ארדואן: ארה"ב צריכה לבחור בינינו לבין הכורדים; לא אפגש עם א-סיסי

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן זועם על ארה"ב, וקורא לה לבחור בין טורקיה ובין הכורדים.

הנשיא הטורקי ניצל אתמול את דרכו חזרה לטורקיה במטוסו, בתום ביקור באמריקה הלטינית ובסנגל, כדי לדבר עם עיתונאים ולהעביר מסר בוטה לארה"ב.

ארדואן התייחס בדבריו לביקור שערך ברט מקגורק, שליח הממשל האמריקני לקואליציה נגד דאע"ש, בשבוע שעבר בכובאני, העיר הסורית בעלת הרוב הכורדי הסמוכה לגבול עם טורקיה. על כובאני ניטשו, החל מספטמבר 2014, קרבות עזים בין דאע"ש ובין "יחידות ההגנה העממיות" הכורדיות (YPG), הזרוע הצבאית של "מפלגת האיחוד הדמוקרטית" (PYD), המפלגה הכורדית הגדולה בסוריה. דאע"ש הצליח לכבוש חלקים נרחבים מהעיר, אך במהלך ינואר 2015 הצליחו הכורדים להשתלט עליה, ודאע"ש נסוג ממנה.

מקגורק נפגש בכובאני עם אנשי ה- YPG. בעוד הקואליציה בראשות ארה"ב הנאבקת בדאע"ש מסייעת למיליציה הכורדית בלחימתה מול דאע"ש, טורקיה מחשיבה את ה- PYD ואת הזרוע הצבאית שלה כגופי טרור, בגלל הקשר שלהם ל"מפלגת הפועלים הכורדית", ה- PKK – המיליציה הכורדית הפועלת בטורקיה ומוגדרת בה כארגון טרור. בעקבות הווטו של אנקרה, המתנגדת לשאיפות העצמאות של הכורדים בטורקיה ובצפון סוריה, ה- PYD הכורדית-סורית לא הוזמנה להשתתף בשיחות השלום שנפתחו בשבוע שעבר בז'נבה (ובינתיים הושעו).

כועס: ארדואן (צילום מסך ארכיוני)
כועס: ארדואן (צילום מסך ארכיוני)

ארדואן תהה בפני העיתונאים: "כיצד אנחנו יכולים לסמוך עליכם [על ארה"ב]? האם אני השותף שלכם, או הטרוריסטים בכובאני?". הנשיא הטורקי קרא לארה"ב ולאיחוד האירופי להגדיר את ה- PYD וה- YPG כארגוני טרור.

בתשובה לשאלה, האם ישנה התפתחות כל שהיא ביחסים בין טורקיה ומצרים, השיב ארדואן כי עמדתו בנושא זה "ברורה". הוא הבהיר, כי לא ייפגש עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי כל עוד לא בוטלו עונשי המוות שהוטלו על הנשיא המצרי המודח מוחמד מורסי וחברים נוספים של "האחים המוסלמים". הוא הוסיף, כי לטורקיה אין כל בעיה עם העם המצרי, וכי שרי הממשלה הטורקית יכולים להיפגש עם מקביליהם המצרים, אך הוא סבור כי פגישה של ראש הממשלה דבוטאולו עם א-סיסי לא תהווה החלטה נכונה.

טורקיה, תומכתם של "האחים המוסלמים", מחשיבה את המשטר הנוכחי במצרים כ"משטר הפיכה" בלתי לגיטימי.

ארדואן התייחס גם למעורבות הרוסית בסוריה ואמר, כי הרוסים מהווים כעת "כוח כיבוש" הנוקט ב"טרור של מדינה".

ובינתיים, בין טורקיה ואקוודור – אחת המדינות בהן ביקר ארדואן – מתפתחת תקרית דיפלומטית, שמימדיה עדיין אינם ברורים. זאת לאחר ששלוש אזרחיות אקוודור הפריעו (ביום חמישי) לנאומו של ארדואן במכון ללימודים גבוהים בקיטו בירת אקוודור וצעקו לעברו "רוצח החוצה". שומרי ראשו של ארדואן לא נהגו בכפפות משי כאשר הוציאו בכוח את המפגינות מהאולם. התקשורת המקומית דיווחה, כי חבר פרלמנט אקוודורי נפגע במהלך התקרית. השגריר הטורקי במדינה זומן למשרד החוץ המקומי כדי לתת הסברים על השימוש הבלתי סביר בכוח של המאבטחים.

(BBC ;RT ;yenisafak ;todayszaman; "אל-ג'זירה")