ארדואן: הפלסטינים – סמל לכל המדוכאים בעולם

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, אמר היום כי עתיד האנושות ייקבע בהתאם לעמדה בה תנקוט בסוגיה הפלסטינית ובסוגיית ירושלים: "או שהאנושות תפנה לעבר האור, החירות והערכים המוסריים – או לעבר העוול והדיכוי".

ארדואן אמר את הדברים בנאום שנשא בטקס חלוקת פרס הר הזיתים לשלום שנערך באיסטנבול. הוא טען כי "הסוגיה הפלסטינית וסוגיית ירושלים אינן אך ורק הסוגיה של אומה אחת, אזור אחד או עיר אחת. בגלל הדיכוי, מעשי הטבח ואי הצדק שהם סובלים, הפלסטינים הינם סמל לכל המדוכאים בעולם. ירושלים – שהייתה לאורך ההיסטוריה העיר הקדושה של היהודים, הנוצרים והמוסלמים – מסמלת את האידיאל של ההתכנסות סביב הערכים המשותפים של האנושות".

הנשיא הטורקי תיאר את האירועים הנוגעים לסוגיה הפלסטינית ולירושלים כניסיונות מצידם של המדכאים, כהגדרתו, לתת לגיטימציה לדיכוים של הפלסטינים ואף למסדו, והוסיף: "האלימות בה נקט לאחרונה הממשל הישראלי כלפי הפלסטינים – שאשמתם היחידה היא שהם מגינים על אדמותיהם – מראה את החוצפה הגוברת של המדכאים". הנשיא הטורקי תקף את הארגונים הבינלאומיים האחראים להבטחת השלום והביטחון והאשים אותם בצביעות. לדבריו, "האדישות של הקהילה הבינלאומית לסבלם של הפלסטינים – שעשרות מהם מתו מות קדושים ואלפים מהם נפצעו כתוצאה מהתקפות אלו – מצביעה על עתיד שבו אף קהילה או אדם לא יהיו בטוחים".

בנוסף לכך, ארדואן השתבח בסיוע ההומניטרי שטורקיה מעניקה לנזקקים ברחבי העולם, וזאת בניגוד ל"מעצמות הכלכליות הגדולות" שלדבריו מפגרות אחריה בהקשר זה מכיוון שהן מוּנעוֹת על ידי "אינטרסים כלכליים, פוליטיים או צבאיים": "סיוע הומניטרי הוא לחלוטין עניין של מצפון וחמלה, והוא אינו מביא נפט, זהב או כסף. הוא אינו מביא כוח פוליטי. הם הולכים היכן שיש יהלומים, היכן שיש נפט, היכן שיש עושר. לשם הם הולכים". הנשיא הטורקי ציין כי ארצו הוציאה עד כה 31 מיליארד דולר על הפליטים הסוריים החיים בשטחה, וכי היא "תמשיך להשתמש באמצעים ובהזדמנויות שיש בידינו לתועלת האנושות – בפרט עבור האחים הפלסטינים, הסורים והאפריקנים שלנו".

(אתר הנשיאות הטורקית; אנאדולוhurriyetdailynews)