בעקבות פתיחת שגרירות בריטניה באיראן: "שלב חדש" ביחסים בין שתי המדינות

בטהראן נפתחה אתמול שגרירות בריטניה באיראן, וזאת לאחר כארבע שנים בהן היתה סגורה.

בנובמבר 2011 נערכו הפגנות מול השגרירות בדרישה לנתק את היחסים עם בריטניה בשל חלקה בכינון הסנקציות על איראן. המון זועם פרץ אל המתחם וחולל הרס רב במקום. לאחר שבריטניה סגרה עקב האירועים את השגרירות והוציאה מטהראן את משלחתה הדיפלומטית, נקטה איראן בצעד דומה.

בטקס אתמול נכח שר החוץ הבריטי פיליפ המונד – ביקור ראשון של שר חוץ בריטי באיראן מאז 2003. הוא הגיע בראשותה של משלחת פוליטית-כלכלית.

המונד (יוני 2015. Foreign and Commonwealth Office, flickr, CC BY 2.0)
המונד (יוני 2015. Foreign and Commonwealth Office, flickr, CC BY 2.0)

במקביל לפתיחת השגרירות הבריטית באיראן, נפתחה גם השגרירות האיראנית בלונדון. בשלב זה שתי השגרירויות תפעלנה בדרג של מיופי כוח בלבד. סגן שר החוץ האיראני מאג'ד רבנצ'י אמר שלשום, כי לטהראן אין תוכניות להעלות את דרג היחסים לרמת שגרירים.

במסיבת עיתונאים משותפת עם שר החוץ האיראני מוחמד ג'ואד זריף, הדגיש המונד כי איראן הינה "מדינה חשובה באזור אסטרטגי". לדבריו, אין לראות את פתיחת השגרירויות כצעד סמלי בלבד. הוא הוסיף, כי בריטניה תנצל את השלב החדש ביחסיה עם איראן לצורך המאבק בטרור בעיראק ובסוריה. המונד אמר עוד, כי ארצו תפעל להשתית מחדש את היחסים הכלכליים עם איראן על יסודות מוצקים.

זריף הגדיר את פתיחת השגרירויות כ"שלב חדש" המושתת על כבוד הדדי, וציין כי את המחלוקות בין שתי המדינות ניתן יהיה לפתור באמצעות דיאלוג והבנות משותפות. לדבריו, לטהראן ולונדון עמדות משותפות ביחס לצורך להיאבק בקיצוניות ובסחר בסמים.

זריף אמר עוד אתמול (בפורום אחר), כי איראן קיבלה החלטה לנרמל את יחסיה עם כל המדינות – למעט מספר חריגים. לדבריו, לונדון היא שסגרה את שגרירותה בטהראן ולא איראן. הוא הוסיף, כי בריטניה ומדינות אחריות באירופה הבינו את התפקיד הקונסטרוקטיבי שארצו ממלאת באזור ובעולם. הבכיר האיראני אמר עוד, כי לאיראן חילוקי דעות עם האירופים – כולל בריטניה – אך ניתן להתגבר עליהם באמצעות "אווירה אינטראקטיבית המבוססת על ריאליזם ועל גישה פרגמטית".

שר החוץ הבריטי נפגש אתמול גם עם שר הנפט האיראני ביג'אן זנגנה, ודן עמו בדרכים לפתיחת דף חדש של שיתוף פעולה והשקעות הדדיות במגזר הנפט לאחר הסרת הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו על איראן. אל המונד נלוו בפגישה נציגיהם של חברות בריטיות, ובהן "רויאל דאטש של" (חברת אנרגיה אנגלית-הולנדית רב-לאומית).

מספר שעות לאחר טקס הפתיחה של השגרירות הבריטית בטהראן, התאספו כמה עשרות מפגינים מול הבניין. דובר המשטרה האיראנית סעיד מונתזר אל-מהדי מסר היום, כי ההפגנה לא זכתה לרישיון, ובמהלכה נעצרו כמה מהמפגינים שחסמו את התנועה באזור. הדובר הוסיף, כי כל העצורים כבר שוחררו.

סוכנות הידיעות האיראנית "פארס" מדווחת, כי למרות הנוכחות הבריטית רמת הדרג בטקס הפתיחה של השגרירות, כתובות הגרפיטי שרוססו לפני ארבע שנים בשטחה עדיין נותרו. על אחת מהן נכתב בפרסית "מוות לאנגליה" מעל דיוקנה של מלכת אנגליה. לדברי "פארס", כתובת זו מהווה "סימן פשוט לתחושת הגועל של העם האיראני כלפי מדיניות החוץ האיראנית". הכתבה ב"פארס" טוענת (בשם פקידים), כי לשם הסרת הכתובות בצורה זהירה מבלי לפגוע בקירות הויקטוריאניים של הבניין יש צורך באנשי מקצוע מיוחדים, ואלו טרם הובאו. עם זאת, הכתובת המעליבה אף לא כוסתה באופן זמני.

השר המונד ממשיך היום בפגישותיו בטהראן. בין היתר הוא נפגש עם הנשיא חסן רוחאני, ודן עמו בדרכים לשפר את היחסים בין שתי המדינות. במהלך הפגישה אמר רוחאני, כי הצדדים השונים לדיאלוג עם איראן יראו בעתיד כי אינטראקציה זו עם איראן היתה הדרך המוצלחת ביותר. לדבריו, הסכם הגרעין בין איראן והמעצמות הינו בבחינת הקדמה, המכינה את התנאים הטובים ביותר לקשרים הבינלאומיים והאזוריים.

המונד עם רוחאני (צילום מסך, חשבון הטוויטר של רוחאני)
המונד עם רוחאני (צילום מסך, חשבון הטוויטר של רוחאני)

לאחר פגישתו עם רוחאני, נפגש המונד עם מזכ"ל המועצה הלאומית לביטחון לאומי של איראן עלי שמח'אני. בהמשך היום הוא ייפגש עם יו"ר הפרלמנט האיראני עלי לאריג'אני.

ועוד אחד מהסימנים הברורים הרבים ל'הפשרת הקרח' הצפויה בין איראן והמעצמות בעידן שלאחר חתימת הסכם הגרעין: שר החוץ הגרמני פרנק וולטר שטיינמאייר הודיע היום כי בחודש אוקטובר הקרוב הוא יגיע לביקור בטהראן. ב- 19 ביולי – מספר ימים בלבד לאחר חתימת ההסכם – ביקר באיראן שר הכלכלה הגרמני זיגמר גבריאל, המשמש גם כסגנה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל.

("אל-עאלם"; ISNA ;TASNIM; "פארס"; MEHR; "אירנא")