גליונות קלף של הקוראן מראשית האסלאם נתגלו באוניברסיטת ברמינגהאם

מהעיר ברמינגהאם שבבריטניה הגיעה אתמול ידיעה, שיש בה בכדי להסעיר את עולם האסלאם ואת עולם המחקר ההיסטורי.

אוניברסיטת ברמינגהאם הודיעה, כי ברשותה שני גליונות קלף המכילים מספר פרקי קוראן בכתב יד, ואשר בדיקת פחמן רדיואקטיבי שבוצעה עליהם העלתה כי נכתבו בין השנים 645-568 לספירה.

גליונות הקלף האמורים הינם חלק מ"אוסף מינגאנה": מעל ל- 3000 מסמכים מזרח תיכוניים, כתובים ב- 20 שפות, הנמצאים בספריית המחקר של האוניברסיטה על שם אדוארד קדברי (Cadbury). המסמכים נרכשו בשנות העשרים של המאה הקודמת על ידי אלפונס מינגאנה (1937-1878) – כומר אשורי-כלדאי, תיאולוג והיסטוריון, שנולד ליד העיר מוסול שבעיראק ואשר ב- 1913 התיישב בבריטניה.

על שני הגליונות כתובים חלקים מסורות (פרקים) 20-18 של הקוראן. הסורות כתובות בצורה מוקדמת של הכתב החיג'אזי – אחד מסוגי הכתב הקדומים בערבית, שהיה בשימוש בראשית האסלאם.

דיוויד תומס, פרופסור לנצרות ואסלאם באוניברסיטה, מסיק כי מדובר באחד מכתבי היד הראשונים של הקוראן, שנכתבו בתחילת ימי האסלאם. בראיון ל- BBC אמר תומס, כי ככל הנראה האדם שכתב את כתב היד ראה את מוחמד ואולי אף הכיר אותו באופן אישי. לדבריו, ניתן לתארך את כתב היד "במידה של ביטחון" לתקופה של פחות מעשרים שנה לאחר מותו של מוחמד (ב- 632).

תומס הוסיף, כי הסורות העתיקות דומות מאוד לקוראן המוכר כיום. לדבריו, יש בכך לתמוך בדעה הסוברת שנוסח הקוראן כפי שידוע כיום "קרוב מאוד" לנוסח המוסמך של הקוראן שהועלה לראשונה על הכתב בשנת 650 בקירוב, בהוראתו של הח'ליפה השלישי עות'מאן בן עפאן (שלט בין השנים 656-644).

יצוין, כי אחוז הדיוק של בדיקת הפחמן הרדיואקטיבי הינו 95.4%.

הגליונות הקוראניים העתיקים יוצגו לציבור בחודש אוקטובר.

(מקורות: BBC; "אל-אהראם"; אתר ספריית אוניברסיטת ברמינגהאם)