אל-ג'ובייר: הטרור האיראני מחריב את תימן; זריף: סעודיה – סכנה לבריאות האזור

מלחמת "ציוצים" בין שרי החוץ של סעודיה ואיראן.

שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר "צייץ" בצהריים בחשבון הטוויטר שלו ברוח הודעת הקואליציה בראשות סעודיה, שהגיבה הלילה על הטיל הבליסטי אותו ירו שלשום המורדים החות'ים בתימן לעבר שדה התעופה על שם המלך ח'אלד בריאד. בדומה להודעת הקואליציה, אל-ג'ובייר הבהיר כי ארצו שומרת על זכותה להגיב "באופן ובזמן המתאימים" על "הפעולות העוינות של המשטר האיראני": "אין סובלנות לטרור ולמי שנותנים לו חסות".

אל-ג'ובייר הוסיף כי "הטרור האיראני ממשיך להטיל אימה על השלווים, להרוג ילדים ולהפר את המשפט הבינלאומי. כל יום מתברר כי המיליציה החות'ית הינה כלי טרוריסטי להחרבתה של תימן. ההתערבות האיראנית באזור פוגעת בבטחון המדינות השכנות ומשפיעה על הביטחון והשלום הבינלאומיים. לא נאפשר מתקפות על בטחוננו הלאומי".

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'ואד זריף, הגיב ב"ציוצים" בעלי נימה עוקצנית. לדבריו, ביקוריהם של אישים שונים בסעודיה בתקופה האחרונה "הוכחו כמסוכנים לבריאות האזורית":

"ביקורו של [נשיא ארה"ב דונלד] טראמפ [בסעודיה, בחודש מאי] הוביל לדיכוי [ב]בחריין [של האופוזיציה השיעית] ולכישלון [ב]קטר [=המשבר במפרץ, במהלכו ניתקו סעודיה, בחריין, איחוד האמירויות הערביות ומצרים בתחילת חודש יוני את היחסים עם קטר].

ביקוריהם של [ג'ארד] קושנר [חתנו ויועצו הקרוב של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ – ביקור שנערך בסוף החודש שעבר, ונודע עליו רק בדיעבד לאחר קיומו] וראש הממשלה הלבנוני [סעד אל-חרירי – בשבוע שעבר] הובילו להתפטרותו הביזארית של אל-חרירי בעוד בחו"ל [את הודעת ההתפטרות שלו שלשום הוא מסר בריאד, בה הוא עדיין שוהה]. כמובן, איראן מואשמת בהתערבות.

סעודיה מפוצצת את  תימן לרסיסים, הורגת אלפי חפים מפשע, כולל תינוקות, מפיצה כולרה ורעב, אבל כמובן מאשימה את איראן.

סעודיה עסוקה במלחמות של תוקפנות, בריונות אזורית, התנהגות מערערת ופרובוקציות מסוכנות. היא מאשימה את איראן בתוצאות".

גם אנואר קרקאש, שר המדינה לענייני חוץ של איחוד האמירויות הערביות, מצטרף בשעה האחרונה ל"מלחמת הציוצים" האזורית. הוא מזהיר מפני הפיכתה של המיליציה החות'ית בתימן ל"חזבאללה חדש" ואומר כי נסיון השיגור הכושל של הטיל הבליסטי שביצעו החות'ים לעבר ריאד "מעמיד את סדרי העדיפויות בפרספקטיבה הנכונה": לדבריו, סכנת ההתפשטות האיראנית היא "האתגר הראשון", ו"המתקפה הבליסטית החות'ית-איראנית על ריאד מקנה לסוגיית הטילים הבליסטיים לאיראניים עדיפות דחופה. לא נסכים להיות תחת איום תוכנית זו [=תוכנית הטילים האיראנית]".

[תמונת הנושא: זריף ואל-ג'ובייר לוחצים יד, איסטנבול – אוגוסט 2017, צילום מסך – טוויטר]