בגנות הנורמליזציה עם ישראל: אזרחים מצרים נגד מונא אל-ברינס / ד"ר מיכאל ברק

ביממה האחרונה מתנהל ברשתות החברתיות שיח מתלהם של אזרחים מצרים בגנות הנורמליזציה עם ישראל. ביטוי לכך ניתן בביקורות קשות שהוטחו במונא אל-ברינס, סופרת מצריה ומרצה לספרות אנגלית לשעבר באחת מאוניברסיטאות מצרים, רק מכיוון שהעלתה לחשבון הפייסבוק שלה תמונה שלה עם שגרירנו הישראלי במצרים, דוד גוברין, במסגרת חגיגת חג החנוכה בקהיר.

גולשים מצרים רבים האשימו את מונא אל-ברינס בבגידה בלאומיות הערבית ובהתעלמות בוטה מהסוגיה הפלסטינית. העיתונאית המצריה פרידה אל-שובאשי גינתה את הפגישה עם השגריר הישראלי במצרים והדגישה כי פגישה לא רשמית עם נציג ישראלי נחשבת לבגידה מהדרגה הראשונה במולדת הערבית.

סמיר צברי, עורך דין מצרי, אף הגיש תלונה בנושא לתובע הכללי של מצרים, והדגיש כי "פגישה זו היא פשע. אינטראקציה עם צד זר העוין לעולם הערבי ולמצרים מהיסוד למרות קיומו של הסכם [שלום] […] [מצריכה] העלאתה לבית הדין".

אל-ברינס וגוברין (מתוך עמוד הפייסבוק של אל-ברינס)
אל-ברינס וגוברין (מתוך עמוד הפייסבוק של אל-ברינס)

גולשים אחרים האשימו את אל-ברינס בפריצות מינית המתבטאת בריקוד בלבוש חשוף בין גברים, באנרכיזם ועוד האשמות הזויות.

אל-ברינס לא נותרה חייבת וכתבה בחשבון הפייסבוק שלה כי היא איננה חולת נפש וכי אין זה מתפקידה לשאת על כתפיה סוגיות פוליטיות, והבהירה שכל מעשיה נועדו לשרת את האינטרסים שלה.

אמנם, מדובר בגל עכור של התבטאויות נגד כל גורם המבקש לקדם נורמליזציה עם ישראל אך אין הוא מעיד על הכלל. הידוק הקשרים בין ישראל למצרים בראשותו של הנשיא עבד אל-פתאח אל-סיסי על רקע האיום האיראני, הטרור האסלאמי וסוגיית חמאס (נציגת האחים המוסלמים בעזה) חושף בשיח הרשתי גם קולות של מצרים אשר אינם רואים בישראל כאויב אלא כגורם המסייע לאינטרס הלאומי של מצרים כמו בלחימה נגד הטרור. ועדיין, יש מקום רב לעשייה כדי לבער תגובות מתלהמות מסוג זה.

מיכאל ברק הוא חוקר בכיר במכון הבינלאומי למדיניות נגד טרור ומרצה בביה"ס לממשל, פוליטיקה ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה