ארדואן: ההחלטה בארה"ב להגיש כתב אישום נגד שר הכלכלה הטורקי לשעבר – פוליטית, נגד טורקיה

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן תקף שלשום (שישי) את ארה"ב על רקע ההחלטה שקיבלו השבוע תובעים אמריקניים להגיש כתב אישום נגד שר הכלכלה הטורקי לשעבר זאפר צ'אלאיאן.

צ'אלאיאן מואשם כי יחד עם אזרחים טורקיים נוספים הוא פעל להפר את הסנקציות האמריקניות נגד איראן ולהתחמק מהן. הוא מואשם כי קשר קשר להשתמש במערכת הפיננסית של ארה"ב כדי לבצע עסקאות של מאות מיליוני דולרים מטעם ממשלת איראן וגופים איראניים אחרים, שהסנקציות האמריקניות בין השנים 2015-2010 אסרו על מגע עמם. צ'אלאיאן מואשם גם בקבלת שוחד בשווי של עשרות מיליוני דולרים, במזומן ובתכשיטים.

שמו של צ'אלאיאן צורף השבוע לכתב אישום מתוקן ומורחב שהוגש נגד תשעה נאשמים, ביניהם סוחר הזהב האיראני-טורקי רזא זראב ומהמט האקאן אטילה – סגן מנכ"ל הבנק הטורקי Halkbank (הנמצא בבעלות המדינה). השניים נעצרו בארה"ב במרץ 2016, ומשפטם אמור להיפתח בחודש הבא. נאשם נוסף בפרשה הוא סולימאן אסלאן, לשעבר מנכ"ל Halkbank. ההאשמות הנוספות הנכללות בכתב האישום (שזראב הוא הנאשם המרכזי בו) כוללות גם מסירת דיווחים שקריים לפקידי ממשל בארה"ב, הלבנת כספים והונאה של מוסדות פיננסיים.

כתב האישום נגד צ'אלאיאן הוא הראשון מסוגו המוגש בארה"ב נגד שר לשעבר בממשלת טורקיה המקורב לארדואן. בדברו עם עיתונאים באיסטנבול – טרם צאתו לאסטנה בירת קזחסטן להשתתף בפסגת הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי – אמר ארדואן כי הוא רואה בצעד המשפטי האמריקני נגד צ'אלאיאן כהחלטה פוליטית שנודף ממנה ריח רע ויש בה משום "כוונות זדון" נגד המדינה הטורקית. לדבריו, "הם אומרים שהוא [צ'אלאיאן] הפר את הסנקציות האמריקניות נגד איראן. [אנחנו], בטורקיה, לא קיבלנו אף החלטה ליישם סנקציות נגד איראן. יש לנו יחסים עם איראן; יש לנו יחסים עדינים. אנו רוכשים חלק מן הגז הטבעי והנפט שלנו מאיראן. אמרנו להם [לארה"ב] את זה לפני כן. אמרתי ל[נשיא ארה"ב לשעבר ברק] אובמה שלא ננקוט בסנקציות כאלה. הוא [צ'אלאיאן] היה שר הכלכלה שלנו, ומתוקף מעמדו הוא היה זכאי ליישם תקנות ממשלתיות. לכן – הצעדים הללו [הגשת כתב האישום] הם פוליטיים לחלוטין". ארדואן הוסיף כי על ארה"ב לבחון מחדש את ההחלטה על כתב האישום.

פרשה זו מצטרפת למתחים אחרים המעיבים על היחסים בין וושינגטון ואנקרה, ביניהם ההחלטה שקיבל ממשל טראמפ בחודש מאי לחמש את ה- YPG – מיליציית "יחידות ההגנה העממיות" הכורדית הפועלת בסוריה ונלחמת נגד ארגון דאע"ש. המשטר הטורקי – המגדיר את ה- YPG כארגון טרור, בשל העובדה שהוא מחשיבו כשלוחה של מיליציית ה- PKK הכורדית-טורקית (המוגדרת הן בטורקיה והן בארה"ב כארגון טרור) – זעם על ההחלטה והביע בתקיפות את התנגדותו לחימושם של הכורדים הסורים. לכך יש להוסיף את סירובה (עד כה) של ארה"ב להסגיר לטורקיה את איש הדת הטורקי פתהוללה גולן, המתגורר בפנסילבניה; המשטר הטורקי מאשים, כי גולן ותנועתו (המכונה בטורקיה FETÖ) הם העומדים מאחורי נסיון ההפיכה הכושל שהתרחש במדינה ביולי 2016.

ארדואן, בדבריו שלשום, התייחס לפרשה נוספת המסעירה את מערכת היחסים האמריקנית-טורקית: החלטת מערכת המשפט האמריקנית להעמיד לדין מאבטחים של הנשיא הטורקי, שהיו מעורבים בקטטה אלימה ובהכאת מפגינים בעת ביקורו בארה"ב בחודש מאי. ארדואן – ולא בפעם הראשונה – מתח ביקורת על ההחלטה המשפטית ואמר כי היא מלמדת על חולשתן של הרשויות בארה"ב.

ואתמול – ניסיון אמריקני-טורקי משותף ליישור ההדורים: מארמון הנשיאות הטורקית נמסר כי ארדואן ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ שוחחו בטלפון. שני האישים הדגישו את השותפות האסטרטגית בין שתי המדינות ואת החשיבות בהמשך העבודה המשותפת כדי לחזק את הקשרים ביניהן ולהגביר את היציבות במזרח התיכון. השניים סיכמו להיפגש בהמשך החודש בניו יורק, בשוליה של עצרת האו"ם.