איראן: תומכי רוחאני חוגגים ברחובות את נצחונותומכיו של נשיא איראן חסן רוחאני חוגגים בשעות האחרונות את זכייתו בכהונה שנייה, לאחר נצחונו הסוחף בבחירות.

בבחירות – בהן נרשם אחוז הצבעה גבוה (כ- 73%) – גרף רוחאני כ- 23.5 מיליון קולות, המהווים כ- 57% מסך קולות המצביעים (ב- 2013 הוא זכה ב- 50.7% בלבד מהקולות). יריבו, איש הדת השמרן איבראהים ראיסי, קיבל קרוב ל- 15.8 מיליון קולות, שהם כ- 38.5% מסך הקולות.

בנאום הניצחון שנשא, ששודר בטלוויזיה האיראנית הרשמית בשידור ישיר, הודה רוחאני לעם על הבחירה בו ואמר כי תוצאות הבחירות מלמדות על ההתנגדות של אזרחי איראן לקיצוניות ולמחנה השמרני המתנגד לרפורמות, ועל הרצון לקדם את הקשרים עם הקהילה הבינלאומית באופן המבוסס על כבוד הדדי ושמירה על האינטרסים הלאומיים: "העם האיראני בחר בדרך ההתקשרות עם העולם, דרך שרחוקה מהקיצוניות… [הוא] רוצה לחיות בשלום ובחברות עם שאר העולם, ולא מקבל שום איום או השפלה".

בהודעה שיצאה מטעמו של עלי ח'אמנאי לאחר היוודע התוצאות, בירך מנהיגה העליון של איראן על אחוז ההצבעה הגבוה בבחירות וטען כי מדובר בהוכחה לחוזקם של יסודות "הדמוקרטיה האסלאמית" באיראן, כלשונו. לדבריו, המנצחים בבחירות הם "אתם, בני העם האיראני, והרפובליקה האסלאמית, שלמרות מזימות האויבים ומאמציהם, הצליחה למשוך יותר ויותר את האמון של אומה גדולה זו…". ההודעה לא כללה ברכות למנצח בבחירות, חסן רוחאני.

המועמד המובס, איבראהים ראיסי, פרסם אף הוא הודעה ברוח דומה, לפיה המנצח הגדול של הבחירות הוא העם באיראן. גם הוא לא טרח לברך את רוחאני על הניצחון, וטען כי לא ניתן להתעלם ממיליוני הקולות שתמכו בו והביעו את רצונם בשינוי. הוא הבהיר כי ימשיך להיאבק למען מלחמה בשחיתות ובאפליה ולמען חיזוק ערכיה של המהפכה האסלאמית, ויתמוך בכל פעולה שתתבצע בכיוון זה על ידי הממשלה הבאה.

תומכיו של רוחאני אינם מחכים לברכות מראיסי, ובשעות האחרונות יוצאים לרחובות כדי לחגוג את נצחונו במעין מסיבות רחוב מאולתרות הכוללות בלונים, שירים וריקודים.

גם בעיר משהד – מעוז כוחו של ראיסי – יצאו מצביעי רוחאני לחגוג בשירה, למרות האיסור הקיים בה על עריכת אירועים מוזיקליים.

כמו במהלך עצרות הבחירות של רוחאני, ניתן לשמוע (בסרטוני וידיאו המופצים ברשתות החברתיות) את הקהל צועק את הסלוגן "יא חוסיין מיר חוסיין", ומודה למיר חוסיין מוסאווי, הפוליטיקאי הרפורמיסט שהתמודד בבחירות לנשיאות ב- 2009 ונמצא במעצר בית מאז 2011.