אתר שיעי: המופתי הסוני של סעודיה קורא שלא להילחם בישראל על רקע המתרחש באל-אקסא

בתקופה האחרונה (בייחוד מאז מסעו של דונלד טראמפ למזרח התיכון בחודש מאי) מתקבלים דיווחים על האפשרות לנורמליזציה בין ישראל לסעודיה – לפחות במישור הכלכלי. בכיר לשעבר במודיעין הסעודי –  הגנרל בדימוס אנואר עשקי – הצהיר בראיון עיתונאי כי סעודיה תהיה מוכנה לנרמל את היחסים עם ישראל באם זו תקבל את יוזמת השלום הערבית שהוצגה בשנת 2002 על ידי הממלכה, וכי מדינות העולם המוסלמי תלכנה בעקבות סעודיה.

למרבה העניין והחידוש, חלק מהגולשים הסעודים ברשתות החברתיות מביעים בגלוי תמיכה במהלך לנרמול היחסים עם ישראל.

על רקע זה, מעניין לבדוק את עמדתם של גורמי הדת הרשמיים בסעודיה כלפי ישראל. גורמים אלו אמורים לתת את הגיבוי ההלכתי לצעד עתידי של המשטר הסעודי, אם אכן יחליט ללכת בנתיב זה.

ידיעה שפורסמה בסוף השבוע שעבר (ב- 22 ביולי) מלמדת, לכאורה, על התבטאות פרו-ישראלית מרחיקת לכת של סמכות דתית ממסדית בכירה בממלכה: המופתי הכללי של סעודיה, השייח' עבד אל-עזיז בן עבדאללה אאל א-שייח', צוטט כמי שאוסר להילחם נגד ישראל במתחם אל-אקסא.

על פי הדיווח, המופתי הסעודי התראיין לערוץ רדיו מקומי, ובתשובה לשאלה של אחד המאזינים ענה כי היהודים שולטים בשטח מסגד אל-אקסא ואסור להיאבק בהם כדי שלא להסתכן בפגיעה פיזית.

המופתי הכללי של סעודיה (צילום מסך ארכיוני, הטלוויזיה הסעודית)
המופתי הכללי של סעודיה (צילום מסך ארכיוני, הטלוויזיה הסעודית)

האם הגיע הזמן לפתוח בישראל את בקבוקי השמפניה ולחגוג על התקדמות נוספת לקראת נורמליזציה עם סעודיה? כנראה שלא. הידיעה פורסמה במקור באתר שיעי הפועל מעיראק, שהוסיף גם את הציטוטים הבאים מפיו של המופתי הסעודי  – שהינו סוני, כמו בית המלוכה ורוב אזרחיה של הממלכה: החמאס הינו ארגון טרור ששואף לפגוע בפלסטינים; ההפגנות שנערכות במדינות ערביות ואסלאמיות למען אל-אקסא ורצועת עזה הינן רק פעולות דמגוגיות שאין בהן תועלת. ולקינוח: המופתי מתיר להסתייע בצבא הישראלי כדי להכות את ההתנגדות האסלאמית בלבנון – וזאת בנימוק שמדובר בשיעים כופרים (המינוח במקור: רואפצ').

הידיעה מרחיקת הלכת זכתה למחרת להדהוד באתר עיראקי נוסף. כעבור יום נוסף הופיעה ידיעה דומה באתר אלג'יראי בשפה הצרפתית, שם זכתה לתוספת נופך: המופתי, כך נטען, אמר שלמוסלמים אסור להילחם בצה"ל מכיוון שהוא מגן על אל-אקסא. זאת ועוד: מבחינה הלכתית אסור להילחם במדינת ישראל, היות והיא יכולה להוות בעלת ברית יקרת ערך במלחמה נגד השיעים. בנוסף, האתר האלג'יראי טען כי לדעת המופתי הסעודי מותר למוסלמים לבקש את עזרתה של ישראל במאבק נגד החמאס, מפני שהוא ארגון טרור. גם בידיעה זו מובא ההיתר שנתן המופתי לכונן ברית עם ישראל לצורך מאבק בארגונים כמו החזבאללה (האתר האלג'יראי אינו מציין את המקור לדיווח שלו, כך שלא ניתן לדעת האם הוא מסתמך על האתר העיראקי-שיעי או על מקורות אחרים).

עוד יצוין, כי פסק ההלכה הרדיופוני של השייח' עבד אל-עזיז בן עבדאללה אאל א-שייח' לא זכה לאזכור במדיה הסעודית (ככל שניתן היה לבדוק זאת), כאשר בדרך כלל התקשורת המקומית נוהגת לדווח על התבטאויותיו ופסקיו של המופתי. כך שעד שיוכח אחרת (באמצעות פרסום הקלטה מהדברים או דרך מקורות סעודיים אמינים שידווחו עליהם), יש להתייחס למכלול האלמנטים המופיעים בידיעה כחלק ממאבק התעמולה הלוהט המתנהל בין שני הצירים העוינים – הציר השיעי בראשות איראן והציר הסוני בראשות סעודיה.