בשאר אל-אסד: ארדואן לא יציב נפשית; ממתין לראות את מדיניות טראמפהעיתון הסורי "אל-וטן" מפרסם היום ראיון מקיף עם נשיא סוריה בשאר אל-אסד.

הראיון מתקיים בעיתוי מוצלח מאוד מבחינתו של אל-אסד, שצבאו מתקרב בימים אלו להשלים את כיבושה מחדש של העיר חלב. זאת לאחר שנים של קיפאון בגזרה זו, במהלכן שלטו המורדים הסוריים בשכונותיה המזרחיות של העיר.

אל-אסד אינו מסתיר בראיון את שביעות רצונו מהמשמעות האסטרטגית הטמונה בהשתלטות המשטר על חלב: לדידו, מדובר בניצחון צבאי ופוליטי כביר, שיש בו כדי לסכל את "התכנית הטורקית [ה]מבוססת עליה [על חלב]… כולנו יודעים היום כי כל המדינות המערביות והאזוריות תלויות בטורקיה ביישום תוכניותיהן החתרניות וההרסניות בסוריה ובתמיכה בטרוריסטים. והיות וטורקיה שמה את כל משקלה, וארדואן שם את כל ההימור שלו על סוגיית חלב – לכן כשלון המערכה בחלב משמעו שינוי מהלך המלחמה בכל סוריה, וכתוצאה מכך סיכול התכנית הזרה, האזורית או המערבית [להשתלט על סוריה]".

אל-אסד נזהר, אומנם, ומסייג כי כיבוש העיר אין משמעו "סוף המלחמה בסוריה", אם כי מדובר ב"תחנה גדולה בכיוון סוף זה". הוא מסכם: "המלחמה בסוריה תסתיים רק לאחר חיסולו המוחלט של הטרור. הטרוריסטים נמצאים באזורים אחרים. גם כאשר נסיים עם חלב, נמשיך את המלחמה בהם".

אל-אסד דוחה אמירות הנשמעות במערב, לפיהן היחסים של סוריה עם רוסיה הינם יחסי תלות, וכי ההחלטות מתקבלות במוסקבה ולא בדמשק. לטענתו, בניגוד לכפיפותן של מדינות המערב ל"אדון אחד, הוא האמריקני", יחסיה של סוריה עם רוסיה לאורך השנים מבוססים על "כבוד הדדי" ו"התייעצות". הוא משבח את רוסיה (וקודם לכן, ברה"מ) על כך שמעולם לא ניסתה לכפות על סוריה החלטה כל שהיא, גם כאשר היו חילוקי דעות בין הצדדים. לדבריו, רוסיה שותפה כיום עם סוריה ב"מערכה אמיתית נגד הטרור", וההחלטות מתקבלות ביחד ב"התייעצות יומיומית". הוא מציין, כי רוסיה לא דרשה דבר בתמורה לסיוע שהיא מעניקה לצבא הסורי, ולא ניסתה לנצל את המצב לטובתה: "המלחמה נגד הטרור אינה רק מלחמה למען סוריה, [אלא] זו מלחמה למען רוסיה, ומלחמה למען העולם, אירופה והאזור. הרוסים מודעים לכך… הם אמרו זאת בפומבי, [ש]אנחנו מגינים על העם הרוסי במניעת הגעתו של הטרור לרוסיה, [הם] אמרו זאת יותר מפעם אחת".

בהתייחסו לפעילות הצבאית שטורקיה מנהל בעת האחרונה בשטחה של סוריה, אל-אסד אינו שולל את האפשרות לעימות עם הצבא הטורקי, במידה ופעילות זו תימשך:

"כל עוד מי שמוביל את הגה המדיניות הטורקית הינו אדם לא שקול ומעורער מבחינה נפשית כמו ארדואן, עלינו להניח את כל האפשרויות. כאשר אנו מתמודדים עם אדם שאינו שקול מבחינה נפשית, אין מקום להיגיון. ההיגיון אומר שלסוריה ולטורקיה יש אינטרס אך ורק ליחסים טובים… אבל בתמצית, כאשר ישנה מעורבות טורקית – זכותה של סוריה להגן על אדמותיה. זה דבר מובן מאליו…".

"מעורער נפשית": אל-אסד על ארדואן
"מעורער נפשית": אל-אסד על ארדואן

אל-אסד מבהיר, אמנם, כי סדרי העדיפויות הצבאיים הם שיקבעו האם סוריה תממש את זכותה להגנה, ומביע תקווה כי בטורקיה יהיו מי שיובילו את ארדואן לסגת מ"טפשותו ומקלות דעתו ביחס לסוגיה הסורית". בהקשר זה הוא רואה בחיוב את הנורמליזציה ביחסים בין טורקיה ורוסיה לאחר חודשים של משבר בעקבות הפלת המטוס הרוסי בנובמבר 2015: עקשנותו של ארדואן – הנובעת, לדברי אל-אסד, מהיותו אדם דוגמטי מבחינה דתית – "אינה מאפשרת לו לקרוא את המציאות באופן נכון, והאירועים במהלך חמש השנים האחרונות מוכיחים זאת. אך גם היעדרה של התקווה שארדואן ישתנה אינה מונעת שיישאר לך ניצוץ של תקווה שמישהו יוכל לשנותו – בתוך טורקיה או מחוצה לה, ובפרט רוסיה…".

אל-אסד עוקץ את ממשלו היוצא של נשיא ארה"ב ברק אובמה ואומר, כי מדיניותו בשנה האחרונה דמתה לזו של הפלגים החמושים בסוריה – מדיניות שלדבריו כל מטרתה להשיג הישגים ורווחים: "כך אתה רואה שההצהרה בבוקר שונה מהמדיניות של הערב, והמדיניות של הערב שונה מהאופן בו יושמה למחרת… ההצהרות של [קבוצות] הלובי השונות והמחלקות [בממשל] סותרות זו את זו. אתה מרגיש שאין מדיניות מוגדרת, [אלא] קונפליקטים".

בנוגע לנשיא האמריקני הנבחר דונלד טראמפ, ובתשובה לשאלה האם הוא מאמין שישנה אפשרות לשיתוף פעולה עם הצבא האמריקני בלחימה בדאע"ש, סבור אל-אסד כי כרגע קשה לדעת האם טראמפ "יוכל לשלוט בעניינים אלו… האם יוכל לעמוד מול המדיה, שהיא חלק ממערך התעמולה הכוזבת" וליישם "את מה שהצהיר עליו במהלך הקמפיין, לפיו הוא יילחם בטרור וכי העדיפות שלו היא דאע"ש… עלינו להמתין ולראות מה יקרה באמריקה".