"א-שרק אל-אוסט": איראן הפסיקה את הסיוע הכספי ל"ג'יהאד האסלאמי"

האם ארגון "הג'יהאד האסלאמי" הפלסטיני נמצא על סף פשיטת רגל כלכלית?

כך, על כל פנים, טוען היום "א-שרק אל-אוסט". לדבריו, אנשי הארגון לא קיבלו משכורות כבר שלושה חודשים, ולא צפויים לקבל שכר גם בחודש הקרוב. בנוסף, הארגון נוקט לאחרונה במדיניות של צמצום הוצאותיו, במסגרתה פיטר חלק מאנשי ערוץ התקשורת שלו בגדה המערבית.

האתר הסעודי מדווח מפי "מקורות פלסטינים יודעי דבר", כי איראן – המממנת הראשית של "הג'יהאד האסלאמי" – הפסיקה את הסיוע הכספי הניתן לו, וזאת לאחר שסירב לדרישתה לפרסם הודעת גינוי למבצע "סופת הנחישות" של הקואליציה בהובלת סעודיה כנגד המורדים החות'ים בתימן. הדרישה באה לאחר שהחמאס ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הביעו תמיכה במבצע, שנועד להחזיר את לשלטון את הנשיא עבד רבו מנסור האדי.

יתר על כך, חבר הלשכה המדינית של "הג'יהאד האסלאמי" נאפז עזאם פרסם בסוף חודש מרץ (לאחר תחילת המבצע הצבאי) הודעה, ובה הכחיש את הטענה שהועלתה באמצעי תקשורת באיראן, לפיה ארגונו תומך בחות'ים. בתקשורת האיראנית דווח, כי עזאם עצמו תקף את מדינות הקואליציה על שהן מתערבות בנעשה בתימן, והוסיף ואמר כי ההפצצות בתימן אינן משרתות את הסוגיה הפלסטינית ותועלנה אך רק לישראל ולארה"ב. עזאם, כאמור, הכחיש את הדברים שיוחסו לו, ואמר כי ארגונו אינו מתערב בענייניה הפנימיים של תימן או של כל מדינה ערבית אחרת.

על פי המקורות הפלסטינים, איראן ציפתה ש"הג'יהאד האסלאמי" יתמוך בעמדתה, כפי שעשה בנוגע למשבר הסורי בו הביע תמיכה בנשיא סוריה בשאר אל-אסד. אך מזכ"ל "הג'יהאד האסלאמי" רמדאן עבדאללה שלח הודיע להנהגה האיראנית, כי הוא מעדיף לשמור על שתיקה בעניין.

צרות עם טהראן? שלח עם יועצו של מנהיג איראן, עלי אכבר ולאיתי, אוקטובר 2014 (צילום מסך)
צרות עם טהראן? שלח עם יועצו של מנהיג איראן, עלי אכבר ולאיתי, אוקטובר 2014 (צילום מסך)

"אל-ג'זירה" מרחיב את היריעה, וטוען כי בין שלח ואיראן נטושה מחלוקת עזה לא רק בנוגע לעמדה הנייטרלית בה נוקטת הנהגת הארגון בשאלות אזוריות שונות, ובכללן תימן. לדבריו, "הג'יהאד האסלאמי" מוטרד מנסיונה של איראן להקים תנועה חדשה ברצועת עזה שתגלה יתר נאמנות ומחויבות למדיניות האזורית המוכתבת מטהראן. קאדר החברים של תנועה זו, המכונה "תנועת מגלי הסבלנות" (חרכת א-סאברין), מגיע בין היתר מתוך "הג'יהאד האסלאמי". הישאם סאלם, לשעבר בכיר בזרוע הצבאית של "הג'יהאד האסלאמי", מקבל באופן סדיר תמיכה כספית מאיראן שנועדה לחלוקה בין חברי התנועה החדשה. הידיעות הראשוניות על הקמת התנועה בעזה החלו להתפרסם באמצע השנה שעברה, והנהגת "הג'יהאד האסלאמי" הביעה בפני איראן את התנגדותה למהלך – אך ללא הועיל.

עם זאת, בכיר "הג'יהאד האסלאמי" בלבנון מחפוז מנור טוען, כי הדיבורים על משבר בין תנועתו ובין טהראן מוגזמים. הוא טוען כי אין בידיו מידע על "תנועת מגלי הסבלנות", וכי הקשר בין "הג'יהאד האסלאמי" ואיראן "חיובי", כהגדרתו.

ובחזרה למשבר הפיננסי הפוקד את הארגון: בכירי "הג'יהאד האסלאמי" סירבו להתייחס לנושא. "א-שרק אל-אוסט" מסיים את הכתבה בהערכתם של המקורות הפלסטינים, לפיה איראן תחדש לבסוף את הסיוע ל"ג'יהאד האסלאמי".