ג'יבריל רג'וב לחמאס: אנחנו מכבדים ומקדשים את נשק ההתנגדות, שימו אותו במחסנים עד שיהיה בו צורך

ג'יבריל רג'וב 'מכה שוב': לאחר שלפני כחודשיים אמר בכיר הפת"ח כי הכותל המערבי "חייב להיות תחת ריבונות יהודית" וזכה על כך לגינויים מצד החמאס, התבטא רג'וב בזכות "נשק ההתנגדות" של החמאס והאפשרות לעשות בו שימוש בעתיד.

רג'וב אמר את הדברים אתמול במהלך ראיון ארוך לערוץ "פלסטין" (ערוץ הטלוויזיה הרשמית של הרשות הפלסטינית), שהוקדש לסקירת ההתפתחויות הפוליטיות ולמשבר העמוק ביחסים בין הפת"ח והחמאס.

בהתייחסו לאפשרות לסיום הפיצול הפוליטי הפנים-פלסטיני אמר רג'וב: "אנחנו מקווים מאחינו בחמאס שיערכו בחינה אמיתית [של מדיניותם] ושיהיו רציניים בהגנה על תכניתנו הלאומית". הוא ציין שהחמאס קיבל לאחרונה שלושה צעדים "חיוביים": ההסכמה למדינה פלסטינית בגבולות 67' [כוונתו למסמך המדיני החדש של החמאס, שפורסם ב- 1 במאי]; ההחלטה, לפיה אין הוא מעוניין במלחמה נוספת עם ישראל "על עזה או בעזה", בדומה למלחמות שהתרחשו מאז "ההפיכה השחורה" [הגדרתו של רג'וב להשתלטות החמאס על רצועת עזה ביוני 2007] וגרמו לסבל רב לתושבי הרצועה; וההחלטה החמאסית שלא להתערב יותר בענייניה הפנימיים של מצרים, ולפעול באופן שיגן על בטחונה הלאומי של מצרים.

הבכיר הפלסטיני הוסיף ונגע בעצב הרגיש של המחלוקת הפוליטית הפנים-פלסטינית: השתלטותו של החמאס על עזה, העובדה שאינו מאפשר לממשלת ההסכמה הלאומית בראשות ראמי אל-חמדאללה לפעול בשטח הרצועה, והקמתה לאחרונה (בתחילת חודש אפריל) של ועדה מנהלית לניהול ענייניה של הרצועה – צעד חמאסי מתריס שהסלים עוד יותר את היחסים עם הרשות הפלסטינית. רג'וב פנה בשידור חי לחמאס: "אני אומר להם כאן בשם הוועדה המרכזית [של הפת"ח] שנפגשה בראשות האח אבו מאזן: בואו ונבנה שותפות, נבנה עתיד לעמנו, כלומר שותפות אמיתית שתתחיל בכך שתבטלו את כל גילויי השלטון בעזה…".

רג'וב ציין, כי בנוסף לפירוקה של הוועדה המנהלית, "גילויי הנשק, [האנשים] המזוינים והמיליציות צריכים גם הם להסתיים". הוא נשאל מיד על ידי המראיין: "הרי יש גם נשק של ההתנגדות בעזה?". תשובתו של רג'וב: "אנחנו מכבדים את נשק ההתנגדות ומקדשים אותו, אך זה לא מצדיק שתהיינה מיליציות שתתנהגנה כמו שלטון…. אנחנו לא רוצים להטיל חסות על הנשק בעזה. אך [פונה לחמאס] שימו אותו במחסנים עד שיהיה בו צורך" [במקור: "אם תהיה פזעה" – מונח הזכור ממלחמת העצמאות בשנים 1948-1947, כאשר לאחר החלטת החלוקה (29 בנובמבר 1947) לוחמים פלסטינים בלתי סדירים 'נקראו לדגל' המלחמה ביהודים, הוזעקו לקרבות מקומיים באזור מגוריהם, והביאו עימם מהבית את נשקם האישי].

ועוד התבטאות מפיו של רג'וב: "המשך ההסלמה הישראלית והמשך הכיבוש בצעדיו הגזעניים הם תוצאת מדיניותה של ממשלה פשיסטית וגזענית". רג'וב הוסיף, כי מה שאירע לאחרונה בירושלים ובמסגד אל-אקסא הוא ניסיון של בנימין נתניהו לברוח מבעיותיו הפנימיות [קרי, החקירות נגדו] באמצעות הסלמה ויצירת משברים.

בנוסף להיותו יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית, רג'וב מונה בחודש פברואר למזכ"ל הוועדה המרכזית של הפת"ח – התפקיד השלישי בחשיבותו בארגון, לאחר היו"ר אבו מאזן וסגנו מחמוד אל-עאלול.