ארדואן: אירופה מתה בבוסניה ונקברה בסוריה

רג'פ טאיפ ארדואן ממשיך במתקפתו על המערב. לאחר ששלשום אמר כי ארה"ב אינה מדינה מתורבתת ואין בה דמוקרטיה, טען היום נשיא טורקיה כי רעיון הציוויליזציה של אירופה הגיע לקיצו ומתח ביקורת על אדישותן של מדינות אירופה לטרגדיות בסוריה ובמיאנמר.

בנאום שנשא בארמון הנשיאות באנקרה בטקס זיכרון שנערך לפוליטיקאי הבוסני-מוסלמי אלייה איזטבגוביץ', במלאת 14 שנה למותו, אמר ארדואן כי מה שהתרחש במהלך המלחמה שהתנהלה בבוסניה בתחילת שנות התשעים אינו שונה ממה שמתרחש בסוריה בשבע השנים האחרונות: "אנו עדים לאותם דברים, לאותה טרגדיה, דבר לא השתנה. אך האימפריאליסטים הפרזיטים ממשיכים את הניצול שלהם". הוא אף האשים את מדינות המערב בכך שלמרות עוצמתן הן אינן עושות דבר כדי להפסיק את האלימות של הרוב הבודהיסטי במיאנמר נגד בני הרוהינגה המוסלמים, מכיוון שמדובר בקורבנות מוסלמיים: "מיהם אלו שמפעילים טרור נגד [המוסלמים במיאנמר]? אלו בודהיסטים. כאשר אנשים כאלו באים מקרב המוסלמים, הם טרוריסטים וזהו עניין גדול, אבל כאשר אנשים כאלו באים מקרב הנוצרים או היהודים – אף אחד אינו אומר מילה".

ועוד מדבריו של ארדואן בנושא זה: "אלו שלא ראו את הזוועה בבוסניה הם גם חירשים ועיוורים לזוועה ברקהין [המדינה במיאנמר בה התרחשו בשבועות האחרונים מעשי האלימות של כוחות הביטחון הבורמזיים נגד בני הרוהינגה]. אלו שלא הוציאו מילה נגד הטבח בסרברניצה [בבוסניה, ביולי 1995; טבח שכוון נגד מוסלמים] מתעלמים כעת מהטבח בחלב, בחמאה, בע'וטה [של דמשק]. האם הם אמרו משהו כאשר אנשים הוגלו מחלב, מאידליב? לא. אז הם נשארו אדישים לרצח של נשים וילדים, וכעת הם נוקטים באותה גישה ביחס לטרור הבודהיסטי במיאנמר… אירופה מתה בבוסניה ונקברה בסוריה. גופותיהם של ילדים חפים מפשע שנסחפו לחוף הן המצבות של הציוויליזציה המערבית".

ארדואן הזהיר בנאומו את אירופה מפני הטלת סנקציות נגד טורקיה: "אלו שמאמינים שיוכלו להוריד אותנו על ברכינו באמצעות סנקציות יבינו בקרוב שהם עושים טעות חמורה". לדבריו, "כפי שאני תמיד אומר, לא נזרוק את המגבת ולא ניכנע. לעולם לא נעשה ויתורים בכל הנוגע לכבוד הלאומי שלנו ולמטרותינו האסטרטגיות".

הנשיא הטורקי הוסיף כי "טורקיה אינה זקוקה לאירופה, למעשה אירופה היא שזקוקה [לטורקיה]". הוא טען כי הצטרפותה של טורקיה לאיחוד האירופי כחברה מלאה היא הפתרון לבעיותיו הכרוניות של האיחוד, אף אם הוא מסרב להכיר בכך: "אירופה ללא טורקיה נידונה לבדידות, לייאוש ולסכסוך פנימי". ארדואן קרא למנהיגי אירופה להפסיק לפעול נגד טורקיה ו"לחזור לשכל הישר".

ארדואן ציין עוד כי שנאת הזרים המתגברת באירופה, במיוחד נגד מוסלמים וטורקים, לא תועיל לאירופים בשום צורה.

[dailysabah; אתר הנשיא הטורקיhurriyetdailynews]