ארדואן: ישראל צריכה להפסיק לחתור תחת פתרון שתי המדינות; טורקיה תמשיך לפעול להכרה במדינה פלסטינית

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן קורא לישראל לחדול מפעולות החותרות תחת המאמצים להגעה לפתרון של שתי מדינות בסכסוך בינה ובין הפלסטינים.

ארדואן אמר את הדברים במסיבת עיתונאים משותפת שקיים בארמון הנשיאות באנקרה עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שהגיע לביקור רשמי בטורקיה. הוא חזר על העמדה הטורקית הרשמית, לפיה הדרך ליציבות ולשלום של קבע באזור עוברת בהקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית וריבונית בגבולות 1967, שבירתה מזרח ירושלים. הנשיא הטורקי אמר כי השגת שלום תהיה לא רק לטובת הפלסטינים אלא גם לתועלתה של ישראל. הוא ציין כי פתרון שתי המדינות הוא "אחריות היסטורית של הקהילה הבינלאומית כלפי העם הפלסטיני", והדגיש כי ארצו תומכת תמיד במאמצים להאיץ את תהליך השלום.

ארדואן הוסיף כי טורקיה תמשיך לפעול בקרב החוגים הבינלאומיים כדי להשיג הכרה במדינה פלסטינית.

סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית ופ"א מסרה, כי בפגישה שנערכה בין אבו מאזן וארדואן לפני מסיבת העיתונאים נדונו מספר נושאים בעלי חשיבות לשני הצדדים: בין היתר, השניים דנו בהתפתחויות המדיניות באזור, ב"התקפות הישראליות" בירושלים ובמסגד באל-אקסא, ובמאמצים לסיום המשבר הפוליטי בין החמאס לבין הרשות הפלסטינית והפת"ח.

יו"ר הרשות הפלסטינית הודה במסיבת העיתונאים לטורקיה על תמיכתה הכלכלית בפרויקטים שונים למען הפלסטינים ועל עמידתה הנחושה נגד הצעדים של ישראל במסגד אל-אקסא. הוא ציין כי עדכן את ארדואן בהתפתחויות המדיניות באזור, ובכלל זאת בתוצאות ביקורה של המשלחת האמריקנית בראשותו של ג'ארד קושנר ובמאמצים האמריקניים בהובלתו של הנשיא טראמפ להשיג שלום בין ישראל והפלסטינים. אבו מאזן הדגיש את המחויבות והנכונות הפלסטינית לחתום על "הסכם שלום היסטורי בחסותו של הנשיא טראמפ".

(אנאדולוhurriyetdailynews; אל-ערבי אל-ג'דיד; dailysabah; אתר הנשיאות הטורקיתופ"א)