ארדואן: א-סיסי צבוע; מצרים לא תוכל לשגשג

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ממשיך לגלות עקביות בכל הנוגע ליחסו כלפי נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, ואינו מחמיץ הזדמנות להלום באופן מילולי במשטר המצרי ובמנהיגו.

בראיון אתמול לערוץ טלוויזיה מקומי חשף ארדואן דברים שאמר לו הנשיא המצרי המודח מוחמד מורסי, בעת שביקר במצרים בתקופת שלטון "האחים המוסלמים". ארדואן אמר, כי באחת מפגישותיו בקאהיר נכח בחדר שר ההגנה דאז א-סיסי. לדבריו, הוא שאל את מורסי עליו, והלה אמר לו כי א-סיסי הוא "אדם טוב" המתפלל וצם ואף יודע את הקוראן בעל פה.

ארדואן אמר דברים אלו בהקשר לעונש המוות שהטיל לאחרונה בית משפט פלילי בקאהיר על מורסי ועל למעלה ממאה איש, בהם בכירי אח'ואן נוספים. לטענתו, הוא הוכה בתדהמה מגזר הדין ומהדו-פרצופיות של א-סיסי. הנשיא הטורקי הוסיף ותקף את מדינות המערב, המביעות לדבריו דאגה בלבד מגזר הדין ואינן פועלות באופן ממשי נגדו. הוא אמר, כי הן "פשטו את הרגל ולא גילו את העמדה הנכונה מול ההפיכה הבלתי דמוקרטית במצרים".

ארדואן טען עוד בראיון כי ההפיכה, כלשונו, נועדה למנוע את שגשוגה של מצרים: "אינני מאמין שמצרים תשיג רנסנס בתקופת א-סיסי, המצב ברור לכולם".

אנטי א-סיסי. ארדואן מסמן "ראבעה" - סמל ההתנגדות למשטר המצרי (נחלת הכלל)
אנטי א-סיסי. ארדואן מסמן "ראבעה" – סמל ההתנגדות למשטר המצרי (נחלת הכלל)

ארדואן מקפיד לכנות את המשטר המצרי הנוכחי כ"הפיכה", כפי שעושים האח'ואן ונאמניהם. לאחרונה אמר, כי נשיא מצרים עבורו הינו מורסי. לאחר פרסום גזר דין המוות יצאו אזרחים ברחבי טורקיה לרחובות להפגנות מחאה. ארדואן אמר אז, כי גזר הדין מחזיר את מצרים לתקופת "מצרים העתיקה".

ארדואן התייחס בראיון הטלוויזיוני לדברים שאמר בסוף השבוע מנהיג "מפלגת העם הרפובליקנית" האופוזיציונית כמאל קיליצ'דרולו, לפיהם האסלות בארמון הנשיאות עשויות או מצופות מזהב. התבטאותו של קיליצ'דרולו מהווה חלק ממסע הבחירות לפרלמנט המתנהל בימים אלו בטורקיה, במסגרתו מותחת האופוזיציה ביקורת על מפלגת "הצדק והפיתוח" (AK) השלטת, בטענה כי היא משתמשת שלא כראוי בכספי ציבור. הארמון החדש והמפואר, שנבנה כאשר ארדואן כיהן כראש ממשלה מטעמה, מהווה דוגמה אחת לביקורת זו. ארדואן הגיב לדברים ואמר, כי קיליצ'דרולו מוזמן לבקר בארמון ולחפש אסלות מזהב. לדבריו, אם תימצא אסלה אחת כזו – הוא יתפטר מן הנשיאות. ארדואן תהה, האם קיליצ'דרולו יהיה מוכן לעשות כן במידה ודבריו לא יוכחו כאמת.

ובאותו עניין: המזכיר הכללי של הנשיא פח'רי קסירגה שלח היום הזמנה לקיליצ'דרולו לבקר בארמון ולסייר בו.

("אנאדולו"; וכן באתרים פרו-אח'ואניים; ערבי21)