בית לחם, הערב: הפגנה נגד אבו מאזן והרשות הפלסטינית

גולשי הרשתות החברתיות הפיצו הערב סרטון וידיאו, המראה תהלוכת הפגנה של עשרות צעירים פלסטינים ברחובות בית לחם הקוראים להסתלקותו מהשלטון של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן). התהלוכה יצאה ממחנה הפליטים דהיישה.

הרקע המיידי לתהלוכת המחאה – בנוסף לאירועי הימים האחרונים במסגד אל-אקסא ולתחושתם של לא מעטים בציבור הפלסטיני כי אבו מאזן אינו עושה די כדי להגן על אל-אקסא – הינה סרטון וידיאו, אף הוא מבית לחם, שהופץ אתמול ברשת ועורר סערה ברחוב הפלסטיני. בסרטון נראים שוטרים פלסטינים מכים קשות באלות צעיר פלסטיני בן 17. התקרית התרחשה במהלך פיזורה של תהלוכה למען אל-אקסא, שהתקיימה לאחר היציאה מהמסגדים. תהלוכות דומות התקיימו ברחבי הגדה המערבית וברצועת עזה, וזאת לאור קריאתם של החמאס ו"הג'יהאד האסלאמי" ל"יום זעם". אנשי כוחות הביטחון הפלסטינים התעמתו במספר מקומות עם המפגינים ופיזרו את התהלוכות בכוח. קרוב לעשרים איש נעצרו, ביניהם עיתונאים.

החמאס מיהר, כמובן, לנצל את התקרית בבית לחם כדי לתקוף את הרשות הפלסטינית. בכיר החמאס וספי קבהא אמר, כי הכאתו של הצעיר הינה "טיפה בים ההפרות הפלסטיניות של זכויות האדם". קבהא תהה, כיצד הרשות הפלסטינית פועלת להגשת תלונות נגד ישראל לבית הדין הפלילי הבינלאומי ולמוסדות בינלאומיים אחרים, בעוד מנגנוני הביטחון שלה "שוברים את עצמותיהם של הצעירים שלנו" ומכניסים לבתי הכלא הרש"פיים אסירים שהשתחררו מבתי הכלא בישראל.

ואילו דובר החמאס סאמי אבו זוהרי – בהודעה לעיתונות – הגדיר את פיזורן של התהלוכות למען אל-אקסא על ידי מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית כ"פשע לאומי". הוא הוסיף, כי יש בכך משום נטילת חלק בפשע שמבצע הכיבוש הישראלי במסגד אל-אקסא.

בהודעה לתקשורת, הגדירה "החזית העממית לשחרור פלסטין" את פיזורן הכוחני של התהלוכות אתמול כ"פשע החורג מכל הנורמות הלאומיות".

ובחזרה לתהלוכה הערב בבית לחם: בנוסף לקריאה לסילוקו של אבו מאזן, הססמאות שנשמעו האשימו את יו"ר הרשות בבגידה ובהיותו סוכן של ישראל וקראו להפלתו של "השלטון הצבאי", כהגדרתם. סיסמה נוספת התייחסה לאירועי הימים האחרונים באל-אקסא: "איזו בושה, איזו חרפה, מכרו את אל-אקסא בדולר". המפגינים נשאו כרזות המגנות את התיאום הבטחוני עם ישראל.

(מקורות: טוויטר; שפ"א; "שיהאב"; "ערבי 21"; אתר החמאס)

(תמונת הנושא: בית לחם, מראה כללי. מקור: Maysa Al Shaer, Freedom's Falcon, נחלת הכלל)