בשאר אל-אסד בראיון לעיתון יווני: העם הסורי הוא בעל הברית שלי; אם לא ירצה בי – אפרוש מתפקידי

נשיא סוריה בשאר אל-אסד אומר כי צרפת, בריטניה וארה"ב – יחד עם סעודיה, קטר וטורקיה – הן הנושאות באחריות למלחמה בסוריה, וזאת בשל תמיכתן בטרור.

אל-אסד אמר את הדברים בראיון מצולם שהעניק אתמול לעיתון היווני Kathimerini, שהתמליל המלא שלו פורסם הבוקר על ידי סוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנ"א. הוא חזר על טענתו השגורה, לפיה "אין לנו שום נשק כימי מאז שוויתרנו עליו ב- 2013", והוסיף: "אם אתה מסתכל על סרטי הוידיאו [מדומא, העיר בה התבצעה בתחילת החודש שעבר המתקפה הכימית הקשה], יתברר לך שזה לגמרי מפוברק… זוהי פארסה, זהו מחזה, מחזה פרימיטיבי ביותר, רק כדי לתקוף את הצבא הסורי. מדוע? מכיוון שכאשר הטרוריסטים הפסידו, ארה"ב, צרפת, בריטניה ושאר בעלות הברית שלהן שרוצות לערער את יציבותה של סוריה, איבדו את אחד הקלפים העיקריים שלהן, ולכן הן היו צריכות לתקוף את הצבא הסורי, רק כדי להעלות את המורל של הטרוריסטים ולמנוע מהצבא הסורי לשחרר עוד אזורים בסוריה". אל-אסד טען עוד, כי ארגון ההגנה האזרחית "הקסדות הלבנות" (White Helmets) הפועל בסוריה, שפרסם את סרטי הוידיאו מהזירה בדומא, ממומן על ידי משרד החוץ הבריטי.

הנשיא הסורי הגיב על הכינוי "אל-אסד החיה" שהטיח בו נשיא ארה"ב דונלד טראמפ באחד מציוצי הטוויטר שלו לאחר המתקפה הכימית בסוריה: "האם השפה הזו מייצגת את התרבות האמריקנית? זו השאלה. זה דבר רע מאוד. אני לא חושב כך. אני לא חושב שיש קהילה בעולם שמדברת בשפה כזו. שנית, הדבר הטוב בטראמפ שהוא מבטא את עצמו בדרך שקופה מאוד… אישית, לא אכפת לי, מכיוון שאני מתמודד עם המצב כפוליטיקאי וכנשיא. זה לא משנה לי אישית…". לשאלה, האם יש סיכוי שהוא ייפגש עם טראמפ – בדומה לפגישה האמורה להתקיים בין הנשיא האמריקני למנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און – השיב אל-אסד כי אין טעם לקיים פגישה כזו, וזאת בשל חוסר העקביות, כהגדרתו, של טראמפ, וגם מכיוון שטראמפ אינו מי ששולט בארה"ב: "כולנו מאמינים שהמדינה העמוקה, המדינה האמיתית, היא זו ששולטת על כל נשיא, וזה אינו דבר חדש. זה תמיד היה כך בארה"ב, לפחות בארבעים השנים האחרונות, לפחות מאז [ריצ'רד] ניקסון, אולי לפני כן, אבל זה נעשה ברור ביותר, והמקרה הברור ביותר הוא זה של טראמפ".

אל-אסד (צילום מסך, סאנ"א)
אל-אסד (צילום מסך, סאנ"א)

בתשובה לשאלת המראיין מתי המשימה שלו כנשיא תושלם, השיב אל-אסד: "אמרתי תמיד, כי אם התמיכה החיצונית לטרוריסטים תיפסק, תוך פחות משנה תושג יציבות בסוריה. אין לי ספק בכך. הגורם האחר הוא כמה תמיכה יקבלו הטרוריסטים, ועל כך איני יכול לענות מכיוון שאיני יכול להתנבא… מתי שהוא אנחנו נשים סוף לסכסוך הזה, ואנחנו נאחד מחדש את סוריה תחת שלטון הממשלה. מתי זה יקרה? אני לא יכול לענות. אני מקווה שזה יקרה בקרוב".

אל-אסד התייחס לשאלה את מי הוא מחשיב כבעלי הברית הגדולים ביותר שלו: "אם אתה מדבר על בעלי הברית שלי כנשיא – העם הסורי הוא בעל הברית שלי. אם אתה מדבר על בעלי הברית של סוריה – אלו כמובן האיראנים והסורים. הם בעלי הברית החזקים ביותר שלנו, וכמובן סין שתמכה בנו מבחינה פוליטית במועצת הביטחון".

בהתייחסות נוספת בראיון לעם הסורי, בהקשר לתביעה הנשמעת מצד האופוזיציה הסורית להסתלקותו מן הזירה כתנאי להסדר פוליטי, אמר אל-אסד: "החלק העיקרי של עתידי כפוליטיקאי תלוי בשני דברים: הרצון שלי והרצון של העם הסורי. כמובן, הרצון של העם הסורי חשוב יותר מהרצון שלי, מהרצון שלי להיות בעמדה זו או לסייע לארצי או למלא תפקיד פוליטי; מפני שאם יש לי השאיפה והרצון הללו ואין לי תמיכה ציבורית – אינני יכול לעשות דבר, ואני אכשל, ואין לי רצון להיכשל. אחרי שבע שנים בתפקידי זה – אם לא הייתה לי התמיכה של רוב העם הסורי, כיצד הייתי יכול לעמוד איתן יותר משבע שנים כעת, עם כל האיבה הזו של המדינות החזקות והמדינות העשירות? מי תומך בי? אם העם הסורי יהיה נגדי – כיצד אוכל להישאר? כיצד אוכל להשיג משהו? כיצד נוכל לעמוד איתן? לפיכך, כאשר ארגיש שהעם הסורי לא רוצה שאשאר עוד, כמובן שיהיה עלי לעזוב ללא היסוס".

הראיון של כלי התקשורת היווני עם בשאר אל-אסד ישודר הערב.