ארדואן: לטורקיה אין בעיה כורדית אלא בעיה של טרור

בכיכר יני קאפי באיסטנבול התקיימה אתמול עצרת המונים נגד הטרור, שכותרתה "מיליונים, בקול אחד נגד הטרור".

בעצרת השתתפו נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ואשתו אמינה, ראש הממשלה אחמט דבוטאולו, יו"ר הפרלמנט איסמט יילמז ושרי ממשלה. יותר ממאה אלף אזרחים נענו לקריאתו של ארדואן בסוף השבוע, והגיעו אל הכיכר (דיווחים אחרים מדברים על מאות אלפי משתתפים בעצרת).

ארדואן הקדיש חלקים נרחבים מנאומו בעצרת למתקפה נגד פיגועי הטרור של המחתרת הכורדית (ה- PKK), המכה בשבועות האחרונים בחוזקה ברחבי טורקיה. הוא הסתייע בדבריו לא אחת בהיסטוריה כדי להבהיר את תפיסתו בנוגע למאבק אותו מנהלת טורקיה כיום נגד הטרור. הוא אמר לנאספים, כי בעצם נוכחותם הם נותנים את התשובה הטובה ביותר לאלו "הרוצים לחלק את מולדתנו הנצחית, מדינתנו האחרונה והאחווה בת אלף השנים שלנו באמצעות שימוש בפילוג אתני ועדתי ומגמות סוטות". לדבריו, "הזמן השתנה, השמות השתנו, השיטות השתנו, אבל המטרה נשארה זהה. מטרתם היא לפגוע באחדות, בסולידריות ובאחווה שלנו, לסכל את מאבקנו בדרך מקודשת זו".

ארדואן ציין את ההתקדמות הרבה שנעשתה מאז 2005 בנוגע ליחסים הבין-אתניים במדינה, והדגיש כי בשל הרפורמות שבוצעו "לטורקיה אין בעיה כורדית, יש לה בעיה של טרור". הוא קרא לשמור על המולדת, ולחזק את האחדות בין תושביה: "אנחנו לא נרשה לאלו הרוצים [בכך] לגרום סכסוך בין אחים". הוא התחייב שלא לגלות סובלנות כלפי הטרור ולרדוף את הטרוריסטים, ואמר כי המדינה תפעל לחזק את הדמוקרטיה ולהגן על זכויותיהם וחירויותיהם של תושביה: "לא נאפשר נסיגה מהתהליך של אחדות לאומית ואחווה".

ראש הממשלה דבוטאולו אמר, בהקשר זה, כי מאבקה של הממשלה נגד הטרור יימשך יומם ולילה עד ש"ההרים והערים שלנו ינוקו מטרוריסטים אלו".

חלק ממקורות המדיה בטורקיה (כדוגמת "זמאן" ו"ג'יהאן") מדווחים, כי ארדואן ודבוטאולו ניצלו את הבימה שניתנה להם בעצרת כדי לעשות תעמולה עבור מפלגתם, מפלגת "הצדק והפיתוח" (AKP), לקראת הבחירות המוקדמות לפרלמנט שתתקיימנה ב- 1 בנובמבר. בעוד דבוטאולו אמר כי צריך לעבוד קשה ולמנוע מ"מפלגת העם הדמוקרטית" (הכורדית, HDP) – שהצליחה, לראשונה בתולדותיה, להיכנס בבחירות האחרונות לפרלמנט – לעבור שוב את אחוז החסימה הגבוה (10%), הבהיר ארדואן לנוכחים כי הוא מצפה מהם ב- 1 בנובמבר ל"התלהבות", כהגדרתו. הוא תקף את ה- HDP ואת אחד מראשיה, סלאחטין דמירטש, אותו כינה "ילד יפה". ארדואן אמר כי יש להכניס לפרלמנט הבא 550 נציגים לאומיים, "לא משנה מאיזו מפלגה", והוסיף כי הוא סומך על עמו בנושא זה. לדבריו, לו מפלגתו היתה מקבלת בבחירות 400 מושבים, המצב במדינה היה שונה מאשר הוא כעת.

כזכור, ארדואן קיווה כי בבחירות לפרלמנט (שנערכו בתחילת חודש יוני) תזכה מפלגתו לרוב מיוחס שיאפשר את שינוי החוקה והפיכת המשטר במדינה למשטר נשיאותי בראשותו. התוצאות גרמו לו למפח נפש: לראשונה מאז 2002, ה- AKP איבדה את הרוב המוחלט שהיה לה. היא קיבלה 258 מושבים בלבד מכלל 550 מושבי הפרלמנט, ונזקקה לנהל מו"מ להקמת ממשלה קואליציונית. ההערכות הראשוניות שרווחו לאחר הבחירות אכן התאמתו: המו"מ להקמת הממשלה לא צלח, וארדואן הכריז על הקדמת הבחירות. יש הטוענים כי זו הייתה העדפתו מלכתחילה, לאור תוצאות הבחירות ומתוך רצון לנסות ולשפר את מצבו הפוליטי באופן משמעותי באמצעות בחירות-בזק.

סקר דעת קהל שנערך בטורקיה לפני מספר ימים (ב- 12 וב- 13 בחודש), ואשר תוצאותיו פורסמו היום, מלמד כי לא בטוח שההימור של ארדואן יעלה יפה. מהסקר עולה, כי הפופולריות של ה- AKP ירדה מאז הבחירות בחודש יוני ב- 1.6%, והיא עומדת כעת על 39.3%. הפופולריות של "מפלגת העם הרפובליקנית" (ה- CHP, מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר בראשות כמאל קיליצ'דרולו), לעומת זאת, עלתה מ- 25% ל- 28.1%. שתי המפלגות הנוספות בפרלמנט, ה- HDP ומפלגת "התנועה הלאומית" הימנית (MHP) משפרות בסקר זה במעט את אחוזי ההצבעה עבורן (יצוין, כי על פי סקר אחר מהשבוע שעבר, ה- AKP משפרת אמנם את מעמדה בציבוריות הטורקית, אם כי במקצת). אם אכן תוצאות הסקר מהיום תתבררנה כאמינות, גם לאחר הבחירות הבאות תתקשה ה- AKP להקים ממשלה ולהחזיר את היציבות הפוליטית לטורקיה.

דובר מפלגת ה- HDP איהאן בילגן הגיב על דבריו של ארדואן בעצרת, לפיהם אין "בעיה כורדית" בטורקיה. בילגן אמר היום לכתבים, כי לטורקיה יש בעיה של "נשיא בלתי אחראי וראש ממשלה ללא סמכות". הדובר הוסיף, כי ארדואן דיבר "בסגנון בדיוק כמו של בריון מקאסם פאשה" [השכונה באיסטנבול בה גדל ארדואן], מה שמהווה "מכשול בפני השלום, האחווה והדמוקרטיה".

ואילו מנהיג מפלגת ה- CHP כמאל קיליצ'דרולו הגיב כבר אתמול על העצרת בהשתתפותם של ארדואן ודבוטאולו. ב"ציוץ" בחשבון הטוויטר שלו הוא טען, כי השניים הם האחראים לטרור הגובר בטורקיה.

("אנאדולו"; DW; "ג'יהאן"; hurriyetdailynews ;zamanarabic ;turkey-post; אתר הנשיאות הטורקית)