ארדואן למסעוד ברזאני: משאל העם הכורדי – בגידה בטורקיה; ישראל לא תציל את הכורדים מרעב

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ממשיך בהתבטאויותיו החריפות נגד הכורדים בצפון עיראק והנהגתם, וזאת בעקבות משאל העם לעצמאות אותו ערכו אתמול בניגוד לעמדה הטורקית.

אתמול הזהיר ארדואן כי ייתכן וארצו תחסום את ייצוא הנפט הכורדי, ואיים כי למשאל עלולות להיות השלכות כלכליות וצבאיות עד כדי שימוש טורקי בכוח. בנאום שנשא היום בטקס שנערך באנקרה לציון פתיחת השנה האקדמית החדשה בטורקיה, אמר הנשיא הטורקי כי קידומו של משאל העם על ידי מנהיג החבל הכורדי בצפון עיראק, מסעוד ברזאני, מהווה פעולה של בגידה בטורקיה: "למען האמת, עד הרגע האחרון לא האמנו שברזאני יעשה טעות כזו. זה אומר שטעינו. ההחלטה [על משאל העם], שהתקבלה ללא התייעצות או פגישה מוקדמת [עם טורקיה] היא בגידה בארצנו [דווקא] בתקופה בה יחסינו היו ברמתם הטובה ביותר בהיסטוריה".

ארדואן טען כי לתוצאות המשאל אין כל משמעות מכיוון שלמעט ישראל אף מדינה לא תכיר בהן. הוא חזר ואיים על הממשלה הכורדית האזורית (KRG) בצפון עיראק בסנקציות כלכליות שישאירו את הכורדים חסרי אונים ויגרמו להם לרעוב, ואמר כי ישראל לא תוכל להושיע אותם: "כאשר נתחיל להטיל סנקציות, אתם תישארו לבד. ברגע שנסגור את הברז [=של צינור הנפט המחבר בין העיר כירכוכ שבצפון עיראק למסוף הנפט בעיר הטורקית ג'ייהאן], הכל עשוי. כשמשאיות יפסיקו להגיע לצפון עיראק, הם [=הכורדים] לא ימצאו מזון… איך ישראל תשלח להם משהו, מאיפה?".

הנשיא הטורקי הביע תקווה כי הממשלה הכורדית "תתעשת ותנטוש את ההרפתקה זו שסופה אפל", ואמר כי "העובדה שדגלים ישראליים מתנופפים שם [באזור הכורדי]" לא תציל אותה מבידוד אזורי: "אלו שממריצים אותך היום יעזבו אותך מחר לבד, אבל אנחנו נמשיך לחיות יחד אלפי שנים. אל תהרסי את המחר שלך על ידי השאיפה שלך היום". הוא הבהיר שוב כי "טורקיה לא תהסס להשתמש באמצעים העומדים לרשותה אם הדרך לשלום תיחסם. אנחנו שוקלים את כל האפשרויות – מסנקציות כלכליות לאופציות צבאיות".

ועוד התבטאות טורקית חריפה נגד משאל העם הכורדי: השר הטורקי לענייני האיחוד האירופי, עומר צ'ליק, אמר כי ההחלטה הכורדית לכלול את העיר כירכוכ במסגרת משאל העם – למרות שעיר זו אינה נמצאת בשטח החבל הכורדי האוטונומי והאוכלוסיה בה מגוונת מבחינה אתנית – הינה בבחינת הצעה של ברזאני לגרור את עיראק ל"מרחץ דמים נוסף". צ'ליק הגדיר את המשאל כאסון ואמר כי בניגוד למה שברזאני חושב, המשאל לא יביא יציבות לאזור ולא יועיל לעתידם של הכורדים: "זו תהיה מכה, לא רק לעם הכורדי אלא למיעוטים אתניים אחרים שמוכנים לחיות יחד בעיראק".