ארדואן: לא נאפשר לישראל לשנות את הסטטוס קוו בירושלים

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן תוקף בחריפות את ישראל על המדיניות בה היא נוקטת כלפי הפלסטינים בכלל, ובכל הקשור לירושלים ולמסגד אל-אקסא בפרט, ומבהיר כי טורקיה לא תאפשר לשנות את הסטטוס קוו בעיר המקודשת לשלוש הדתות המונותאיסטיות.

בנאום באיסטנבול, בפתיחת הפורום הבינלאומי על הוקף [הקדש] של ירושלים, דיבר ארדואן באריכות בשבחה של ירושלים ובחשיבותה עבור האסלאם והמוסלמים, וקרא למוסלמים לבקר בהמוניהם ולעיתים קרובות יותר בעיר הקדושה ובמסגד אל-אקסא. הוא ציין כי הנוצרים והיהודים נהנו משלום בזמן השלטון האסלאמי על ירושלים, ותקף את מדיניותה של ישראל כלפי הפלסטינים, אותה הגדיר כמדיניות מפלה וגזענית שהקהילה הבינלאומית אינה פועלת להרתיע את ישראל מלנקוט בה.

ארדואן (טוויטר, צילום מסך)
ארדואן (טוויטר, צילום מסך)

הנשיא הטורקי אמר כי "כל יום שירושלים נמצאת בו תחת כיבוש הינו עלבון עבורנו", והוסיף כי טורקיה פועלת להפוך שוב את ירושלים לעיר של שלום. הוא קרא למדינות המוסלמיות לתמוך בירדן במטרה להגן על שטחי הוקף בירושלים.

ארדואן חזר על תמיכתה של טורקיה במאבק הפלסטיני נגד הכיבוש הישראלי של ירושלים ועל התנגדותה למכלול הצעדים בהם נוקטת ישראל באל-אקסא. הוא הבהיר כי ללא פתרון הסוגיה הפלסטינית וסוגיית ירושלים – לא ייפתר אף משבר באזור. לדבריו, הפתרון היחיד לסוגיה הפלסטינית הוא הקמת מדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 67' שבירתה במזרח ירושלים. הוא קרא לממשל האמריקני לוותר על הכוונה להעביר את שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים; לדבריו, מדובר בצעד מוטעה שטורקיה מתנגדת לו, הזהירה מפניו "בדרג הגבוה ביותר", "ואנחנו ממשיכים לעשות זאת".

בהתייחסו לחוק המואזין, האמור לעלות לדיון מכריע במושב הקיץ של הכנסת שנפתח היום, אמר ארדואן כי העובדה שחוק זה נמצא על סדר היום הינה מבישה, וכי אם חוק זה יעבור – זו תהיה נקודה שחורה בהיסטוריה של העולם כולו: "אני אומר לישראל: אם אתם מאמינים באמונתכם, מדוע אתם מפחדים מקול הקריאה לתפילה [של המואזין]? אנחנו לא מתייחסים כך, ולא נתייחס כך, לאזרחינו היהודים". ארדואן הוסיף: "לא נאפשר את השתקת התפילות מעל שמי ירושלים".

הכינוס בן היומיים של הפורום הבינלאומי על הוקף של ירושלים ידון במצבה של המורשת המוסלמית בירושלים ובדרכים לשמרה.

(dailysabah; ערוץ TRT; "אנאדולו"; hurriyetdailynews)