אתר סורי חושף: אלו הבסיסים שאיראן ורוסיה מחזיקות בתוך סוריה

איראן, מאז התערבותה בלחימה הסורית, ובעיקר בתקופה האחרונה, מנסה 'לחתום קבע' בסוריה ופותחת בה בסיסים צבאיים אליהם היא שולחת את המיליציות שלה, אשר מחזקות את הישארותה במדינה זו.

במקביל גם רוסיה, שכל פעם מחדש מודיעה על החזרת כוחות מסוריה, מחזקת את שליטתה על החוף הסורי ותופסת פיקוד על בסיסים צבאיים השייכים למשטר הסורי.

הבסיסים האיראניים

* שדה התעופה הבינלאומי של דמשק: לאיראנים מבנה ליד שדה תעופה זה. במבנה שוכנים שכירי החרב שברשותה, ומשם הם נשלחים לאזור הקרבות בסביבת דמשק לצד כוחות הצבא הסורי. על פי דוח בריטי, המבנה בעל 5 קומות ו-180 חדרים, וגרים בו אלפי לוחמים ומפקדות מכל החוגים: לוחמה חשאית, שירותים לוגיסטיים, מפקדת שכירי החרב ומנהלת המודיעין האיראנית. בנוסף, בבניין זה מוחזקים מיליוני דולרים.

* בסיס בג'מראיא: כמו כן, ישנו בסיס צבאי חדש שקרוב למרכז המחקרים המדעיים ב'ג'מראיא' שבפרברי דמשק, מרכז שאחראי על פיתוח הנשק הכימי למשטרו של בשאר אל-אסד ואשר הופצץ על ידי ישראל מספר פעמים בשנים האחרונות.

* ג'בל עזאן: בסיס נוסף שיש לאיראן הוא באזור 'ג'בל עזאן" בפרברי חלב הדרומית, שם משתכנות המיליציות האיראניות. בסיס זה מכיל חמ"ל למשמרות המהפכה האיראניים ומחסני נשק.

* קונטיירה – האיראנים השתלטו על שטחים רבים באזור, בהם: 'תילי פאטמה', 'ח'אן ארנבה' והעיר 'אל-בעת" [קרוב לגבול עם ישראל]. באזור זה פרוסות קבוצות גדולות של מיליציות איראניות כמו: 'סייד א-שוהדא', 'מחמד אל-באקר', כוחות חיזבאללה, 'אבו אל-פצ'ל עבאס' העיראקת ועוד מיליציה אפגנית.

* שדה התעופה א-סין: גם בו איראן מחזיקה מיליציות שיעיות, אותן העבירה לשדה התעופה במטוסי אליושין-76 איראניים – מטוסים מיוחדים להעברת חיילים וציוד צבאי.

* שדה התעופה שעיראת: בבסיס זה קצינים איראניים שמייעצים בקרבות בסוריה.

חיילים רוסיים בטקס קבלת הפנים לולדימיר פוטין בביקורו בבסיס חמימים, 11 בדצמבר 2017 (אתר הקרמלין, CC BY 4.0)
חיילים רוסיים בטקס קבלת הפנים לולדימיר פוטין בביקורו בבסיס חמימים, 11 בדצמבר 2017 (אתר הקרמליןCC BY 4.0)

בסיסים רוסיים

* החוף הסורי, הבסיסים בטרטוס וחמימים: רוסיה מרכזת בחוף הסורי קצינים וחיילים, נשק רב וכלי מלחמה כבדים, ורואה באזור הזה מקום אסטרטגי גם לעגינת ספינות קרב. מבסיס חמימים יוצאים ביום עשרות או אף מאות תקיפות אוויריות בצפון סוריה.

* שדה תעופה שעיראת: בסוף 2015 רוסיה בנתה מתקנים בשדה התעופה הצבאי שעיראת, והביאה עמה מטוסי קרב מסוג סוחוי, מסוקים ומאות חיילים רוסיים על מנת להילחם בפרברי חומס, חמאת וחלב.

* המשטר הסורי מסר לידי רוסיה בסיס בחמאה, שמשמשת למפקדת החטיבה להגנה אווירית בעיר ומכיל טילים ומחסני נשק בנוסף לטכנאים וקצינים רוסים.

אפשר לראות כי רוסיה ואיראן הם הבּוׂסים בסוריה, וכי למשטר הסורי לא נשאר אלא רק לקבל את העובדה שהמדינה שלו באמת כבר אינה שלו.

דרום, מערב ומרכז-צפון סוריה: בשליטת רוסיה ואיראן [וכמובן ישנם גם חלקים בדרום בהם יש מורדים וארגון של דאע"ש].

מזרח סוריה: בשליטת האמריקאים, שלא מוכנים אפילו לראות רגל סורית/רוסית/איראנית שדורכת בס"מ אחד בשטח שלהם.

צפון סוריה: חלק בשליטת הכורדים וחלק בשליטת הטורקים והמיליציות התומכות בה.

עד כה ראינו בסוריה מלחמת אזרחים, שבעיקר התנהלה בין המשטר הסורי ובין מורדים/ארגוני טרור במאבק על שליטה בשטחים בסוריה. האם מלחמת האזרחים תהפוך למלחמה בין מעצמות וציוויליזציות על שטחים בסוריה?

("אוריינט ניוז")