גבול סוריה-טורקיה: דאע"ש ניגף בתל אבייד

"יחידות ההגנה העממיות" הכורדיות (YPG) השתלטו בתחילת השנה – לאחר עימות שנמשך חודשים – על העיר הכורדית כובאני (עין אל-ערב), הנמצאת בגבול עם טורקיה. מאז הם המשיכו להתקדם וכבשו כפרים נוספים בגיזרה.

בימים האחרונים נלחמים הכורדים באנשי דאע"ש השולטים על העיר תל אבייד, הסמוכה אף היא לגבול עם טורקיה – 70 ק"מ מזרחית לכובאני. חשיבותה של העיר טמונה בשל היותה "בלון החמצן" האסטרטגי של דאע"ש: דרכה מועברים לוחמים ונשק המגיעים מטורקיה אל א-רקה – "עיר הבירה" של דאע"ש בסוריה (כ- 80 ק"מ דרומה לתל אבייד), והיא גם מהווה חוליה בשרשרת יצוא הנפט הדאע"שי.

הכורדים נעזרים בכוחות מורדים אחרים (ובהם חיילים של "הצבא הסורי החופשי") ובחיפוי אווירי המוענק להם על ידי הקואליציה הבינלאומית הנלחמת בדאע"ש.

הודעת פלגי האופוזיציה (מתוך הטוויטר)
הודעת פלגי האופוזיציה (מתוך הטוויטר)

הלחימה הביאה לבריחה המונית של אלפים מתושבי תל אבייד לעבר הגבול הטורקי. אנשי דאע"ש פעלו למנוע את עזיבתם. חלקם הצליח בכל זאת להסתנן לתוך טורקיה, שהיום כבר פתחה חלקית את המעבר מצידו הטורקי.

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הביע אתמול את דאגתו מפני ההשלכות של הצלחה כורדית באזורים הסמוכים לגבול על בטחונה ויציבותה של טורקיה. לדבריו, על הקהילה הבינלאומית להבין את הרגישות הטמונה במצב עבור טורקיה. ארדואן אמר את הדברים לעיתונאים במטוסו, בדרכו חזרה מביקור באזרבייג'ן.

ארדואן טען עוד, כי המתקפה של הכוחות הכורדים נועדה לעקור מהאזור את תושביו הערבים והטורקמנים. דברים ברוח דומה טוענים היום פלגי אופוזיציה אסלאמיים שונים בסוריה, שהוציאו הודעה משותפת לפיה הכורדים מנצלים את הסיוע האווירי של כוחות הקואליציה כדי לבצע "טיהור אתני ועדתי", כהגדרתם, כנגד התושבים הערבים-סונים והטורקמנים בריף של מחוז אל-חסכה ובתל אבייד. לטענתם, מדובר בצעד המהווה חלק מתוכנית מחושבת מצידם של גורמים שונים, בראשם ה- PKK הכורדי, הפועל בשיתוף פעולה עם "גורמים אזוריים ובינלאומיים". הפלגים החתומים על ההצהרה – ובהם, בין היתר, "ג'יש אל-אסלאם" ו"אחראר א-שאם" – קובעים כי צעד זה "יהיה אסוני לעתידם של סוריה והאזור", ומבהירים כי אחדותה של סוריה מהווה עבורם קו אדום: "העם הסורי כולו יעמוד מול כל תוכנית חלוקה".

מעבר הגבול הסורי-טורקי בתל אבייד לאחר כיבושו (מתוך הטוויטר)
מעבר הגבול הסורי-טורקי בתל אבייד לאחר כיבושו (מתוך הטוויטר)

מצב העניינים, נכון לשעה זו, בתל אבייד: הכורדים ועמיתיהם לקרב צרים על העיר מכל עבריה. הם השיגו שליטה על הכביש המחבר בין א-רקה ותל אבייד, ולפנות ערב השתלטו על צידו הסורי של מעבר הגבול עם טורקיה הנמצא מצפון לעיר (בצד הטורקי שוכנת העיירה אקצ'א קאלה). דיווחים נוספים אף טוענים, כי הם נכנסו לעיר והשתלטו לפחות על חלקים ממנה אם לא על כולה, בעוד אנשי דאע"ש נסוגו. תמונות מצידו הטורקי של הגבול הציגו כמה לוחמי דאע"ש שחצו את הגבול ונתפסו בידי החיילים הטורקים.

"הארגון הסורי לזכויות אדם" דיווח לפני שעה קלה, כי כוחות הקואליציה הבינלאומית פגעו מהאוויר באנשי דאע"ש במהלך נסיונם לברוח מהעיר; לפחות כ- 40 מהם נהרגו.

לוחם דאע"ש בידי חיילים טורקים (צילום מסך מהטוויטר)
לוחם דאע"ש בידי חיילים טורקים (צילום מסך מהטוויטר)