אנקרה: השגריר הרוסי בטורקיה נורה למוות על ידי מתנקש

שגריר רוסיה בטורקיה אנדרי קרלוב נורה הערב באנקרה על ידי מתנקש. הוא נפצע אנושות ונלקח לבית חולים, וכלי תקשורת ברוסיה ובטורקיה דיווחו לאחר מכן כי הוא מת מפצעיו. משרד החוץ הרוסי אישר, כי השגריר אכן מת.

ההתנקשות אירעה במהלך אירוע פתיחתה של תערוכת אומנות רוסית, בו השתתף השגריר ואף נאם. במהלך נאומו הוא נורה בגבו חמש יריות. שלושה אנשים נוספים נפצעו מהירי. המתנקש נורה למוות לאחר מכן בחילופי אש עם כוחות הביטחון הטורקיים.

הרשויות הטורקיות הטילו צו איסור פרסום בכל הנוגע לתקרית הירי, אך מתמונות שדלפו ממצלמות האבטחה עולה כי במהלך הירי המתנקש צעק בטורקית "אל תשכחו את חלב". על פי דיווחים במדיה הטורקית, היורה הינו מוולוט מרט אלטנטש, בן 22, שוטר במשטרת אנקרה שהחל את עבודתו בה בשנת 2014 ופעל במסגרת יחידת יס"מ בבירה הטורקית.

תמונת המתנקש במצלמת האבטחה (צילום מסך, טוויטר)

על פי ידיעה לא מאומתת ברשתות החברתיות, לאלטנטש יש קשר לקבוצה טורקית המסונפת לארגון "ג'בהת פתח א-שאם" (לשעבר "ג'בהת א-נוסרה").

בוגר אקדמיית המשטרה: אלטנטש [טוויטר]
בוגר אקדמיית המשטרה: אלטנטש [טוויטר]
נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן התקשר הערב לעמיתו הרוסי ולדימיר פוטין, ועדכן אותו בפרטים אודות תקרית הירי הקטלנית.

ההתנקשות בשגריר הרוסי מגיעה יום לפני פגישה האמורה להתקיים במוסקבה בין שרי החוץ של רוסיה, איראן וטורקיה, שנועדה לדון במשבר בסוריה. גורמים רשמיים ברוסיה הבהירו הערב, כי הפגישה תתקיים כמתוכנן. גם השגרירות הטורקית במוסקבה הודיעה, כי שר החוץ הטורקי ישתתף במפגש. שר הפנים הטורקי סולימאן סוילו מסר, כי גם שר ההגנה הטורקי יטול חלק בשיחות.

ראש ממשלת טורקיה בינאלי ילדרים גינה הערב את ההתנקשות בשגריר הרוסי קרלוב, והביע את צערו על מותו. בדברים לתקשורת הוא טען, כי הרצח של השגריר קרלוב נועד לפגוע ביחסים הבילטרליים בין רוסיה וטורקיה. ילדרים הבהיר, כי ארצו לא תאפשר פגיעה ביחסים אלו ולא תיפול למלכודת הטרור, כלשונו.

הנשיא הטורקי ארדואן התייחס זמן קצר לאחר מכן להתנקשות בסגנון דומה. הוא אמר כי ההתנקשות בקרלוב כוונה כנגד אזרחי רוסיה וטורקיה, והיא נועדה לפגוע בנורמליזציה בין שתי המדינות, אך – לדבריו – אף אחד לא יצליח לפגוע ביחסים ביניהן. הוא הוסיף, כי ארצו נענתה לבקשה הרוסית להשתתף בחקירת ההתנקשות, וכי לשם כך תוקם ועדה משותפת.

אמצעי התקשורת בטורקיה מדווחים, כי המשטרה פשטה על ביתו של המתנקש וערכה בו חיפוש. אחותו ואמו נעצרו לחקירה.

(המדיה הטורקית; "אל-ג'זירה"; "אל-ערביה"; RT; הרשתות החברתיות)

[עודכן: 22:10]