ארדואן מאשים: מנהיג האופוזיציה קיליצ'דרולו מפר את החוקהבכירי המשטר בטורקיה יוצאים נגד מנהיג "מפלגת העם הרפובליקנית" האופוזיציונית (CHP), כמאל קיליצ'דרולו, ומאשימים אותו בהפרת החוקה.

הרקע להאשמות אלו הינו "צעדת הצדק" בראשה עומד קיליצ'דרולו, שהחלה לפני שלושה ימים במחאה על מאסרו של חבר מפלגתו אניס ברברולו. ברברולו הורשע בריגול ונידון ל- 25 שנות מאסר בשל הדלפת מידע חשאי לתקשורת בפרשה בה מעורב ארגון המודיעין הלאומי של טורקיה (MİT ). קיליצ'דרולו הודיע כי הוא מתכנן לצעוד, עם אלפי תומכים, מאנקרה לעבר בית הכלא מאלטפה באיסטנבול בו מוחזק חברו למפלגה – מרחק של כ- 450 ק"מ. לדבריו, הוא מוכן לשלם את המחיר עבור מחאה זו. הצועדים נושאים שלטים עליהם נכתב "צדק" (adalet). הצעדה אמורה להימשך כ- 25 ימים.

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן תקף אתמול את קיליצ'דרולו על צעד המחאה בו נקט. בנאום בפני כנס היצואנים הטורקיים, אמר ארדואן כי קיליצ'דרולו מפר את החוקה בכך שהוא מתנגד להחלטה משפטית ופוגע בהפרדת הרשויות, וכי בצעדו זה לא ישיג את הצדק אותו הוא מבקש: "איך אנחנו יכולים לצפות לצדק מהרשות השופטת אם הם תחת לחץ שכזה?".

ארדואן הוסיף כי "קריאה לאזרחים לצאת לרחובות תוך התעלמות מן החוקה" לעולם אינה פועלת לטובת מי שעושה זאת או לטובת המדינה: "להסתובב עם שלטי 'צדק' – לא מביא צדק. אם אתה רוצה לחפש צדק, המקום בטורקיה [לשם כך] הוא הפרלמנט".

בנימה שאין לטעות בפרשנותה, הנשיא הטורקי פנה לקיליצ'דרולו ואמר: "אל תתפלא אם הרשות השופטת תזמין אותך למקום כלשהוא [=לחקירה]".

ראש הממשלה בינאלי ילדרים יצא אף הוא נגד צעדת המחאה שאורגנה על ידי קיליצ'דרולו. בעצרת שלשום במחוז דיארבקיר, אמר ילדרים כי "אלו שלא יצאו לרחובות באותו יום [של נסיון ההפיכה הכושל שהתרחש בטורקיה בשנה שעברה, ב- 15 ביולי] צועדים עכשיו מאנקרה לאיסטנבול. אם אתה צועד, עליך לצעוד נגד הפיכות. אי אפשר לחפש את הצדק ברחובות".

מוקדם יותר באותו יום, לעג ילדרים לקיליצ'דרולו וקרא לו להפסיק את "צעדת הצדק": "טורקיה היא מדינת חוק. אין צורך ללכת לשם [=לאיסטנבול] במזג האוויר החם הזה. יש רכבת מהירה למאלטפה, הוא מענה את עצמו. אני מציע לו לוותר על הנושא הזה". ילדרים אמר, כי על מנהיגה הראשי של האופוזיציה לכבד את החלטת בית המשפט ולהמתין לסיומו של ההליך המשפטי, העומד כעת בפני שלב הערעור.

שר המשפטים הטורקי בקיר בוזדר דיבר אף הוא שלשום כנגד קיליצ'דרולו, ואמר כי יציאתו נגד המערכת המשפטית מעוררת דאגה. בוזדר טען כי דבריו של קיליצ'דרולו "כוללים השמצה ופרובוקציה", וכי נסיונו להשפיע על בית המשפט בזמן שההליך השיפוטי נמצא בעיצומו מהווה עבירה פלילית.

קיליצ'דרולו הגיב היום על דבריו של ארדואן נגדו. לפני צאתו לדרך ביומה הרביעי של צעדת המחאה, אמר מנהיג "מפלגת העם הרפובליקנית" לכתבים: "הם רוצים לאיים עלינו עם הרשות השופטת, לקרוא לשופטים ולתובעים… הם מותחים ביקורת רבה אבל לא יכולים לומר 'יש לנו צדק במדינה שלנו, מדוע אתה צועד?', בגלל שהם יודעים היטב שאין צדק… אני רוצה להזכיר לו [לארדואן] את העובדה שלכל פרעה יש משה. אסור לו לשכוח את זה".