בעקבות פיגוע הדקירה בשגרירות ישראל בעמאן: מהומה בפרלמנט הירדני – היו"ר נעל את הישיבה

יו"ר הפרלמנט הירדני עאטף א-טראונה נעל את ישיבת הבוקר של הפרלמנט לאחר מהומה במהלכה נטשו מספר חברי פרלמנט את המליאה.

המהומה, שכללה צעקות רמות שהגיעו גם לכדי תגרת ידיים, החלה בעקבות דברים שאמר שר הפנים ראלב א-זועבי. השר הירדני התייחס לתקרית הבטחונית שאירעה שלשום בסמוך לשגרירות ישראל בעמאן, במהלכה פועל ירדני שהגיע לדירתו השכורה של מאבטח ישראלי בשגרירות כדי להרכיב בה רהיטים דקר אותו במברג; המאבטח השיב באש, ממנה נהרגו הפועל ובעל הבית הירדני של הדירה. ישראל סירבה לדרישה הירדנית לחקור את המאבטח, ולאחר יממה בה היו אנשי המשלחת הדיפלומטית הישראלית נצורים בתוך המתחם, הם שבו אמש לישראל, ועימם גם המאבטח היורה.

א-זועבי אמר בישיבה הפרלמנטרית כי מדובר באירוע פלילי, וכי הפועל הירדני הוא שפתח בו כאשר החל לדקור את המאבטח הישראלי במברג, מה שלדבריו הביא את המאבטח לפתוח באש. הוא הוסיף כי החקירה נמשכת, וכאשר תסתיים – יוגש לפרלמנט דו"ח מפורט.

מספר חברי פרלמנט הגיבו בזעם על הדברים ועל העובדה שהממשלה אפשרה למשלחת הדיפלומטית הישראלית לצאת מירדן, וקראו להחרים את הישיבה, שלדבריהם אינה הולמת את התגובות ברחוב הירדני למה שהתרחש. חבר הפרלמנט ח'אלד אל-פנאטסה אמר כי "דם הירדנים אינו זול. אי אפשר לשבת עם הממשלה הכושלת, כל מי שיש לו כבוד – שיעזוב [את האולם]". חבר הפרלמנט סדאח אל-חבאשנה התבטא באופן דומה כשאמר כי "אי אפשר לשבת עם ממשלה שהבריחה את הישראלים".

מוקדם יותר באותה ישיבה מתח יו"ר הפרלמנט א-טראונה ביקורת על ממשלת ירדן בשל התנהלותה המהוססת בכל הנוגע לתקרית בשגרירות הישראלית. הוא טען כי הממשלה הגיבה באיחור בלתי מוצדק ולא מובן, ובאופן שלא תאם את מידת החומרה של האירוע. לדבריו, התנהלות זו תרמה לשמועות הרבות שנפוצו בדעת הקהל המקומית ולמתח שהן חוללו. א-טראונה דרש מהממשלה למסור בתוך מספר ימים וללא שהיות דו"ח מפורט אודות התקרית בשגרירות, וזאת בשל המסתורין שלדבריו עדיין אופף אותה. א-טראונה הוסיף כי אין מקום להתמהמהות במסירת הדו"ח: "לאירוע השלכות שאינן בטחוניות בלבד, אלא גם פוליטיות, דיפלומטיות וחברתיות, הדורשות נקיטת עמדה נחרצת כדי לעמוד מול היהירות הישראלית אשר ממשיכה לנהוג באלימות בשטחים הפלסטיניים ולטמא את המקומות הקדושים שלנו".

א-טראונה הביע הערכה למאמציו של מלך ירדן עבדאללה השני להשיב את המצב במתחם אל-אקסא לקדמותו ולהביא לפתיחתו של המסגד באופן מלא. הוא הבהיר בשם עמיתיו את התנגדות הפרלמנט להחלפתם של המגנומטרים במצלמות: "לכובש אין ריבונות על המקומות הקדושים לאסלאם ולנצרות בירושלים, ולא נסכים לכל ניסיון לשנות בהם את הסטטוס קוו. ירדן היא בעלת הנאמנות והריבונות עליהם, ואף כוח לא יוכל לפגוע באפוטרופסות ההאשמית על המקומות הקדושים".

כאמור, א-טראונה נעל את הישיבה, אך הודיע על קיומה של ישיבה סגורה לתקשורת בה ימשיך שר הפנים לדווח באופן מלא על התקרית.

(תמונת הנושא: הפרלמנט הירדני, צילום מסך מתוך ערוץ הפרלמנט)