ארדואן: ההתבטאויות של מרקל ושולץ בנוגע להצטרפות טורקיה לאיחוד האירופי – נאציזם

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ממשיך לירות – ולכל הכיוונים.

בנאום שנשא היום באנקרה בפני בכירים במפלגתו, מפלגת "הצדק והפיתוח" השלטת (AKP), הגיב ארדואן על דברים שאמרו בתחילת השבוע קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ומרטין שולץ, המועמד להחליפה מטעם המפלגה הסוציאל-דמוקרטית (SPD). בעימות טלוויזיוני שנערך ביניהם לקראת הבחירות לפרלמנט שייערכו בגרמניה ב- 24 בספטמבר, אמרו השניים כי יפעלו להפסיק את המו"מ על הצטרפותה של טורקיה לאיחוד האירופי.

בדומה לתגובות של בכירים טורקיים אחרים, תקף ארדואן את הפוליטיקאים בגרמניה – וכן במדינות נוספות באירופה, ובהן הולנד, אוסטריה ובלגיה – על שהפכו אותו ואת טורקיה למוקד של מערכות הבחירות בהן: "הם מדברים רק על טורקיה וארדואן. מה ארדואן עשה לכם? האם הבחירות הללו מתקיימות בגרמניה או בטורקיה? תתעסקו בעניינים שלכם. אל תתעסקו איתנו".

בעקבות התבטאויותיהם של מרקל ושולץ, השווה הנשיא הטורקי את העמדות האנטי-טורקיות שהביעו פוליטיקאים גרמנים ל"נאציזם" ו"פאשיזם": "אתם מיישמים את מה שהנאציזם עשה. מדוע אתם מוטרדים? אני לא אומר שאתם נאצים ופאשיסטים, אני רק מתאר את המצב. המצב הזה הוא נאציזם ופאשיזם… נכנסתם למערכת הבחירות בתחרות על התואר הזה".

זו אינה הפעם הראשונה בה ארדואן עורך השוואה בין המערכת הפוליטית בגרמניה למשטר הנאצי. לקראת משאל העם שנערך בטורקיה ב- 16 באפריל – על אישורם של שינויים חוקתיים שנועדו לחזק את מעמד הנשיא ולהפוך בפועל את המשטר למשטר נשיאותי – ניהל ארדואן קמפיין אגרסיבי, במהלכו תקף בחריפות מדינות באירופה שסירבו לאפשר לו ולבכירים טורקיים אחרים לנאום בפני האזרחים הטורקיים המתגוררים בשטחן ולשכנעם להצביע בעד השינויים בחוקה. הוא השווה את מדיניותה של גרמניה לזו של גרמניה הנאצית, ואמר כי המשטר בהולנד הוא "שרידי נאצים" ו"פאשיסטים". בהזדמנות אחרת הוא האשים את ממשלות גרמניה, הולנד ואוסטריה בכך שהן מאפשרות התקפות נאציות על מסגדים באירופה.

נשיא טורקיה התייחס בנאומו היום גם לגופם של דברי מרקל ושולץ בנוגע להפסקת השיחות על הצטרפותה של טורקיה לאיחוד האירופי: "אני אומר למרקל: אם אינך יכולה לסבול את היחסים של האיחוד האירופי עם טורקיה – אמרי זאת באומץ ועשי מה שצריך!". הוא כינה את עמדתו של האיחוד האירופי ביחס לבקשת ההצטרפות של טורקיה כ"צביעות וחוסר מוסריות פוליטית"; לדבריו, במקום להצהיר על כוונותיהן האמיתיות, מדינות האיחוד מנסות לגרום לטורקיה להפסיק את תהליך ההצטרפות: "לא הייתה לנו כל בעיה עם האיחוד האירופי. אתם [אלו] שהשארתם את טורקיה בהמתנה. טורקיה עמדה בכל התחייבויותיה. האיחוד האירופי הוא שצריך לנקוט בצעד".

ארדואן הבהיר כי טורקיה לא חזרה בה ממטרתה האסטרטגית להפוך לחברה באיחוד האירופי, וקרא לבריסל לקבל בהקדם האפשרי החלטה בנוגע להצטרפותה: "או שהם יקיימו את הבטחותיהם ויסללו את הדרך לחברות מלאה [של טורקיה באיחוד]… או שיצאו ויאמרו 'איננו רוצים להמשיך במסלול שלנו עם טורקיה'. אין אופציה אחרת".

ארדואן חזר היום גם על קריאתו מהחודש שעבר לטורקים הרבים המתגוררים בגרמניה שלא להצביע למפלגות החברות בקואליציה – המפלגה הנוצרית-דמוקרטית (CDU) בראשות מרקל, המפלגה הסוציאל-דמוקרטית ומפלגת "הירוקים" – אותם הגדיר כ"אויביה של טורקיה".

מוקד נוסף למתקפותיו המילוליות של ארדואן הייתה "מפלגת העם הרפובליקנית" (CHP) – מפלגת האופוזיציה המרכזית בטורקיה בראשותו של כמאל קיליצ'דרולו. הוא האשים כי מפלגה זו מתנהגת באופן "העולה בקנה אחד עם מטרות טרוריסטיות". לדבריו, במקום להתאמץ ולהציג את תוכניותיה, וכך "לרכוש את הלבבות והמוחות של האומה", היא פועלת לתפוס את השלטון במדינה "על חשבון אובדנה של טורקיה": "השפה שלהם אינה השפה הרגילה של מפלגת אופוזיציה, זו כמעט השפה של ארגון טרור. מה ש[ארגוני הטרור] עושים, הם [ה- CHP] עושים אותו דבר".

דובר ה- CHP, בולנט טזקן, הגיב באומרו כי השימוש המופרז שעושה ארדואן בשיח של 'טרור' גורם לקיטוב בחברה: "כולם מכירים את השיח של ארדואן. אני לא צריך להגדיר זאת. אנחנו אומרים 'צדק', הוא אומר 'טרור'. האומה שלנו יכולה להבין את ההבדל. האומה שלנו יודעת שהשפה שלנו מכילה רק צדק, שלום, דמוקרטיה, אחווה ופיוס. נמשיך להשתמש בשפה הזו".

(thelocal-AFP; רויטרס; hurriyetdailynews ;dailysabah; hurriyetdailynews)