ארדואן נגד אנשי אקדמיה בטורקיה: בורים ובוגדים

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן תקף אתמול בחריפות רבה אנשי אקדמיה בטורקיה ומחוצה לה.

הרקע למתקפה: עצומה עליה חתמו למעלה מ- 1100 אקדמאים מ- 89 אוניברסיטאות בקריאה לממשלת טורקיה להפסיק את המבצע הצבאי שהיא עורכת בדרום-מזרח טורקיה, באזור המאוכלס ברובו על ידי תושבים כורדים. החותמים מאשימים את הממשלה בביצוע מעשי טבח, וקוראים לה לשוב לשולחן המו"מ כדי לפתור את הסוגיה הכורדית. העצומה, שכותרתה "לא נהיה חלק מהפשע הזה", כוללת שמות מפורסמים כמו הבלשן נועם חומסקי והסוציולוג עמנואל ולרשטיין – שניהם יהודים-אמריקנים.

בקיץ האחרון – לאחר שנתיים של רגיעה מוסכמת – התחדשו העימותים המזוינים בין הצבא הטורקי ואנשי המחתרת הכורדית של ה- PKK, וקטעו את תהליך השלום בין המשטר הטורקי בראשות מפלגת "הצדק והפיתוח" (AKP) ובין ה- PKK. בשבועות האחרונים הצבא 'העלה הילוך' בפעילותו נגד המחתרת: הוא הזרים לדרום-מזרח המדינה כוחות רבים, כולל טנקים, ופתח במבצע רחב-היקף המתנהל ברחובות הערים הכורדיות, שעל חלקן הוטל עוצר. כמה מאות אנשי מחתרת נהרגו, אך גם האזרחים סובלים קשות ונפגעים כתוצאה מהמבצע.

בנאום בארמון הנשיאות באנקרה אותו נשא בפני שגרירים טורקים – במסגרת ועידת השגרירים השנתית המתקיימת בימים אלו – ארדואן לא ברר את מילותיו כאשר התייחס לעצומה ולחותמיה.

הנשיא הטורקי טען, כי המחתרת הכורדית – ולא המדינה – היא הפוגעת בזכויותיהם ובחירותם של מיליוני בני אדם המתגוררים בדרום-מזרח המדינה ומאמללת אותם, בכך שהיא חופרת תעלות, מציבה מחסומים בכבישים ותוקפת בתי ספר ובתי חולים: "למרות כל העובדות הללו, הקבוצה הזו – הקוראת לעצמה 'אקדמאים' – מוציאה הצהרה ומאשימה את המדינה. לא רק זאת, הם גם מזמינים זרים לעקוב אחרי ההתפתחויות. זוהי המנטליות של קולוניאליזם".

מנטליות קולוניאליסטית? ארדואן (VOA, נחלת הכלל)
מנטליות קולוניאליסטית? ארדואן (VOA, נחלת הכלל)

ארדואן הוסיף והשווה את המצב השורר כיום בטורקיה למצב בימי מלחמת העצמאות הטורקית, ואמר כי המדינה ניצבת בפני "בגידה" מצידם של "אינטלקטואלים כביכול": "אתם, האינטלקטואלים כביכול! אתם לא אנשים נאורים, אתם חשוכים… אתם בורים וחשוכים".

ארדואן חזר על עמדתו, אותה הוא מביע לא אחת, לפיה "הסוגיה של טורקיה היא סוגיית טרור… היא לא סוגיה כורדית". הוא הזמין את האקדמאים הזרים שחתמו על העצומה לבוא ולבקר בטורקיה: "שיבואו לטורקיה. הם אינם צריכים לחתום על הצהרות כאלה לריק. אנחנו מוכנים לספר להם מה קורה בדרום-מזרח [טורקיה] מא' עד ת' ולהראות להם הוכחות. הם צריכים לראות במו עיניהם האם הבעיה היא הפגיעה בשלטון החוק מצידה של המדינה או חטיפתם של הזכויות והחירויות של אזרחינו מצידו של ארגון הטרור". ארדואן פנה אל שגריר טורקיה בארה"ב וביקשו להזמין את נועם חומסקי לביקור: "הבה נארח אותו באזור. הוא צריך לראות את האמת במו עיניו".

ארדואן גם תקף את חותמי העצומה על שלא עשו דבר בכדי לסייע לתושבי העיירה הסורית הנצורה מדאיא, העוברים משבר הומניטרי קשה בשל המצור המתמשך של כוחות המשטר הסורי עליהם. הוא הביע גאווה על ערכיה ההומניטריים של ארצו, וטען כי טורקיה מעניקה סיוע הומניטרי יותר מכל מדינה אחרת בעולם באופן יחסי להכנסתה הלאומית: "עבורנו, ההגנה על ערכים הומניטריים אינה כלי או מסווה למדיניות".

זמן קצר לאחר דבריו אלו של ארדואן, התכנסה מועצת החינוך הגבוה של טורקיה [YÖK] לישיבה דחופה, שבסופה הוצהר כי יש לנקוט בצעדים משפטיים נגד האקדמאים הטורקים שחתמו על העצומה.

מהצהרת ה- YÖK עולה, כי עצומת האקדמאים "אשר מתארת את מאבקה הנמשך של מדינתנו נגד הטרור בדרום-מזרח [המדינה] כ'טבח', שמה את כל העולם האקדמי שלנו תחת חשד". עוד נאמר, כי לעצומה "אין קשר לחופש אקדמי" וכי מתן ביטחון לכל האזרחים הוא אחריותה העיקרית של המדינה".

(אתר הנשיאות הטורקית; hurriyetdailynews ;dailysabah)