"א-סיאסה" הכווייתי: הגנרל הסורי רוסתום רזאלה חוסל בזריקת ציאניד

התעלומה סביב מותו של הגנרל רוסתום רזאלה ממשיכה לספק כותרות.

בחודש שעבר פורסם באמצעי תקשורת ערביים כי רזאלה, ראש מנגנון הביטחון הפוליטי בצבא הסורי, הוכה באכזריות רבה בהוראת אחד מבכירי המשטר (כנראה רפיק שחאדה, ראש מנגנון המודיעין הצבאי; אך הוזכרו גם שמות אחרים), ואולץ להתאשפז בבית חולים בדמשק. הרקע לעימות: התנגדות שהביע רזאלה לתפקיד הפעיל שממלאת איראן בלחימה נגד המורדים בסוריה.

פרטי האירוע ותוצאותיו לא היו ברורים לחלוטין, אך בסוף השבוע שעבר התפרסמו ידיעות – מפי מקורות רשמיים בסוריה – כי רזאלה מת. הטלוויזיה הסורית טענה בפשטות כי רזאלה הלך לעולמו לאחר מחלה.

אמצעי התקשורת הערביים דנים בימים האחרונים בקדחתנות בשאלה מדוע רזאלה חוסל – בניגוד לטענת הטלוויזיה הסורית, ההנחה היא שמדובר בחיסול. "א-שרק אל-אוסט" טען שלשום, בהסתמכו על מקור סורי אופוזיציוני, כי הכאתו של רזאלה היתה בבחינת תירוץ שנועד לדאוג להכנסתו לבית חולים כך שניתן יהיה "לטפל" בו בצורה "נקייה". היום טוען העיתון הכווייתי "א-סיאסה", מפי מקורות ביטחון בבריטניה, כי מותו של רזאלה נגרם מהרעלת ציאניד.

על פי הדיווח, לאחר שרזאלה הוכנס לבית החולים נעשה ניסיון נוסף לחסלו באמצעות זריקות המשפיעות על הלב. הזריקות גרמו לו להיכנס לתרדמת, אך לפני כשבועיים (ב- 18 לאפריל) הוא התעורר ממנה במפתיע.

המשכה של העלילה, כפי שמגולל אותה "א-סיאסה", מתקשר לפוליטיקאי הלבנוני-סוני סעד אל-חרירי, שאביו רפיק חוסל בפברואר 2005 במהלך כהונתו כראש ממשלת לבנון – חיסול שהשלכותיו מלוות מאז את הפוליטיקה הלבנונית. האצבעות המאשימות הופנו בעיקר לעבר משטרו של בשאר אל-אסד, ושמו של רזאלה נקשר כאחד האחראים לכך.

העיתון הלבנוני "א-ספיר" היה הראשון לדווח (כבר שלשום) על דברים שאמר אל-חרירי בכנס במרכז וילסון בוושינגטון. אל-חרירי טען, כי יום לפני שהוכה יצר עמו רזאלה קשר באמצעות גורם עקיף וביקש לסדר לו ראיון בערוץ הטלוויזיה הלבנוני "אל-מוסתקבל" (הערוץ של אל-חרירי) כדי לספר "משהו שאיננו יודעים מהו… אך לא ניתנה לו ההזדמנות" – כך לדברי אל-חרירי על פי המצוטט ב"א-ספיר".

"א-סיאסה" טווה את העלילה בצורה שונה במקצת: הוא טוען כי הבקשה להתראיין ל"אל-מוסתקבל" נעשתה לאחר שרזאלה התעורר מהתרדמת, ואת השיחה ביצע אחד מאנשיו של רזאלה ששהה ליד מיטת חוליו. המלווה ביצע את השיחה מחוץ לבניין בית החולים, ומיד לאחר מכן נעצר וחוסל. לרזאלה עצמו הוזרקה בכוח זריקת הציאניד הקטלנית.

קברו של רפיק אל-חרירי בביירות (yeowatzup, flickr, CC BY 2.0)
קברו של רפיק אל-חרירי בביירות (yeowatzup, flickr, CC BY 2.0)

הדברים שאמר אל-חרירי וטענת "א-סיאסה" כי נעשו מספר נסיונות לחיסולו של רזאלה – שהאחרון שבהם צלח – מחזקים את הפרשנויות לפיהן סילוקו של רזאלה נעשה בהוראה מגבוה ואינו קשור אך ורק לביקורתו על המעורבות האיראנית בסוריה. על פי גירסה זו לאירועים, במשטר הסורי גבר החשש כי רזאלה עומד לחשוף פרטים על המעורבות הסורית ברצח רפיק אל-חרירי. אם כך הדבר, לא בטוח שהמטרה הושגה במלואה: מוסטפא עלוש, איש מפלגתו של סעד אל-חרירי, טוען כי "זכרונותיו של רזאלה נמצאים מחוץ לסוריה, וזה עשוי להיות מועיל כאשר הם ייחשפו" (הציטוט – מ"א-שרק אל-אוסט").