ארדואן: מכונית מרצדס נשיאותית תועבר ליו"ר המינהל לעניינים דתיים

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הודיע אתמול כי אחת ממכוניות המרצדס המשוריינות המשמשות אותו כנשיא תועבר כמחווה לידיו של מחמט גורמז, יו"ר המינהל לעניינים דתיים (במקור בטורקית: Diyanet İşleri Başkanlığı).

הכרזתו של ארדואן באה בעקבות ביקורת ציבורית שנמתחה על המינהל, וזאת לאחר שנחשף כי בדצמבר האחרון נקנתה עבור גורמז מכונית מרצדס יוקרתית שעלותה כמיליון לירות טורקיות (כ- 385 אלף דולר).

גורמז – המשמש בתפקידו מאז נובמבר 2010 – הודיע בתחילת החודש, כי משרדו יחזיר את המכונית כדי להוות דוגמה. בראיון טלוויזיוני אמר היו"ר, כי כף רגלו עדיין לא דרכה במכונית היוקרתית. הוא הכחיש כי מדובר במכונית משוריינת, וטען כי הידיעות השונות על המכונית נועדו להטעות את הציבור.

המינהל לעניינים דתיים נוסד במרץ 1924 על ידי הפרלמנט הטורקי, וזאת לאחר שמייסדה ונשיאה הראשון של טורקיה המודרנית מוסטפא כמאל אטאטורק ביטל באופן רשמי את מוסד הח'ליפות כחלק מרפורמות החילון אותן הוביל. המינהל החליף את התפקיד המסורתי של "שיח' אל-אסלאם", והעומד בראשו משמש כסמכות האסלאמית-סונית הרשמית הגבוהה ביותר במדינה. המינהל אחראי מטעם המדינה לספק ולנהל את שירותי הדת בטורקיה. תקציבו ממומן מכספי משלם המיסים הטורקי.

עם התפוצצות הפרשה, טען בתחילה המינהל כי המכונית נקנתה מתקציב הרכש המדינתי, וכי קנייה זו אושרה על ידי משרד האוצר. בהודעה מטעמו נאמר עוד, כי העלות בפועל של המכונית הינה 322 אלף לירות טורקיות בלבד. טענה זו הועלתה גם על ידי הנשיא ארדואן, שלאורך החודש האחרון תקף בחריפות את מבקריו של גורמז. מהתבטאויותיו של ארדואן עולה, כי לדעתו אין כל פסול בהחזקת המכונית: לאחר הודעתו של גורמז כי המכונית תוחזר, אמר ארדואן כי לא ידע מראש על ההחלטה, ולא היה נוהג כך לו היה במקומו של גורמז. לדבריו, משרתו של היו"ר לעניינים דתיים ראויה למכונית כמו זו.

(צילום מסך מתוך הטוויטר)
גורמז והסמל (צילום מסך מתוך הטוויטר)

הביקורת הציבורית כנגד גורמז – שכללה גם לעג ויראלי – מתנהלת כעת במסגרתה של מערכת הבחירות לפרלמנט, שתיערכנה בראשית החודש הבא. היא מצטרפת לביקורת שמותחים יריביה של מפלגת "הצדק והפיתוח" (AK) השלטת, הטוענים כי היא משתמשת שלא כראוי בכספים ציבוריים. דוגמה לכך היא ארמון הנשיאות המפואר, שההחלטה על בנייתו התקבלה על ידי ארדואן בהיותו ראש ממשלה מטעם "הצדק והפיתוח". הארמון כולל למעלה מ- 1150 חדרים, ועלות בנייתו – לדברי שר האוצר מחמט סימסק – הגיעה ל- 1.37 מיליארד לירות טורקיות (מבקרי הפרויקט טוענים, כי מדובר בסכומים גבוהים פי שלושה).

(מקורות: כתבות באתר today's zaman)