גורם מדיני בכיר: נמשיך לפעול נגד נוכחותה של איראן בסוריה

גורם מדיני בכיר בירושלים הגיב היום (שלישי) על ההסכם שנחתם שלשום בין סוריה לאיראן, לפיו איראן תסייע בבנייתם מחדש של הכוחות הסורים המזוינים ושל תעשיות ההגנה הצבאיות של סוריה. על ההסכם חתמו בדמשק שר ההגנה הסורי, עלי עבדאללה איוב, ועמיתו האיראני, אמיר חאתמי, שהגיע לביקור בסוריה.

מעבר לדיבידנד הכלכלי החשוב הטמון בהסכם החדש עבור כלכלתה של איראן, המצויה במשבר, הוא מלמד כי איראן לא תסכים מרצונה החופשי לוותר על נוכחותה בשטח סוריה. שר ההגנה האיראני אמר בדמשק כי הימצאותם של "יועצים איראניים" בסוריה נסמכת על הזמנתו הרשמית של המשטר הסורי. הנספח הצבאי של איראן בדמשק, עבד אל-קאסם עלי נג'אד, אמר היום לסוכנות הידיעות האיראנית הרשמית "אירנא" כי על פי אחד מסעיפיו של ההסכם היועצים האיראנים ימשיכו לפעול בסוריה. ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר לא אחת בחודשים האחרונים כי ישראל לא תשלים עם נוכחותה הצבאית של איראן בסוריה ותפעל לסילוקה בכל האמצעים. הגורם המדיני הבכיר חידד היום שוב מסר זה, באומרו כי "נתניהו הציב את המאבק בהתבססות הצבאית האיראנית בסוריה כיעד מרכזי, בדיוק כפי שהציב בשעתו את ביטול הסכם הגרעין והשיג יעד זה למרות שהדבר נראה אז בלתי אפשרי".

הגורם הבכיר הוסיף: "ראש הממשלה מנהל את המאבק הזה הן במישור המדיני והן במישור הצבאי. במישור הצבאי, ימשיך צה"ל לפעול במלוא הנחישות נגד הניסיונות של איראן להעביר כוחות צבאיים ומערכות נשק לסוריה. במישור המדיני, ימשיך ראש הממשלה במאמץ להפעיל לחץ על המשטר באיראן, שנותן את אותותיו. כפי שצוטט היום בתקשורת, נשיא איראן אמר שרבים בעם איבדו אמון בעתידה ובעוצמתה של איראן בגלל הסנקציות הכלכליות".

נשיא איראן חסן רוחאני הודה הבוקר כי הסנקציות שהטילה ארצות הברית על ארצו גרמו נזק כבד לכלכלה האיראנית. רוחאני אמר את הדברים בדיון בפרלמנט בטהראן, אליו זומן כדי לתת דין וחשבון על תפקוד ממשלתו בכל הנוגע למשבר הכלכלי באיראן המחריף בחודשים האחרונים. הנשיא האיראני נתון בעת האחרונה לביקורת גוברת והולכת על התנהלותו הכושלת נוכח הבעיות הכלכליות הנערמות לפתחה של טהראן: הפיחות של למעלה מ- 50% שחל בערכו של המטבע המקומי מאז חודש אפריל, עליות המחירים החדות, הכישלון לעצור את הברחת הסחורות והמטבע הזר לתוך איראן, הצמיחה הנמוכה, האבטלה הגוברת והשחיתות הממשלתית. בתחילת השבוע שילם שר הכלכלה האיראני, מסעוד כרבסיאן, את המחיר: המג'לס, הפרלמנט של איראן, הדיח אותו מתפקידו בהצבעת אי אמון. בתחילת החודש הודח שר העבודה, ורוחאני עצמו הדיח לפני חודש את נגיד הבנק המרכזי של איראן, בניסיון להתמודד עם הכשלים הכלכליים. במהלך הדיון במג'לס אמר הנשיא האיראני כי למרות שהבעיות הכלכליות הינן "קריטיות", "חשוב יותר מכך הוא שרבים איבדו את אמונם בעתידה של הרפובליקה האסלאמית ויש להם ספק בעוצמתה". למרות זאת, הדגיש רוחאני כי איראן תתגבר על הסנקציות האמריקניות: "לא ניתן לחבורה האנטי-איראנית בבית הלבן לרקום מזימות נגדנו. אנחנו לא פוחדים מאמריקה או מהבעיות הכלכליות. אנחנו נתגבר על הצרות".

הסנקציות עובדות: רוחאני (Tasnim, CC BY 4.0)
הסנקציות עובדות: רוחאני (Tasnim, CC BY 4.0)