ארדואן מאיים בסנקציות נגד הכורדים בצפון עיראק אם יקיימו את משאל העם לעצמאות

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן חזר אתמול על קריאתו לממשלה הכורדית האזורית (KRG) בצפון עיראק לבטל את משאל העם לעצמאות אותו היא מתכננת לערוך ב- 25 בספטמבר.

בנאום שנשא בעצרת הכללית של האו"ם בניו יורק הזהיר ארדואן כי משאל העם עלול להצית משברים חדשים באזור ולערער את יציבותו. הוא קרא לבגדאד ולחבל הכורדי האוטונומי בצפון עיראק להגיע לפשרות שיהיו מבוססות על "שלמותה הטריטוריאלית של עיראק ועל הגשמת האידיאלים לבניית עתיד משותף".

ארדואן לא הסתפק באזהרתו בעצרת האו"ם, ולאחר נאומו אמר לכתבים כי במידה ומשאל העם לא יבוטל – טורקיה תדון בהטלת סנקציות "בלתי רגילות" על הכורדים בצפון עיראק. לדבריו, טורקיה תמיד תמכה בהם, ו"גישתם זו שקולה להתעלמות מטורקיה, שעמדה לצידם והחשיבה אותם כבעלי ברית קרובים".

סגן ראש הממשלה הטורקי, בקיר בוזדר, תרם אף הוא את חלקו להבעת התנגדותה התקיפה של ארצו למשאל העם הכורדי. לדבריו, למרות ההתנגדות ברחבי העולם למשאל, "המנטליות החולה" בצפון עיראק – כהגדרתו – נחושה לערוך אותו. בדומה לארדואן, הזכיר בוזדר כי ארצו תמכה תמיד בחבל הכורדי האוטונומי, ותמשיך לעשות זאת "אם אירביל תנוע קדימה עם כוונות טובות". הוא הבהיר כי טורקיה לא תאפשר "עובדה מוגמרת" בצפון עיראק ו"לא תסבול" צעדים שיסכנו את בטחונה ואת עתידה: "ננקוט בכל האמצעים הדרושים לשם כך וניישם אותם בהחלטיות".

התבטאות נוספת נגד משאל העם הכורדי נשמעה אתמול מפיו של שר ההגנה הטורקי נורטין ג'ניקלי, שאמר כי שינוי שמשמעותו הפרת שלמותה הטריטוריאלית של עיראק מהווה "סיכון משמעותי" עבור טורקיה, וכי ארצו לא תוכל להרשות את הקמתה של "מדינה אתנית" בצפון עיראק: "כל כוחות הביטחון שלנו נמצאים בכוננות. אנחנו עוקבים מקרוב אחרי ההתפתחויות. אם תצטרך להתקבל החלטה – היא תתקבל ותיושם בנחישות".

התבטאויותיהם האחרונות של הבכירים הטורקיים נגד הכוונה הכורדית לערוך משאל עם – שצפוי לאשר ברוב קולות את התנתקותו של החבל הכורדי מהמדינה העיראקית ואת עצמאותו – מגובות ב"הפגנת שרירים" של טורקיה סמוך לגבול עם עיראק: הצבא הטורקי פתח שלשום בתרגיל צבאי ליד העיירה סילופי (דרום-מזרח טורקיה), קרוב למעבר הגבול חבור בין טורקיה והאזור הכורדי האוטונומי של צפון עיראק. קיומו של התרגיל לא הוכרז מראש, ומשתתפים בו כ- 100 כלים צבאיים – כולל טנקים וארטילריה. בהודעה שמסר הצבא הטורקי נאמר כי במקביל לתרגיל "המבצעים נגד טרור באזור הגבול נמשכים". התרגיל אמור להימשך עד ה- 26 בספטמבר, יום לאחר משאל העם המתוכנן.