ארדואן נגד שר החוץ הגרמני זיגמר גבריאל: מי אתה שתדבר אל נשיא טורקיה?

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן תקף היום בחריפות את שר החוץ הגרמני זיגמר גבריאל בעקבות טענתו לפיה ארדואן מתערב במערכת הבחירות בגרמניה.

בנאום בעיר דניזלי בפני חברי מפלגתו, מפלגת "הצדק והפיתוח" (AKP) השלטת, אמר ארדואן: "עכשיו יש להם [בגרמניה] שר חוץ שאינו יודע את הגבולות שלו. מי אתה שתדבר אל נשיא טורקיה? דבר אל שר החוץ של טורקיה. דע את הגבולות שלך. הוא מנסה ללמד אותנו לקח. מה הרקע שלך בפוליטיקה? בן כמה אתה?".

אתמול קרא ארדואן לטורקים הרבים המתגוררים בגרמניה שלא להצביע בבחירות הקרובות לפרלמנט (ב- 24 בספטמבר) למפלגות החברות בקואליציה – המפלגה הנוצרית-דמוקרטית (CDU) של הקנצלרית אנגלה מרקל, המפלגה הסוציאל-דמוקרטית (SDP) בראשות מרטין שולץ ומפלגת "הירוקים". הנשיא הטורקי אמר כי מדובר במפלגות שהינן "אויבות" של טורקיה, אשר הביעו נגדה עמדות "אגרסיביות וחסרות כבוד", ויש ללמדן לקח בקלפי. כשליש מבין 3 מיליון הטורקים החיים בגרמניה זכאים להצביע בבחירות.

מרקל מיהרה לגנות את התבטאותו של ארדואן כ"התערבות" בענייניה הפנימיים של גרמניה. שר החוץ זיגמר גבריאל הגדיר את הדברים כ"פעולה חסרת תקדים של התערבות בריבונות של ארצנו". הוא האשים את ארדואן בניסיון להסית אנשים אלו באלו, וקרא למצביעים "להראות לאלו שרוצים לשסות אותנו זה בזה כי אנו לא נשתתף במשחק הרוע הזה".

בנאומו היום, חזר ארדואן על קריאתו מאתמול לטורקים הגרים בגרמניה "ללמד לקח" את מפלגות הקואליציה ולהצביע עבור מפלגות אחרות שלא גילו איבה כלפיה.