ביקור האפיפיור פרנציסקוס במצרים על רקע רדיפת הנוצרים במזרח התיכון / ד"ר יבגני קלאובר

מן המפורסמות היא העובדה כי המיעוט הנרדף ביותר במזרח התיכון הם הנוצרים. עשרות הרוגים ופצועים בפיגועים בשתי כנסיות במצרים ב-9 לאפריל – זו רק דוגמה קטנה מתוך שורה של פיגועים ומעשי זוועה המכוונים נגד נושאי הצלב. לפני כחודשיים שחררו אנשי דאע"ש סרטון המתאר את הפיגוע שהם ביצעו נגד הנוצרים במצרים בחודש דצמבר 2016. בסרטון נאמר, כי הנוצרים מהווים "הטרף המועדף" על הארגון. זאת ועוד, באותו סרטון הם מבטיחים להמשיך לנהל מלחמת חורמה שתכה בלא רחמים בנוצרים בסוריה ובעיראק. ב-1 באפריל השנה נפצעו 13 שוטרים ושלושה אזרחים כתוצאה מפיצוץ של מטען חבלה במרכז אימון לשוטרים בעיר טנטא.

הנוצרים הקופטים מהווים כעשרה אחוזים מאוכלוסיית מצרים (המונה, נכון ל- 2017, כ-93 מיליון בני אדם) – הקהילה הנוצרית הגדולה ביותר במזרח התיכון. מאז תחילת האביב הערבי, הקופטים היו קורבן למתקפות חוזרות ונשנות מצד שכניהם המוסלמים הסונים, ששרפו את בתיהם ופגעו בכנסיות באזורים כפריים. ביקורו ההיסטורי של האפיפיור פרנציסקוס במצרים בסוף החודש שעבר נועד לשגר מסר של הזדהות עם הקהילה הנוצרית המקומית בתקופה הקשה מנשוא העוברת עליה. במהלך הביקור הוא הגיע, יחד עם הפטריארך הקופטי תיאודורוס השני, אל כנסיית פטרוס ופאולוס הקדושים (St. Peter and St. Paul's Church), בה ביצעו אנשי דאע"ש בדצמבר 2016 את הפיגוע המזוויע.

מסר של הזדהות: האפיפיור במצרים (שידורי הטלוויזיה המצרית, צילום מסך)
מסר של הזדהות: האפיפיור במצרים (שידורי הטלוויזיה המצרית, צילום מסך)

מעשי הזוועה נגד נוצרים במזרח התיכון מקבלים תהודה הולכת וגוברת בשנים האחרונות, ורבים מכנים אותם "רצח עם" (genocide). המונח ג'נוסייד נטבע על ידי רפאל למקין (Raphael Lemkin) – מי שכינה את טבח הארמנים בשנת 1915 הג'נוסייד הראשון במאה העשרים. אנשי האגודה האמריקנית לצדק ולמשפט (ACLJ – The American Center for Law and Justice) הגישו פנייה רשמית למזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש, התובעת להכיר במעשי הזוועה המכוונים נגד הנוצרים במזרח התיכון כ"רצח עם". במכתב מתוארים מעשי הזוועה, בהם אנשים חפים מפשע נהרגים בסקילה (באמצעות יידוי אבנים) וראשיהם נערפים – וכל זאת אך ורק בגין אמונתם הנוצרית. זה אינו המכתב הראשון מטעמה של האגודה: בעבר נשלחו מכתבים בנוסח דומה לסמנתה פאוור, שגרירת ארה"ב לשעבר באו"ם, כמו גם לשגרירה האמריקנית הנוכחית, ניקי היילי. בעבר ארה"ב סירבה להכיר במעשי הזוועה נגד הנוצרים כב"רצח עם", אלא שעמדה זו השתנתה לאחר שהקונגרס האמריקני הצביע בשנה שעברה בעד הצגת מעשי הטבח של דאע"ש המכוונים נגד הנוצרים כ"רצח עם". אלא שבינתיים לא כל המדינות הגיעו למהלך דומה בהכרתם.

אחת הדמויות הבולטות במצרים, האב סמיר ח'ליל סמיר (Father Samir Khalil Samir), כומר נוצרי ומומחה לאסלאם החי באיטליה, התראיין לפני ביקורו של האפיפיור בקהיר. האב סמיר לא הסתיר את חרדתו מפני התנקשות אפשרית באפיפיור עצמו. הוא אף הביע תקווה, שהשלטונות במצרים יעשו הכל על מנת לאבטח את הביקור החשוב. האב סמיר נזכר בפיגוע שאירע ב-2013, בחג המולד, בכנסיה הקופטית באלכסנדריה. הפיגוע אירע יום לאחר ההכרזה של הממשלה בקהיר על "האחים המוסלמים" כעל ארגון טרור. האפיפיור בנדיקטוס ה-16 קרא אז לשלטונות המצריים להגן על הנוצרים. אלא שבתגובה לכך אחמד א-טייב, רקטור אוניברסיטת אל-אזהר (Al Azhar University), ציין כי אין זה מקובל שהאפיפיור יתערב בענייניה הפנימיים של מצרים, וניתק את יחסיו עם הוותיקן. לאחר מספר ניסיונות כושלים, חודשו היחסים הדיפלומטיים עם אוניברסיטת אל-אזהר – מוסד מרכזי בעולם המוסלמי. האפיפיור פרנציסקוס נדרש להדק את הקשרים עם האסלאם הסוני בכלל ועם אוניברסיטת אל-אזהר בפרט. במשימתו של האפיפיור לא ניתן לראות אלא שליחות: כך, למשל, לפי התחזיות של הארגון "סיוע לכנסיה במצוקה" (Aid to the Church in Need), הנוצרים בעיראק הולכים להיכחד תוך חמש שנים.

ארגון אחר המשמיע קול זעקה בנושא הזוועות המכוונות נגד הנוצרים הוא ארגון "הדלתות הפתוחות" (Open Doors). באחד הדוחות שלו, הארגון דירג את עשר המדינות לפי חומרת הרדיפה אחרי הנוצרים. צפון קוריאה היא המדינה הבעייתית ביותר; אחריה באות סומליה, אפגניסטן, פקיסטן, סודאן, סוריה, עיראק, איראן, תימן ואריתריאה. לפי מקורות רבים אחרים, הנוצרים הפכו להיות המיעוט הנרדף ביותר במזרח התיכון.

ד"ר יבגני קלאובר הוא פרשן פוליטי, חוקר ומרצה במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב. מחקריו עוסקים בסכסוכים אתניים, בדמוקרטיות בהתהוות ובפוליטיקה השוואתית