ארדואן: עלינו להגן על ירושלים – גם במחיר חיינו

בארמון דולמאבהצ'ה שבאיסטנבול נפתחה אתמול הפסגה העולמית של המיעוטים המוסלמיים [Dünya Müslüman Azınlıklar Zirvesi] – כינוס המאורגן על ידי המינהל לעניינים דתיים [Diyanet İşleri Başkanlığı], הגוף האחראי בטורקיה מטעם המדינה לספק ולנהל את שירותי הדת. על פי הנתונים הרשמיים שנמסרו על ידי מארגני הפסגה, משתתפים בה כ- 250 איש מכ- 100 מדינות (ובכללן דרום אפריקה, ארגנטינה, מקסיקו, סרי לנקה ומדינות באירופה וביבשת אמריקה). בין המשתתפים: אנשי דתו ורוח מוסלמים, אקדמאים, סופרים ועיתונאים ועוד.

בנאומו בפתיחת הפסגה גולל ארדואן כתב אשמה כנגד העולם המערבי, "[ה]רוצה לבסס את האידיאולוגיה שלו ואת דרך חייו באמצעות אסלאמופוביה". לדבריו, מאז פיגועי ה- 11 בספטמבר 2001, המוסלמים עומדים בפני גל של מתקפות רב-צדדיות ורב-מערכתיות; המערב עושה מאמצים "להשפיל ולהשמיץ את האסלאם, שהיא הדת היחידה המסוגלת להתמודד עם המשברים של העולם המודרני". ארדואן אמר כי פגיעה זו באסלאם מתבצעת באמצעות "ארגוני טרור שתוכננו מראש": " אנו רואים שמחפשים לגזול את הזכויות והחירויות שלנו ולהחשיך את עתידנו. פיגועי הטרור [המתבצעים] על ידי עדרים של רוצחים כמו דאע"ש, בוקו חראם, א-שבאב ו- FETÖ [הכינוי בטורקיה לארגונו של איש הדת הטורקי הגולה פתהוללה גולן, המואשם על ידי המשטר באחריות לניסיון ההפיכה הכושל ביולי 2016] לא רק פוגעים במוסלמים אלא גם נותנים לחוגים אנטי-אסלאמיים את ההזדמנות לה הם מצפים". הנשיא הטורקי הוסיף, כי מדינות מסוימות פועלות לנצל את המשברים ההומניטריים, הסכסוכים ומלחמות האזרחים: "הנושא האמיתי כאן הוא למהר ולנצל את המשאבים של מדינה במסווה של מאבק נגד דאע"ש ולהניח את היסודות לארגוני טרור חדשים לשם אותה מטרה".

ארדואן ציין כי טורקיה עמדה בפני צביעותן של מדינות ידידות ובעלות ברית במאבק נגד ארגוני טרור: "את המאמצים שעשינו במאבקנו נגד ה- PKK [המחתרת הכורדית] – אשר טבחה קרוב ל- 50 אלף מאזרחינו במשך 34 השנים שחלפו – הם מבקשים להקריב לטובת משחקי המילים של הארגון הזה. עם זאת, אותם חוגים לא אומרים אפילו מילה אחת בכל הנוגע לצעירים שנרצחו על ידי ישראל בגבול עזה".

זאת ועוד: לדברי הנשיא הטורקי, על כל מוסלמי מוטלת האחריות לא רק לשלומם של המוסלמים הקרובים אליו (משפחה ושכנים) אלא אף לשלומם של מיליארדי אחיו ואחיותיו לדת ברחבי העולם: "אנו אחראים גם להגן על זכויותיהם של המדוכאים בסוריה, הילדים הגוועים ברעב בתימן והיתומים בפלסטין. אנחנו חייבים להגן על ירושלים – שהיא הכבוד של האומה האסלאמית, הכבוד ובבת העין של האסלאם – במחיר חיינו. אנחנו לא יכולים להישאר אדישים לבעיותיהם של אחינו ואחיותינו… אנחנו חייבים להיות על הקרקע – בהתחשב בצביעות בה נוקטים [בעולם] כאשר הדם והחיים של המוסלמים מוטלים על כף המאזניים. כולנו רואים כיצד מעצמות המערב מגיבות בחריפות כאשר האינטרסים שלהן נתונים בסכנה. כולנו יודעים היטב כיצד מדינות אלה באות בריצה ממרחק של אלפי קילומטרים, כמו כרישים שמריחים דם, כאשר הסוגיה היא נפט, זהב, יהלומים ונתח שוק. עם זאת, אנו מודעים היטב לעובדה שהן מעלימות עין ממעשי הטבח בפלסטין, רצח העם בראקין [המחוז של בני הרוהינגיה במיאנמר] והדיכוי בשטחה של שכנתנו סוריה, שגובה את חייהם של מאות אלפי חפים מפשע. שאף אחד לא ינסה לרמות אותנו".

פסגת המיעוטים המוסלמיים תינעל מחרתיים.

(אתר הנשיאות הטורקית; אתר המינהל לעניינים דתיים בטורקיהhurriyetdailynews)