בעקבות מותו של אסיר חמאס בבית החולים אסף הרופא – הארגון מאיים על ישראל: לא נשב בחיבוק ידיים

ארגון החמאס פרסם הודעת אבל על מותו אתמול של האסיר הבטחוני עזיז עוויסאת בבית החולים "אסף הרופא".

עוויסאת בן ה- 53, תושב ג'בל מוכבר שבמזרח ירושלים, נידון בדצמבר 2014 לשלושים שנות מאסר, לאחר שהורשע בעשרה נסיונות לרצח על רקע לאומני. בין פעולות החבלה בהן הורשע – ניסיונות לפוצץ בתים בשכונות גילה וארמון הנציב בירושלים על ידי חיתוך צינורות גז, וזאת במטרה לגרום למותם של דייריהם. לפני שבועיים הוגש נגדו כתב אישום נוסף, לאחר שבתחילת החודש הוא תקף סוהר בבית הכלא "אשל" ושפך עליו מים רותחים.

שירות בתי הסוהר מסר כי עוויסאת מת לאחר שאושפז בשל בעיה בלבו, אך הפלסטינים טוענים כי מותו של האסיר החמאסי נגרם בשל מכות שספג מאנשי שב"ס ולאחר שלא קיבל את הטיפול הרפואי לו נזקק. בהודעה לעיתונות שפרסם דובר חמאס, חאזם קאסם, נאמר כי מדובר ב"פשע חדש המתווסף לרשימה השחורה של הכיבוש, פשעיו והפרות הזכויות שהוא מבצע נגד עמנו הפלסטיני ואסירינו האמיצים".

מוסא דודין, חבר הלשכה המדינית של החמאס, הגדיר את מותו של עוויסאת כ"פעולת טרור" המעידה, לדבריו, על "האכזריות של הכיבוש הציוני". דודין הוסיף כי "במוקדם או במאוחר, הכיבוש ישלם את המחיר על פשע זה ושרשרת פשעיו", וכי "ההתנגדות הפלסטינית לא תשב בחיבוק ידיים" נוכח "ההפרות הבוטות של זכויות האסירים בבתי הכלא". הוא קרא לרשות הפלסטינית לפעול בפורומים בינלאומיים להעמדתה לדין של ישראל.

גם הרשות הפלסטינית מתאבלת על עוויסאת ומאשימה את ישראל באחריות למותו. עיסא קראקע, ראש הרשות לענייני אסירים (גוף רש"פי), אמר כי מדובר בפשע שבוצע בכוונה תחילה, וקרא להעניק הגנה בינלאומית לאסירים הפלסטיניים ולתבוע את ישראל בבית הדין הפלילי הבינלאומי. דובר הממשלה הפלסטינית, יוסף אל-מחמוד, אמר כי ישראל נוקטת במדיניות של הזנחה רפואית כלפי האסירים הפלסטיניים ואינה דואגת להעניק את הטיפול הנדרש לאסירים חולים, מה שגורם להחמרה במצבם עד כדי כך שלא ניתן להציל את חייהם. אל-מחמוד פנה בקריאה לקהילה הבינלאומית ולכל הארגונים והמוסדות הבינלאומיים הנוגעים בדבר להתערב באופן מיידי כדי להציל את חייהם של האסירים הפלסטיניים.

עוויסאת (מקור: מתוך הרשת, ללא קרדיט)
עוויסאת (מקור: מתוך הרשת, ללא קרדיט)