איש הדת הטורקי פתהוללה גולן: אני רוצה לירוק בפרצופו של ארדואן

בטורקיה החלו כבר בהכנות לקראת ציון יום השנה הראשון לנסיון ההפיכה הכושל במדינה שהתרחש ב- 15 ביולי 2016 – ולאיש הדת הטורקי פתהוללה גולן, המואשם על ידי המשטר הטורקי באחריות להפיכה, יש מה להגיד.

בראיון מיוחד שהעניק לרשת הרדיו הציבורית של ארה"ב (ה- NPR), גולן שב ומכחיש בתוקף את טענותיו של המשטר בראשותו של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, לפיהן הוא ותנועת "היזמט" שבהנהגתו (המכונה בטורקיה בכינוי הגנאי FETÖ – "ארגון הטרור של פתהוללה") הם העומדים מאחורי ההפיכה. הוא מציין כי מאז ומתמיד התנגד להפיכות שאירעו לאורך השנים בטורקיה ושילם על כך מחיר אישי; לדבריו, הוא אינו מכיר את מי שביצעו את ההפיכה, אך לו היו פונים אליו ומדווחים לו על תכניתם, היה אומר להם "אתם מבצעים רצח".

רוצה לירוק: גולן (צילום מסך, VOA, נחלת הכלל)
רוצה לירוק: גולן (צילום מסך, VOA, נחלת הכלל)

המשטר הטורקי דורש בתוקף מהממשל האמריקני להסגיר לידיו את גולן, שמאז 1999 מתגורר בגלות מחוץ למולדתו באחוזה בפנסילבניה. גולן – לשעבר בעל ברית של ארדואן עד לקרע העמוק שהתגלע ביניהם ב- 2013 – מגיב על כך באומרו: "אני חושב שארה"ב מקפידה על המוניטין שלה ב[תחום] הדמוקרטיה ושלטון החוק. ואם הם מוכנים לסכן את המוניטין הזה על ידי הסגרתי, בהתבסס על הבקשה והתביעות של טורקיה – לעולם לא אגיד לא. אלך ברצון. אני חי את שנותיי האחרונות, גם אם הם יחליטו להרוג אותי או להרעיל אותי או להחזיר את עונש המוות כדי לתלות אותי… אם ישאלו אותי מה המשאלה האחרונה שלי, אומר שאני רוצה לירוק בפניו של האדם שגרם לכל הסבל הזה ודיכא אלפי חפים מפשע". לשאלת הכתב האם הוא מתכוון לארדואן, עונה גולן: "זה לא יכול להיות אף אחד אחר. הוא המדכא".

לגבי עתידה של טורקיה, גולן אינו אופטימי במיוחד: "… טורקיה נמצאת במערבולת של בעיות, מבודדת מהעולם. הדיפלומטיה הוחלפה ברווחים ובטובות הנאה… מבחינה זו, אינני רואה עתיד מזהיר לטורקיה. זה כואב לי, אך יש לי מעט תקווה, אני מתפלל שהיא תהיה [במצב] טוב יותר. זוהי ארץ מבורכת, חברת נאט"ו והייתה מועמדת לאיחוד האירופי. אלו היו דברים שרצינו בהם, לראות קידמה ודמוקרטיה, לראות כבוד לשונות המחשבה".