ארדואן מבקש לבצע רפורמות באו"ם / ד"ר יבגני קלאובר


על רקע יציאתה של רוסיה מסוריה, ועל רקע המתיחות בין הרוסים ובין הטורקים, הרוסים מבקשים להציג את הטורקים כ"מקור הרוע". ביום חמישי, ה- 24 למרץ – יום ביקורו של שר החוץ האמריקני קרי במוסקבה – סוכנות הידיעות הרוסית RT חשפה תמונות המוכיחות כי טורקיה קנתה נפט וסחורות מדאע"ש. ארדואן ומשפחתו הכחישו לא פעם, בעבר, קיום כל פעילות מסחרית עם המדינה האסלאמית, אך התמונות והעדויות אשר הוצגו על ידי הרוסים מוכיחות כי מתקיימים יחסי מסחר בין טורקיה לדאע"ש.

פגישת קרי ופוטין בשבוע שעבר (אתר הקרמלין, CC BY 4.0)
פגישת קרי ופוטין בשבוע שעבר (אתר הקרמלין, CC BY 4.0)

המסמכים בנידון הועברו לידי RT על ידי הכורדים בעיירה א-שדאדי (דרומית לעיר אל-חסכה, צפון-מזרח סוריה). הכורדים עקבו מקרוב אחרי שיירות המשאיות, אשר עשו את דרכן מהאזורים שבשליטת דאע"ש לעבר הגבול הטורקי-סורי. הרוסים, בעלי בריתם של הכורדים בלחימה בסוריה, מצאו את המסמכים האלה לאחר שא-שדאדי שוחררה מידי המדינה האסלאמית. לפי ירון שניידר, "המסמכים מציגים טבלאות מסודרות של הכנסות דאע"ש ממכירת הנפט שבידם, לצד תיעוד מדוקדק של כל משלוח שהגיע ויצא. כך, למשל, מתועד במסמך משלוח ב- 11 בינואר 2016, במסגרתו מכר הארגון 1,925 חביות נפט ושלשל לכיסו כמעט 40 אלף דולרים"[1]. חומרים אלה, אשר שוחררו תוך תזמון מדויק לקראת ביקורו של קרי, שימשו את הנשיא פוטין ואת שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב כקלף מיקוח. הרוסים הצביעו על המסמכים והתמונות הללו על מנת להראות לאמריקנים שארדואן ממשיך בפעילות חתרנית בסוריה, שנועדה להפיל את משטרו של נשיא סוריה בשאר אסד. לפי ירון שניידר, אותה סוכנות דיווחה, בנוסף, על מסמכים אשר חושפים את התעמולה הטורקית, הקוראת להפיל את אסד. מסמכים אלה נושאים סימנים של בית הדפוס הטורקי. נאט"ו והאו"ם טרם מסרו את תגובתם. ארדואן, מצידו, מתגונן: הוא מנסה ללחוץ על האו"ם ומבקש לערוך רפורמות אשר יצמצמו את כוחה של רוסיה במועצת הביטחון.

לא פעם שמענו את הנשיא ארדואן מתבטא ביחס לרפורמות של האו"ם. למרבה האירוניה, באחד מביקוריו באפריקה הוא תיאר את מועצת הביטחון של האו"ם כ"גוף לא דמוקרטי ולא שוויוני" אשר אינו משקף את רצונן של המדינות המפותחות. לפני כשבועיים, נשיא טורקיה קרא להעמיד לדין את נשיא סוריה: ארדואן טען כי אסד צריך להישפט על מעשי טרור בסוריה בידי בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. ארדואן האשים את אסד בהרג של 500 אלף בני אדם בסוריה. הדברים נאמרו בשידור חי ביום ראשון, ה- 20 למרץ, לתחנת הטלוויזיה הטורקית TRT. ארדואן, כהרגלו, לא שכח להאשים גם את מוסקבה בפשעים נגד האנושות: "מנהיג שהרג רבים כל כך מבני עמו אינו יכול לדבר בחופשיות ולהתקבל על השטיח האדום במוסקבה. איך זה יכול לקרות? וזה חבר במועצת הביטחון?" שאל ארדואן, והוסיף: "זו הסיבה שאני אומר כל הזמן 'העולם הוא גדול מחמישה' [בעולם יש יותר מחמישה שחקנים מרכזיים], כלומר חמש מדינות אינן יכולות לקבוע את גורלן של 196 מדינות. אין להן זכות לעשות זאת… אולי זה היה מקובל בימי מלחמות העולם. עם זאת, הנסיבות השתנו. לכן, זה חייב להשתנות"[2]. הנשיא הטורקי אמר עוד, כי "למרבה הצער, האו"ם הפך להיות ארגון שמעניק יתרון למועדון מצומצם של מדינות. מועצת הביטחון של האו"ם", המשיך, "כשלה בניהול המשבר בסוריה, כמו גם במזרח התיכון כולו. עתידן של 196 מדינות ברחבי העולם תלוי ב- 5 מדינות, כשהעולם גדול יותר מ- 5"[3].

