גינויים פלסטיניים לדברי מזכ"ל האו"ם בנוגע ליהדותו של בית המקדש

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש, שנכנס לתפקידו בתחילת החודש, חטף אתמול (ראשון) 'אש' מדוברים שונים בזירה הפלסטינית, זאת בעקבות ראיון שהעניק לרשת ב'.

גוטרש – לשעבר ראש ממשלת פורטוגל – אמר בראיון, כי ברור לו שבית המקדש בירושלים שהוחרב על ידי הרומאים היה מקדש יהודי, והבהיר כי עובדה ברורה היא שירושלים קדושה כיום לשלוש הדתות. גוטרש הוסיף, כי אף שהוא מאמין בפתרון שתי המדינות, הוא אינו מתכוון לנקוט ביוזמה להתנעת מהלך מדיני בין ישראל לפלסטינים; עם זאת, אם יתבקש – יסייע לצדדים.

כזכור, באוקטובר 2016 קיבל ארגון אונסק"ו – ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם – החלטה המגנה את ישראל על פעולותיה הפוגעות לדבריו במקומות הקדושים לאסלאם בירושלים. ההחלטה הגדירה את הר הבית ורחבת הכותל המערבי כאתר קדוש למוסלמים, והתעלמה מאזכור הקשר של היהודים למקומות אלו.

כצפוי, גורמים שונים במערכת הפוליטית הפלסטינית מיהרו לגנות את דבריו של גוטרש. ד"ר אחמד אל-מג'דלאני, מזכ"ל "חזית המאבק העממי הפלסטיני" וחבר בוועד הפועל של אש"ף, הגדיר את הדברים כ"חריגה מדינית חמורה", כמכה לאמינותו של האו"ם וכהטיה לטובתה של ישראל. אל-מג'דלאני הוסיף, כי דבריו של גוטרש הנם בבחינת אור ירוק לישראל לבצע צעדים נוספים בירושלים. הוא קרא לאו"ם למלא את חובתו המוסרית והמשפטית כלפי עם הנמצא תחת כיבוש; לדבריו, התחמקות של הארגון מאחריות יהפוך אותו לנטל על הקהילה הבינלאומית.

אור ירוק לישראל? גוטרש (אתר הקרמלין, CC BY 4.0)
אור ירוק לישראל? גוטרש (אתר הקרמלין, CC BY 4.0)

פאיז אבו עיטה, סגן מזכ"ל המועצה המהפכנית של הפת"ח, גינה אף הוא את דבריו של גוטרש. אבו עיטה אמר כי מדובר בהצהרות בלתי מוצדקות מבחינה מדינית, מוסרית והומניטרית, הסותרות את החלטות הלגיטימיות הבינלאומית. לדבריו, מדובר בהתקפה ישירה על זכותו של העם הפלסטיני בירושלים ובמתן לגיטימיות וחיזוק לנוכחות הישראלית הבלתי חוקית בירושלים.

גינוי נוסף הושמע על ידי יוסף אדעיס, השר להקדשים ולעניינים דתיים ברשות הפלסטינית. אדעיס טען כי דבריו של גוטרש סותרים את האמת ההיסטורית ומהווים ניסיון לסגת מההחלטה שהתקבלה על ידי ארגון אונסק"ו. הוא קרא למוסדות הבינלאומיים ולקהילות הבינלאומית והערבית-אסלאמית לעמוד בתקיפות מול הצהרות אלו, המשרתות לדבריו אך ורק את אלו הקוראים למלחמת דת באזור. הוא הוסיף וקרא ולפעול במהירות ליישומן של החלטות האו"ם בכל הנוגע למדינת פלסטין בכלל ולירושלים ולמסגד אל-אקסא בפרט, במיוחד לנוכח פעולות ההתנחלות המהירות המנצלות את האווירה המדינית שנוצרה בעקבות כניסתו של דונלד טראמפ לתפקידו כנשיא ארה"ב.