בחריין: מנהיג האופוזיציה השיעית עלי סלמאן נידון לארבע שנות מאסר

בית משפט בבחריין דן היום את מזכ"ל אגודת "אל-ופאק" (ההסכמה) עלי סלמאן לארבע שנות מאסר.

"אל-ופאק" היא תנועת האופוזיציה השיעית הגדולה בבחריין. מאז תחילת 2011 השיעים, המהווים רוב באוכלוסיית הממלכה, יוצאים לרחובות בדרישה לשנות את שיטת הממשל ולהופכה לייצוגית יותר, כדי שיתאפשר להם לקבל יותר זכויות – פוליטיות ואחרות. הם נתקלים בסירוב מצד משטר המיעוט הסוני, שאינו בוחל באמצעים כדי לדכא את ההפגנות (בתחילת ההפגנות סעודיה אף שלחה כוחות סיוע צבאיים לבחריין לצורך כך). "אל-ופאק" מובילה את הזרם האופוזיציוני המתון, המוחה לרוב באופן בלתי אלים, זאת בניגוד לקבוצות נוספות שאימצו שיטות מאבק של טרור.

המפתח לפתרון המשבר? עלי סלמאן, תמונה מדצמבר 2012 (צילום: Mohamed CJ, <a href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ali_Abbas_-left-_and_Cleric_Ali_Salman_during_a_pro-democracy_sit-in_in_Muqsha'a.JPG" target="_blank">wikicommons</a>, <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en" target="_blank">CC BY-SA 3.0</a>, cropped)
המפתח לפתרון המשבר? עלי סלמאן, תמונה מדצמבר 2012 (צילום: Mohamed CJ, wikicommons, CC BY-SA 3.0, cropped)

סלמאן, בן 49, זומן לחקירה ונעצר בסוף השנה שעברה, יומיים לאחר שנבחר לכהונה רביעית כמזכ"ל "אל-ופאק". הוא הואשם בהסתה למרד ולשנאה בממלכה, בקריאה להפלת המשטר בכוח באמצעות איומים ואמצעים בלתי חוקיים, ובהעלבה פומבית של משרד הפנים. במהלך החודשים שחלפו מאז הפגינו תושביה השיעים של בחריין בדרישה לשחררו, הפגנות שהגיעו לתוך הבירה מנאמה. בית המשפט הרשיע אותו היום ברוב האישומים שיוחסו לו, אך זיכה אותו מההאשמה החמורה ביותר – פעילות להפלת המשפחה המלכותית השלטת.

אגודת "אל-ופאק" הגיבה בדחייה מוחלטת של גזר הדין, שלדבריה אין לו כל יסוד חוקי או ערך משפטי. בהודעה מטעמה נכתב, כי מדובר בגזר דין כנגד רוב העם הבחרייני, התומך בדרכו של סלמאן ובדרישותיו "לשינוי דמוקרטי, צדק וכבוד אנושי". האגודה משווה בין גזר הדין נגד סלמאן לגזר הדין שהושת בזמנו בדרום אפריקה על נלסון מנדלה, ומבהירה כי תמשיך ביתר שאת בפעילות בדרכי שלום להשגת מטרותיה.

במסיבת עיתונאים שכונסה לאחר פרסום גזר הדין, אמר סגנו הפוליטי של סלמאן, ח'ליל אל-מרזוק, כי מדובר בהחלטה פוליטית שנועדה למנוע פתרון פוליטי ולסבך את העניינים. לדבריו, מנהיג "אל-ופאק" מהווה את המפתח לפתרון המשבר בבחריין, וכל זמן שהחלטתו הפוליטית של המשטר הינה להשאירו בכלא – לא יהיה אופק לפתרון. אל-מרזוק הבהיר, כי האגודה דבקה בהנהגתו של סלמאן.

ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" הביע זעזוע מגזר הדין, וקבע כי הוא מפגין שוב את התעלמותם של שלטונות בחריין מהזכות לחופש ביטוי. בהודעה לעיתונות מטעם הארגון נכתב, כי הוא רואה בסלמאן אסיר מצפון שנכלא אך ורק בשל הבעת דעותיו בצורה בלתי אלימה.

ותגובה מלבנון: ארגון החזבאללה הוציא הודעה, בה הוא מגנה את "גזר הדין הפוליטי שהוציאו שלטונות בחריין" כנגד סלמאן "בהאשמות מזויפות ובטענות שאין להן קשר לאמת". לדברי הארגון הלבנוני-שיעי – שמנהיגו חסן נסראללה מקפיד להתייחס בנאומיו למצב בבחריין ולדרבן את המאבק השיעי בה – מדובר בהוכחה לכך שהמשטר הבחרייני מנותק מעמו ומרוחק מתקוותיו ומשאיפותיו, וכי הוא עושה שימוש בדיכוי, בפסקי דין שרירותיים ובשיטות הפחדה כדי לשמר את שלטונו הבלעדי. ההודעה מוסיפה, כי מדובר ב"גזר דין זדוני ומתנקם", המביע את האופן בו שלטונות בחריין חונקים את מחויבותם של התושבים לפעילות בלתי אלימה לשם השגת דרישותיהם. החזבאללה קורא למוסדות החוקיים והאזרחיים, הערביים והבינלאומיים, ללחוץ על "משטר הדיכוי בבחריין", כלשונו, כדי להביא לשחרורו המיידי של סלמאן.

("אל-וסט", בחריין; אתר "אל-ופאק"; אתר "אמנסטי אינטרנשיונל"; "אל-מנאר")