ביקור הנסיך מוחמד בן סלמאן ברוסיה: לא "ביקור לפרוטוקול"

המדיה הסעודית מפזרת רוח של אופטימיות בעקבות ביקורו ברוסיה של יורש העצר השני של הממלכה, הנסיך מוחמד בן סלמאן. פובליציסטים שונים מגדירים את תוצאות הביקור בהתנסחויות בסגנון "דף חדש" ו"שאיפות למחר טוב יותר" (כותרת מאמרו של ח'אלד בן חמד אל-מאלכ, היום ב"אל-ג'זירה").

הנסיך הסעודי, שהינו גם שר ההגנה וסגן שני לראש הממשלה, נפגש ביום חמישי בסנט פטרסבורג עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, וזאת בשולי הוועידה הכלכלית הבינלאומית שהתקיימה בעיר ("הפורום הכלכלי").

גולת הכותרת של תוצאות הביקור הינה, ללא ספק, החתימה על שישה הסכמים אסטרטגיים. אלו כוללים: הסכם לשיתוף פעולה בתחום האנרגיה הגרעינית לצורכי שלום; הפעלת הוועדה המשותפת לשיתוף פעולה צבאי ושיתוף פעולה בתחום החלל; וכן הסכמי שיתוף פעולה בתחומי הדיור, האנרגיה והזדמנויות השקעה.

מדיווחים שיצאו מהביקור עולה, כי סעודיה מתכוונת להקים בשטחה 16 כורים גרעיניים למטרות שלום, וכי לרוסיה יהיה חלק מרכזי ביותר בפרויקט השאפתני.

כמו כן, הפגישה עסקה בנושא החינוך והאפשרות לחזק את שיתוף הפעולה בתחום זה בין שתי המדינות. נידונה האפשרות להגדיל בשנה הבאה את מספר הסטודנטים הסעודים הלומדים ברוסיה ל- 500.

הנסיך מוחמד מסר לפוטין, כי בהתאם להזמנה הרוסית המלך סלמאן בן עבדאללה יבקר בקרוב ברוסיה. פוטין מצידו אישר, כי יבקר לאחר מכן בריאד.

משמעות כלכלית נוספת של הביקור באה לידי ביטוי בפרסומים (אתמול), לפיהם נחתם במהלכו מזכר הבנה להשקעה הדדית בסך 10 מיליארד דולר. ההסכם נחתם בין קרן ההשקעות הציבורית של סעודיה ובין הקרן הרוסית להשקעה ישירה, שלה הסכמים מקבילים עם קרנות וחברות השקעה ברחבי העולם.

אביב סעודי-רוסי? פגישת פוטין ומוחמד בן סלמאן (המקור: <a href="http://en.kremlin.ru/events/president/news/49724" target="_blank">kremlin</a>, <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.en" target="_blank">CC BY 4.0</a>)
אביב סעודי-רוסי? פגישת פוטין ומוחמד בן סלמאן (המקור: kremlin, CC BY 4.0)

שליח "אל-ערביה" לסנט פטרסבורג טוען, כי הפגישה בין פוטין והנסיך עסקה ברובה המכריע בשיפור היחסים בין שתי המדינות – 80% על פי לשון הדיווח. חלק קטן יחסית הוקדש במצב האזורי בגזרות השונות.

ובכל זאת – מה הושג ב- 20% הנותרים?

בהצהרה שמסר לעיתונאים, הדגיש שגריר סעודיה ברוסיה עבד א-רחמן א-רסי את חשיבותה של רוסיה – כמעצמה החברה במועצת הביטחון – בשמירה על היציבות בעולם. הוא אמר, כי שתי המדינות מסכימות על הצורך בשמירת הלגיטימיות של ממשלת תימן החוקית, וכי לרוסיה תפקיד חשוב ביישומה של החלטת מועצת הביטחון 2216 בנוגע לפתרון המשבר בתימן. ההחלטה, שהתקבלה בחודש אפריל, קבעה כי על המורדים החות'ים לסגת מהשטחים שנכבשו על ידם והטילה עליהם אמברגו נשק. רוסיה נמנעה בהצבעה, אך לא הטילה וטו על ההחלטה – צעד שנתפס כאיתות חיובי כלפי סעודיה.

א-רסי התייחס בדבריו גם למשבר המתמשך בסוריה, ואמר כי שתי המדינות מעוניינות לשמור על אחדותה הטריטוריאלית של המדינה השסועה. הוא ציין, כי לרוסיה וסעודיה "כוונות חיוביות" – כהגדרתו – לפתור משבר זה במהירות המירבית.

