אל-קטיף, סעודיה: סוכל פיגוע שתוכנן להתבצע באמצעות מטוס אלחוטי

כלי תקשורת בסעודיה מדווחים כי כוחות הביטחון של הממלכה הצליחו לסכל פיגוע טרור ייחודי שתוכנן להתבצע באמצעות שימוש במטוס אלחוטי.

סיכולו של הפיגוע נחשף אתמול, לאחר שבית משפט סעודי גזר אתמול עשר שנות מאסר על אזרח הממלכה, שהורשע בכך שתכנן לבצע מתקפת טרור באזור אל-קטיף. על פי כתב האישום שהוגש לבית המשפט, הנאשם העמיס חומרי נפץ על מטוס אלחוטי במטרה להפעילו כנגד בנייני ממשל ואנשי ביטחון באל-קטיף ולגרום לנפגעים רבים ככל האפשר.

בנוסף לכך, הנאשם הורשע בקשר עם מבוקשים וגורמי טרור, בהשתתפות בהפגנות בלתי חוקיות, בחסימת כבישים ובפעילויות של הסתה ברשתות החברתיות. על פי גזר הדין, לאחר תום תקופת מאסרו יימנע ממנו מלצאת את גבולות הממלכה למשך עשר שנים נוספות.

הכניסה לבית המשפט (צילום מסך, טוויטר)
הכניסה לבית המשפט (צילום מסך, טוויטר)

אזור אל-קטיף נמצא במחוז המזרחי עתיר הנפט – מקום ריכוזו של המיעוט השיעי החי בממלכה, הנשלטת על ידי השושלת הסונית של בית סעוד (אאל סעוד). השיעים בסעודיה טוענים לאורך השנים לאפליה מערכתית כלפיהם מצידו של המשטר הסוני, ובמהלך אירועי האביב הערבי של 2011 הם יצאו להפגנות ברחבי המחוז בדרישה לרפורמות ולקבלת זכויות. בשבועות האחרונים גבר אי השקט במחוז, לאחר שהרשויות פתחו במבצע נרחב להריסתם של כ- 500 מבנים עתיקים בעיירה אל-עוואמיה הנמצאת באזור אל-קטיף. פעולות ההריסה נתקלות בהתנגדות מזוינת של חמושים שיעים, הגובה קרבנות בקרב כוחות הביטחון, האזרחים והחמושים עצמם.