"לא דמוקרטית ולא שוויונית": מועצת הביטחון (תמונת ארכיון, נחלת הכלל)
"לא דמוקרטית ולא שוויונית": מועצת הביטחון (תמונת ארכיון, נחלת הכלל)

ראשית, לא ברור מנין המציא הנשיא ארדואן את המספר 196. באו"ם חברות 193 מדינות – עובדה שמנהיג של כל מדינה חייב לדעת. במקרה של טורקיה, האחריות לדעת שיש כיום 193 מדינות בעולם היא כפולה: זאת מכיוון שראש ממשלת טורקיה אחמט דבוטאולו הוא פרופסור למדע המדינה. אולי ארדואן הכיר באופן סודי וחד-צדדי בעצמאותם של חבלים בדלניים באוקראינה, לשמחתם של הרוסים? אולי הוא, בעצה אחת עם דבוטאולו, כבר חילקו את סוריה ביניהם, ובכך הוסיפו עוד 3 מדינות למניין המדינות בעולם (המדינה השיעית בלטקיה, המדינה הסונית, והמדינה הכורדית)? שאלות אלה הן שאלות רטוריות, כמובן. אפשרות נוספת, היא, שארדואן פשוט אינו יודע לספור.

מאז תחילת 2016, פעל ארדואן באופן נחרץ להוציא מהאירופאים התחייבויות בנוגע לזירוז תהליך כניסתה של טורקיה לאיחוד האירופי. אירופה, באופן עיוור, מקדמת את הפרויקט האירופי של ארדואן, תוך התעלמות מפגיעתו בדמוקרטיה. בית המשפט הטורקי ציווה לפני פחות מחודש להעביר את ניהול העיתון המודפס "זמאן" ואת העיתון "זמאן היום" (Zaman Today) בשפה האנגלית לפיקוחו של ממונה מטעם המשטר. משטרו של ארדואן האשים את הנהלת העיתון בהאשמות חמורות של קשירת קשר עם פתהוללה גולן, המתגורר בארצות הברית – מי שמואשם על ידי ממשלת טורקיה באירועים האלימים שהתרחשו במדינה ב- 2013. התקשורת הפרו-ממשלתית דיווחה, כי בפסיקה של בית המשפט נקבע ש"זמאן" תומך בפעילות "ארגון הטרור" של גולן, השואף להפיל את המשטר. ארדואן כבר יצא בסדרת האשמות נגד גולן על כך שהוא ניסה לרקום מזימות נגדו, וזאת על ידי בניית רשת של תומכים בבתי המשפט, במשטרה ובתקשורת. גולן, למעשה, בונה מדינה בתוך מדינה. גולן, מצדו, מכחיש את ההאשמות נגדו. ביום שישי, ה- 4 במרץ, השתלטה המשטרה הטורקית על בניין מערכת "זמאן" בעקבות פסיקת בית המשפט. במהדורת יום שישי של העיתון, טרם ההשתלטות עליו, הזהירה המערכת מ"הימים החשוכים ביותר" בהיסטוריה של העיתונות בטורקיה. "השעו את החוקה", נכתב בעמוד השער השחור. "אתמול היה אחד הימים החשוכים ביותר בהיסטוריית העיתונות". האם לאור המתרחש, לארדואן יש זכות לדרוש רפורמות לקראת דמוקרטיזציה באו"ם?

למרות שהמתיחות בין ישראל לטורקיה גברה בשנים האחרונות, לאחר פרשת ה"מרמרה", בזמן האחרון ארדואן מנסה לקרוץ לעבר ישראל. יש לזכור, כי על מנת לנרמל את היחסים עם ישראל, טורקיה דרשה: (1) התנצלות, (2) פיצויים בגובה של כ- 25 מיליון דולר, ו(3) הסרת המצור הימי על עזה. לאחר שראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו התנצל בפני הטורקים עוד לפני כשנתיים, ולאחר שכבר בשנה שעברה הוקמה קרן פיצויים למשפחות ההרוגים, הטורקים כרגע פחות לוחצים על ישראל להסיר את המצור הימי על עזה. ישראל, מבחינתה, דורשת מטורקיה להפסיק את כל פעילות החמאס במדינה, אך ארדואן לא נענה לבקשה זו, והדבר מקשה על נרמול היחסים.