עורך העיתון הסעודי "א-שרק אל-אוסט" היוצא לאור בלונדון, סלמאן א-דוסרי, מסכם (אתמול) את הביקור בהגדרה קולעת, בכותבו כי לא היה זה "ביקור לפרוקוטול". הוא סבור, כי הביקור נועד ליצור "שלב מדיני חדש ביחסים הסעודים-רוסים" – וזאת באמצעות העדפתן של שתי המדינות "להתמקד באינטרסים המשותפים [הקיימים] בתחומים רבים, יותר מאשר להתרכז בהבדלי ההשקפות אשר אינם מועילים לשתיהן".

כפובליציסטים סעודים אחרים, א-דוסרי נדרש לסוגיה האם המהלך הסעודי ברוסיה נועד להוות "תגובה למדיניות האמריקנית באזור" – ביטוי מרומז למאמץ הניכר שעושה ארה"ב להגיע להסכם עם איראן בסוגיית הגרעין. מדיניות זו יוצרת מורת רוח רבה בקרב המשטר הסעודי בפרט ובמדינות המפרץ בכלל, בשל החשש הכבד שממשל אובמה החליט להגיע בכל מחיר להסכם גם על חשבון בטחונן.

תשובתו של א-דוסרי לשאלה מנוסחת בדיפלומטיות נחרצת: מאז עלותו של המלך סלמאן לשלטון (בתחילת השנה), מדיניות החוץ הסעודית מפגינה "רצון חזק לתת לדיפלומטיה הסעודית כוח נוסף", וזאת בהתאם לשינויים החלים בעולם, ולא רק במזרח התיכון:

"זכותה של ריאד לשאוף ליחסים בינלאומיים מאוזנים הבנויים על האינטרסים המשותפים עם המדינות הגדולות. התקרבות סעודית-רוסית אין משמעה מסר המופנה לוושינגטון או תגובה על מדיניותה. ראשית, מדיניות החוץ הסעודית לאורך ההיסטוריה שלה לא השתמשה בכלי זה. נוסף על כך, הברית ההיסטורית והאסטרטגית עם ארה"ב תישאר יציבה ובעלת חשיבות עליונה עבור ריאד, והיא אינה יכולה לוותר עליה, כפי שוושינגטון עצמה מודעת לכך שהרחבת מעגל הקשרים המדיניים והכלכליים של בעלות בריתה הינה אלמנט המסייע לביטחון וליציבות של האזור והעולם".

א-דוסרי מוסיף ומבהיר – עבור אוזניים אמריקניות – כי "כל מתח ביחסים הסעודים-רוסים… לא יועיל כלל ליחסים עם ארה"ב, והיא לחלוטין לא תיהנה ממנו".

מאמר אחר המתפרסם היום ב"א-שרק אל-אוסט" מעדיף דווקא להתמקד בהישגים המדיניים-אזוריים של הביקור הנסיכותי, מבחינתה של סעודיה. עבדאללה בן בג'אד אל-עתיבי סבור, כי הביקור הצליח להשיג התקדמות בזירות הנפיצות של תימן וסוריה, וכן בתחום שיתוף הפעולה בין סעודיה ורוסיה במלחמה בארגוני הטרור השונים. בהקשר זה הוא מייחס חשיבות לפגישות שניהל הנסיך מוחמד בסנט פטרסבורג עם נשיא צ'צ'ניה רמדאן קדירוב ועם המופתי הראשי של רוסיה ראוי עין א-דין.

מבחינתו של אל-עתיבי, הערך המוסף של הביקור טמון בזירת המאבק אותו מנהלת הממלכה הסעודית מול יריבתה האולטימטיבית איראן:

"פריצת הדרך המדינית שנעשתה על ידי סעודיה בפיתוח יחסיה עם רוסיה מעניקה לסעודיה כוח גדול יותר במאבק מול השאיפות האיראניות להתפשטות ולהשפעה. אם בעקבות [הביקור] ייווצרו קשרים עם מדינות מרכז אסיה – ייכרך החבל סביב צווארם של המולות העדתיים בטהראן, והדגשת סוגיות המיעוטים המדוכאים באיראן תמלא תפקיד משפיע בכך שאיראן תהיה עסוקה בעצמה במקום להפיץ מהומות ומשברים בתוך המדינות הערביות".

("אל-ערביה"; RT; "אל-וטן", סעודיה; "אל-יום", סעודיה; "א-שרק אל-אוסט"; "אל-ג'זירה", סעודיה)