קבורה סמלית? בכיר חות'י נקבר אתמול בדאחיה בביירות

ב- 20 למרץ נהרגו כ- 140 בני אדם בצנעא בירת תימן, כאשר מחבלים פוצצו עצמם בשני מסגדים (בדר ואל-חשחוש) המשתייכים לחות'ים. ארגון "המדינה האסלאמית" (דאע"ש) קיבל עליו את האחריות לפיגוע הקשה.

שלשום הודיעו החות'ים על מותו בבית חולים בטהראן של אחד מפצועי הפיגוע – מוחמד עבד אל-מלכ א-שאמי.

ואילו אתמול נכרה קבר חדש בבית הקברות של רובע הדאחיה בביירות, בו קבור גם בכיר החזבאללה עימאד מורנייה (שחוסל בדמשק ב- 2008 בפיצוץ מכוניתו). אל הקבר הוכנסה גופתו של א-שאמי, שהובאה מטהראן. טרם הקבורה הועברו קריאות באמצעות הרשתות החברתיות לתומכי חזבאללה להשתתף במסע ההלוויה.

הבכיר החות'י (צילום מסך מתוך הטוויטר)
הבכיר החות'י (צילום מסך מתוך הטוויטר)

כלי תקשורת בלבנון מוסרים פרטים על המנוח התימני. על פי הדיווחים השונים, מדובר באחד המנהיגים הדתיים של התנועה החות'ית שפעל להפצת חינוך שיעי ברחבי תימן. בנוסף לכך, הוא שימש כשליחו המיוחד של המנהיג החות'י עבד אל-מלכ אל-חות'י למשימות בקרב אנשי הדת השיעים בלבנון, סוריה ואיראן. אתר "ג'נוביה" אף מגדיר את א-שאמי כקצין קישור בין החות'ים והאיראנים.

קבורתו של א-שאמי בביירות נתפסת על ידי יריבי החזבאללה כסמל לחבירה הטבעית של החזבאללה לציר האיראני-חות'י (כזכור, בשבוע שעבר תקף מזכ"ל הארגון חסן נסראללה את סעודיה וניבא כי תובס במלחמה אותה יזמה בתימן). העיתון "אל-מוסתקבל" ("העתיד" – המבטא את עמדותיה של התנועה הנושאת שם זה) תיאר זאת היום בלשון ציורית: "ביירות הפכה למפקדה של חסידי איראן – החיים והמתים".

הודעה שהוציא היום הזרם הפוליטי "אל-מוסקתבל" מגנה בלשון פרלמנטרית את קבורתו של א-שאמי בביירות ואת הניסיון המשתמע ממנה לסבך את לבנון בעימותים לא לה. ההודעה מציינת את דביקותו של גוש פוליטי זה בצורך להמשיך בדיאלוג עם חזבאללה, ובמקביל לכך את נחישותו להביע את עמדותיו הקבועות הדורשות את נסיגת החזבאללה מסוריה, מעיראק, מתימן ומכל מעורבות חיצונית במלחמות של איראן באזור.

(מקורות לבנוניים, ובהם: אל-מוסתקבל, א-נהאר, ג'נוביה, אתר מפלגת "הכוחות הלבנוניים")

כרזת אבל מטעם חזבאללה על מות א-שאמי. צילום מסך מתוך הטוויטר.
כרזת אבל מטעם חזבאללה על מות א-שאמי (צילום מסך מתוך הטוויטר)