איראן מכחישה: זריף לא יעלה השנה לרגל למכה

דובר משרד החוץ של איראן, בהראם קאסמי, הכחיש היום ידיעות, לפיהן שר החוץ האיראני מוחמד ג'ואד זריף מתכוון להגיע לסעודיה ולהשתתף בטקסי העלייה לרגל שיתקיימו בתחילת החודש הבא בעיר מכה ובסביבתה. קאסמי הגדיר דיווחים אלו כ"חסרי בסיס" ואמר כי לזריף אין תכנית לעשות זאת.

הידיעות על האפשרות שזריף יעלה לרגל למכה התפרסמו לאחר לחיצת יד שנרשמה השבוע (ביום שלישי) בינו לבין שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר, בשולי כינוס הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי שהתקיים באיסטנבול, וזאת לאחר חודשים ארוכים של מתיחות בין איראן וסעודיה וחילופי מהלומות מילוליות בין דוברים רשמיים של שתי המדינות (כזכור, בינואר 2016 ניתקה ריאד את היחסים הדיפלומטיים עם טהראן, לאחר שבעקבות הוצאתו להורג של איש הדת הדת השיעי נימר באקר א-נימר פרצו מפגינים לנציגויות סעודיות באיראן וחוללו בהן הרס).

המפגש בין שני האישים – שכלל גם חיבוק וחילופי דברים קצרים – עורר "מיני סערה" תקשורתית, וגם ספקולציות אודות התקרבות אפשרית בין שתי המדינות. זריף עצמו המעיט לאחר מכן מחשיבותה של לחיצת היד ואמר כי מדובר ב"נורמה דיפלומטית" המבוססת על "כבוד הדדי" ו"ידידות ארוכת שנים" בינו ובין אל-ג'ובייר. הוא הבהיר כי אין לראות בלחיצת היד הקדמה לחידוש היחסים הדיפלומטיים עם סעודיה והביע תקווה כי הממלכה תשקול מחדש את מדיניותה. השר האיראני הדגיש, עם זאת, כי איראן מעוניינת בקשרים טובים עם שכנותיה.