אל-אסד: חלב – בית הקברות לתקוותיו וחלומותיו של ארדואן

נשיא סוריה בשאר אל-אסד סיים לפני שעה קלה את נאומו בפני הפרלמנט הסורי בדמשק.

אל-אסד בירך בנאומו את העם הסורי לרגל חודש הרמדאן, והביע תקווה כי בשנה הבאה סוריה תשוב לעצמה.

בהתייחסו לבחירות לפרלמנט הסורי, שהתקיימו בחודש אפריל, טען אל-אסד כי העם הסורי הפתיע את העולם במעורבותו חסרת התקדים בבחירת נציגיו. לדבריו, מדובר במסר לפיו ככל שגוברים הלחצים עליו, העם דבק יותר בריבונותו.

אל-אסד קבע בדבריו, כי לאחר שהמדינות התומכות בטרור נכשלו בתוכניתן הטרוריסטית אותה ניסו ליישם בסוריה, הן מנסות באמצעות תוכניתן הפוליטית לחסל את הרעיון המרכזי של המולדת, והוא: החוקה –  ובכך ליצור אנרכיה. הוא הוסיף, כי מדינות אלו משתמשות במינוח עדתי "במטרה להפוך את בני המולדת האחת לאויבים וליריבים, וכאן המדינות הקולוניאליסטיות מציגות עצמן כמגינותיהן של קבוצות בתוך המולדת". לדבריו, האחדות לא מתחילה בגיאוגרפיה אלא באחדותם של האזרחים.

כל שעל: אל-אסד בפרלמנט (ערוץ החדשות הסורי, צילום מסך)
כל שעל: אל-אסד בפרלמנט (ערוץ החדשות הסורי, צילום מסך)

אל-אסד תקף את המשטר הטורקי בראשותו של רג'פ טאיפ ארדואן. הוא טען, כי המשטר הטורקי הפשיסטי, כהגדרתו, המסייע למורדים הסורים, מתמקד דווקא במלחמה על העיר חלב מפני שעיר זו מהווה "התקווה האחרונה לתוכניתו האח'ואנית [=של "האחים המוסלמים"]… אך חלב תהיה בית הקברות בו ייקברו חלומותיו ותקוותיו של שופך דמים זה".

אל-אסד הוסיף והבהיר, כי ימשיך במלחמה נגד הטרור, לא מפני אהבת המלחמה – שלדבריו נכפתה על סוריה – אלא מפני ששפיכות הדמים לא תסתיים עד לעקירתו של הטרור מהשורש: "כפי ששחררנו את תדמור ואזורים אחרים, נשחרר כל שעל של סוריה מידיהם. אין לפנינו ברירה אלא הניצחון". הוא הדגיש, כי התהליך הפוליטי להגעה להסדר צריך להתנהל במקביל לחיסול הטרור, אחרת לא יוביל לתוצאות הרצויות.

הנשיא הסורי הודה בנאומו לאיראן, רוסיה וסין על תמיכתן המתמשכת בעם הסורי ועמידתם לצד הצדק.

(סוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנ"א)