אנקרה: מאות מפגינים מחוץ לבניין הפרלמנט, המשטרה השתמשה בגז מדמיע כדי לפזרםמאות מפגינים התאספו היום מחוץ לבניין הפרלמנט הטורקי באנקרה כדי למחות על הכוונה לדון בשינויים חוקתיים, שיביאו להרחבת סמכויות הנשיא.

ההפגנה, שאורגנה על ידי "מפלגת העם הרפובליקנית" (CHP) – המפלגה האופוזיציונית הגדולה ביותר בטורקיה – בשיתוף עם ארגונים לא-ממשלתיים (NGO) ואגודת עורכי הדין, נתקלה בכוחות משטרתיים, אשר עשו שימוש בגז מדמיע ובתותחי מים כדי לפזרה. המשטרה חסמה את כל הכניסות לפרלמנט, ולא אפשרה ליו"ר אגודת עורכי הדין לשאת הצהרה.

הפרלמנט הטורקי עומד להתכנס היום לראשונה לדון בהצעה לשינויים בחוקה הטורקית, שנועדו להרחיב את סמכויותיה של משרת הנשיא ולהפוך באופן מעשי את המשטר במדינה למשטר נשיאותי. ההצעה אושרה בסוף החודש שעבר בוועדת החוקה של הפרלמנט. על פי החוקה המתוקנת, משרת ראש הממשלה תבוטל והנשיא יעמוד בראש המדינה ויכהן כראש הרשות המבצעת. הוא יוכל להיבחר לשתי קדנציות של חמש שנים (בסך הכל עשר שנים), ימנה קבינט של שרים (מבלי צורך באישור הפרלמנט), ויוכל לבחור לעצמו סגנים.

מפלגת "הצדק והפיתוח" השלטת (AKP), העומדת מאחורי ההצעה, מתכננת לסיים את הדיון הפרלמנטרי בסוגיה בתוך שישה ימי דיונים, ולהעלות את החוק להצבעה סופית ב- 21 בינואר. "מפלגת העם הרפובליקנית" ו"מפלגת העם הדמוקרטית" הפרו-כורדית (HDP) מתנגדות לשינויים המוצעים, וזאת מתוך חשש שהמעבר למשטר נשיאותי עלול להוביל לשלטון אוטוריטרי בראשותו של הנשיא המכהן רג'פ טאיפ ארדואן.

השינויים המוצעים צפויים לעבור בפרלמנט, מכיוון שהם נתמכים על ידי מפלגת "הצדק והפיתוח" ועל ידי מפלגת "התנועה הלאומית" הימנית (MHP) בראשותו של דוולט בהצ'לי; שתי המפלגות מחזיקות יחדיו ב- 355 מושבים בפרלמנט. על מנת שהתיקונים בחוקה ייכנסו לתוקף, הם זקוקים לתמיכתם של 330 חברי פרלמנט ולאישורו של משאל עם האמור להיערך באביב.

הבחירות הבאות לנשיאות טורקיה אמורות להתקיים ב- 2019. במידה והשינויים החוקתיים אכן יתחוללו, ארדואן יוכל באופן תאורטי להמשיך בתפקידו עד 2029 (הקדנציה הנוכחית לא תילקח בחשבון בכל הנוגע לשינויים החוקתיים).

(המדיה הטורקית; RT)