ארדואן: דאע"ש, ארגונו של פתהוללה גולן והמיליציות הכורדיות – כלי שרת בידי המעצמות

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן קרא אתמול לאזרחי ארצו ללמוד מהנצחונות שהשיגו האבות המייסדים של האימפריה העות'מאנית וללכת בעקבותיהם.

ארדואן אמר את הדברים בטקס לציון 946 שנים לקרב מנזיקרט (בטורקית: קרב מלזגירט), שנערך ב- 26 באוגוסט 1071. הקרב, בו ניצחו הכוחות הסלג'וקים-הטורקים בראשות הסולטן אלפ ארסלאן את חיילי האימפריה הביזנטית, נחשב לנקודת ציון היסטורית שפתחה את שערי אנטוליה בפני הטורקים וסללה את הדרך לכיבושה על ידם.

הטקס התקיים ב"כיכר הניצחון 1071" שבמחוז מוש (מזרח טורקיה), במקום בו נערך הקרב, והנשיא הטורקי ניצל את נאומו באירוע כדי לערוך השוואה בין קרבות העבר ההיסטוריים של האבות המייסדים לבין המאבקים העכשוויים אותם מנהל בשנים האחרונות המשטר בראשותו.

ארדואן טען בדבריו, כי המאבק שטורקיה מנהלת נגד ארגוני טרור כדוגמת דאע"ש, ה- PKK (המיליציה הכורדית הפועלת בטורקיה) וה- YPG ("יחידות ההגנה העממיות", המיליציה הכורדית-סורית הנוטלת בימים אלו חלק במאבק לכיבוש העיר א-רקה מידי דאע"ש) אינו שונה מהמאבקים ההיסטוריים שניהלו הטורקים נגד אויביהם. הוא כרך במשוואה זו גם את FETÖ  – כינוי הגנאי המשטרי ל"היזמט", ארגונו של איש הדת הטורקי פתהוללה גולן, המואשם כמי שעומד מאחורי נסיון ההפיכה הכושל שהתחולל במדינה ב- 15 ביולי 2016.

"ב- 15 ביולי עמדנו מול מהלך שהיה לא רק נסיון הפיכה, אלא – כקודמיו [ההיסטוריים] גם ניסיון לקחת אותנו כבני ערובה ולעקור אותנו מאדמות אלה [=טורקיה]. האומה שלנו גרמה להם – לאלו המזוהים עם האדם הידוע בפנסילבניה [=גולן, המתגורר בארה"ב] – לשלם מחיר כבד מאוד על ה- 15 ביולי.

כפי שקרה ב[שנת] 1071, נלחמנו על הדגל שלנו, על מולדתנו, מדינתנו, העצמאות והעתיד שלנו – וסיכלנו את נסיון הפלישה. מי שהסולטן אלפ ארסלאן נלחם נגדם… מי שעוסמאן גאזי [האב המייסד של האימפריה העות'מאנית], מהמט הכובש [הסולטן מהמט השני, שכבש ב- 1453 את קונסטנטינופול, בירת הביזנטים שהפכה לאיסטנבול], הסולטן עבד אל-חמיד ומוסטפא כמאל אטאטורק [מייסדה של טורקיה המודרנית] נלחמו נגדם – אנחנו נלחמנו נגדם ב- 15 ביולי. המשחק זהה. היעד זהה. רק התסריטים והשחקנים שונים".

ארדואן הבהיר בהמשך את כוונתו, כאשר טען כי דאע"ש, FETÖ, ה- PKK וה- YPG הם כלי שרת המנוצלים על ידי מעצמות זרות, "הלוטשות עיניהן לעבר האומה שלנו. המאבק שלנו הוא לא רק נגד כלי השרת, אלא בעיקר נגד אלו המשתמשות בהן".

קרב מנזיקרט (דיורמה במוזיאון הצבאי באיסטנבול, O.Mustafin, wikicommons, CC0 1.0)
קרב מנזיקרט (דיורמה במוזיאון הצבאי באיסטנבול, O.Mustafin, wikicommons, CC0 1.0)

(אתר הנשיאות הטורקית; אנאדולו, dailysabah)