ארדואן, אשר הסתכסך עם השכנים ובמיוחד עם הרוסים, קרץ לא פעם לעברה של ישראל במהלך השנה האחרונה. מהלכים אלה, ככל הנראה, הניבו פרי. ראש הממשלה נתניהו כינס ביום רביעי, ה- 23 למרץ, מסיבת עיתונאים, בה התייחס לחידוש היחסים עם טורקיה. מדינה זו, הסובלת גם היא מהטרור הרדיקלי – מהכיוון הכורדי ומכיוונו של דאע"ש – מבקשת לחלוק עם ישראל מידע אודות ארגוני מפגעים. לפי נתניהו, "תמיד רצינו יחסים תקינים עם טורקיה, ולא אנחנו אלה שפעלנו לשנות את הכיוון הזה. אם הדבר יתאפשר ננרמל את היחסים. יש מגעים, הם מתקיימים, הם גם מתקדמים. יהיה בוודאי בקרוב מפגש נוסף. אני מקווה שהוא יוביל לתוצאה חיובית, שהיא שיקום מלא של היחסים". על ישראל להיות מאוד זהירה בנרמול יחסיה עם טורקיה. המשטר של טורקיה אינו דמוקרטי, ומדיניות החוץ של ארדואן היא פרובוקטיבית וחתרנית. ארדואן סוחט את האירופאים בנושא של המהגרים, וממשיך לפעול בסוריה על מנת להפיל את משטרו של אסד. בהיותו מבודד בזירה הקרובה וגם בזירה הגלובלית, לישראל יש קלף מיקוח ותזמון נוח כדי לקבל ממנו יותר.

נראה, כי הפיגוע באיסטנבול לפני כשבועיים ישפיע באופן משמעותי על תנועת התיירים הישראלים ליעד זה בטווח הקרוב. תומר הדר מ"כלכליסט" מצטט את הסוכן הבכיר באחת מסוכנויות הנסיעות הגדולות: "כבר כעת יש גל של טלפונים בקשר לביטול נופשים בטורקיה, הישראלים מורגלים לפיגועים בבית, ויודעים היטב כיצד להתמודד עם טרור. הישראלים גם יודעים היטב שאירועי טרור מתרחשים גם בחוץ לארץ. אך עם זאת, פגיעה בישראלים על אדמה זרה היא בבחינת קו אדום. להערכתנו, טורקיה תתייבש בזמן הקרוב לחלוטין מנופשים ישראלים"[4]. יש לציין, כי רחוב איסתיקלאל, שבו אירע הפיגוע ב- 19 במרץ 2016 בסביבות השעה 11:00, הוא אחד הרחובות התוססים באיסטנבול ומהווה יעד מרכזי לתיירים. עובדה זאת מציבה שאלות נוספות בנוגע לזהותו של מבצע הפיגוע – זאת מכיוון שהמחתרת הכורדית אינה נוהגת לפגוע בתיירים.

גורמי ביטחון בטורקיה מסרו כי את הפיגוע ביצעו, ככל הנראה, המחתרת הכורדית (PKK) או ארגון דאע"ש. דיווחים מאוחרים יותר הצביעו על אנשי דאע"ש כאחראים הבלעדיים לפיגוע. אבל איך נסביר את העובדה שאנשי דאע"ש לקחו אחריות? אם נאמין לתיאוריות קונספירציה, נאמץ את ההסבר הבא לפיגוע באיסטנבול: בשעה שמחיר הנפט החל לעלות בשווקים בעולם, גם אנשי דאע"ש ביקשו מטורקיה – אשר קונה מהם את הנפט הלא לגאלי –לשלם יותר. ארדואן ומשפחתו סירבו; אנשי דאע"ש ביצעו פיגוע על מנת להרתיע את ארדואן ואת משפחתו. טורקיה – חברה בברית נאט"ו, מועמדת לחברות באיחוד האירופי, וחברה בקואליציה במלחמה נגד הטרור האסלאמיסטי – איננה מעוניינת בתבוסתם של אנשי דאע"ש. היא מנהלת עם דאע"ש יחסי מסחר לא חוקיים ומעמידה פנים שהיא נלחמת בהם. יחד עם זאת, כשהסיכוי של דאע"ש להרוויח גדל, הוא לא מוותר על ההזדמנות ומראה לטורקיה את כוחו. גם אם נתרחק מההסברים הקונספירטיביים, ברור לנו שיש לנו עסק עם מדינה בעייתית בזירה הבינלאומית. ההתקרבות בין ישראל לטורקיה צריכה להיות איטית וזהירה, תוך בחינה מדוקדקת של הפרטנר ושל ההתנהגות שלו בזירה הבינלאומית.

[1] ירון שניידר (24/03/2016) האם טורקיה קונה נפט מדאע"ש? בתוך חדשות 2.
[2] World-Bulletin (21/03/2016) Turkey's Erdogan calls for Assad trial in ICC.
[3] Milliyet.com.tr (02/03/2016) UN in a failure, Erdogan says.
[4] תומר הדר (20/03/2016) טורקיה תתייבש בזמן הקרוב לחלוטין מנופשים ישראלים, בתוך כלכליסט.

ד"ר יבגני קלאובר הוא פרשן פוליטי, חוקר ומרצה במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב. מחקריו עוסקים בסכסוכים אתניים, בדמוקרטיות בהתהוות ובפוליטיקה השוואתית.