איראן: פגישה בין הנשיא רוחאני לבכירי משמרות המהפכה האיראניים

נשיא איראן חסן רוחאני נפגש היום עם בכירים ב"משמרות המהפכה האיראניים", במה שנדמה (לפחות על פי דיווחים שיצאו מהפגישה) כניסיון לטהר את האווירה העכורה בין הצדדים לקראת השבעתו של רוחאני ב- 5 באוגוסט לתקופת כהונה שנייה כנשיא.

בפגישה נכחו, בין היתר, מפקד ה"משמרות" מוחמד עלי ג'עפרי ומפקד כוח "קודס" קאסם סולימאני.

רוחאני הודה ל"משמרות", הביע את הערכתו למאמציהם בשירות המדינה והבהיר כי ממשלו תומך באופן מלא בשירותים שהם מעניקים לאיראן. הוא הדגיש כי האחדות בין כל הכוחות והמוסדות חיונית בכדי להגשים את הנחיותיו של המנהיג העליון עלי ח'אמנאי ולשרת את העם.

הנשיא האיראני הביע תקווה כי הכוחות המזוינים יחזקו את כוח הלחימה שלהם באמצעות טכנולוגיות מודרניות, במטרה לשמור על בטחונה הלאומי של המדינה.

פיוס? רוחאני ובכירי ה"משמרות" (Tasnim, CC BY 4.0)
פיוס? רוחאני ובכירי ה"משמרות" (Tasnim, CC BY 4.0)

ג'עפרי מצידו בירך את רוחאני על בחירתו המחודשת לנשיא והביע את נכונות ה"משמרות" לשיתוף פעולה מקיף עם הממשלה בכדי לממש את מטרותיה של המהפכה האסלאמית. מפקדי ה"משמרות" שיבחו במהלך המפגש את תמיכתה של הממשלה בחיזוק כוח ההגנה ובמאבק בטרור באזור.

האווירה המפויסת למדיי העולה מחילופי הדברים שיצאו מתוך מהמפגש באה לאחר שבועות של מתח גובר (שראשיתו במערכת הבחירות לנשיאות) בין רוחאני וה"משמרות". רוחאני תקף מספר פעמים את ה"משמרות" ומתח עליהם בפומבי ביקורת נוקבת, וג'עפרי לא נותר חייב. המנהיג העליון עלי ח'אמנאי – המעדיף לקבל את רוחאני בכהונתו השנייה כנשיא מוחלש – הבהיר מצידו לרוחאני את מגבלות כוחו כנשיא, ואף שיגר לעברו אזהרה פומבית לבל ימתח את החבל יתר על המידה ויסתכן בהדחה. רוחאני חטף בשבוע שעבר מכה נוספת, כאשר אחיו ויועצו הקרוב חוסיין פרידון נעצר על רקע של חשדות בעניינים פיננסיים. המעצר מתפרש על ידי תומכיו של הנשיא כחלק מהמאמצים של המחנה השמרני להחלישו, למרות המנדט הברור לו זכה בבחירות לנשיאות.

("אירנא"; "טסנים"; "פארס"; האתר של רוחאני)