דאע"ש, סוריה, כלכלה ואנרגיה – במוקד ביקורי מנהיגים מזרח תיכוניים במוסקבה

נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי הגיע בשעות הבוקר לרוסיה לביקור רשמי, שיימשך שלושה ימים. את פניו בשדה התעופה קיבל סגן שר החוץ הרוסי מיכאיל בוגדנוב, המשמש כשליחו המיוחד של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין למזרח התיכון. בנוסף לא-סיסי, נמצאים היום במוסקבה גם מלך ירדן עבדאללה השני ויורש העצר של אבו דאבי השייח' מוחמד בן זאיד אאל נהיאן.

בשבועות האחרונים הפכה מוסקבה למוקד דיפלומטי רוחש פעילות, אליו מגיעים נציגיהן של מדינות שונות במזרח התיכון. רוסיה מנסה בתקופה האחרונה לקדם יוזמה להקמת ברית אזורית למאבק בטרור (ובאופן ספציפי נגד דאע"ש), שתכלול בין היתר את ירדן, סעודיה וטורקיה לצידו של המשטר הסורי. כמו כן, היא מעורבת בצורה פעילה בנסיונות לפרוץ את המבוי הסתום של המלחמה בסוריה. על פי ההודעות לתקשורת שיצאו מהקרמלין טרם הגעתם של שלושת האישים, שני נושאים אלו ידונו בפגישותיו של פוטין עימם.

בעיר ז'וקובסקי (מחוז מוסקבה) נפתח היום סלון האוויר והחלל הבינלאומי MAX-2015, בו משתתפות השנה כ- 600 חברות רוסיות ולמעלה מ- 150 חברות זרות מ- 30 מדינות. טקס הפתיחה העניק הזדמנות צילום ראשונית לפוטין ולשניים מאורחיו שהגיעו לטקס – המלך עבדאללה והשייח' מוחמד בן זאיד.

בשולי הסלון האווירי קיים הנשיא פוטין פגישה עם יורש העצר של אבו דאבי, המשמש גם כסגן המפקד העליון של הצבא האמירותי. מוחמד בן זאיד נפגש במקום גם עם המלך הירדני.

פוטין עם מוחמד בן זאיד (אתר הקרמלין, CC BY 4.0)
פוטין עם מוחמד בן זאיד (אתר הקרמלין, CC BY 4.0)

בפגישה שהתקיימה הערב בקרמלין בין פוטין ועבדאללה השני, דנו שני המנהיגים בהתפתחויות האחרונות במשבר בסוריה, במצב במדינות נוספות באזור, במאמצים להתמודד מול הטרור והקיצוניות ובדרכים להחייאת המו"מ לשלום בין ישראל והפלסטינים המבוסס על פתרון שתי המדינות. בדברים שנאמרו בפני כלי התקשורת טרם התחלת הדיונים, ציין המלך את חשיבות תפקידם של רוסיה ונשיאה בהבאת הצדדים הניצים בסוריה אל שולחן המו"מ לשם יישוב המשבר בדרכי שלום ובפתרון בעיות אחרות הניצבות בפני המזרח התיכון, ובכללן הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

הנשיא והמלך (אתר הקרמלין, CC BY 4.0)
הנשיא והמלך (אתר הקרמלין, CC BY 4.0)

מוקדם יותר הגיע הנשיא המצרי א-סיסי לדומה (הפרלמנט הרוסי), ונפגש בה עם יו"ר הפרלמנט סרגיי נארישקין. הנשיא המצרי נפגש גם עם מוחמד בן זאיד, שהביע בפניו את תמיכתה הפוליטית והכלכלית של ארצו במצרים. השניים הדגישו בפגישתם את הצורך לנקוט בצעדים מהירים כדי להתמודד מול הסכנות המאיימות על הביטחון הלאומי הערבי ועל השלום והביטחון העולמי, כל זאת לאור התפשטותה של תופעת הטרור.

א-סיסי נפגש הערב עם שר התעשיה והמסחר המקומי דניס מנטורוב ועם יו"ר קרן ההשקעות הרוסית הישירה (RDIF) קיריל דמיטרייב, ודן עימם בחיזוק יחסי המסחר בין שתי המדינות ובדרכים להגדיל את ההשקעות הרוסיות במצרים.

הגיזרה הכלכלית תופסת, ללא ספק, מקום מרכזי ביותר בביקוריהם של שלושת האישים המזרח תיכוניים. מלך ירדן – אשר מבקר ברוסיה בפעם ה- 12 מאז 2001 – דן בפגישתו עם פוטין בשיתוף הפעולה הכלכלי בין שתי המדינות, בפרט בתחומי התחבורה, התיירות והאנרגיה. השניים עסקו בדרכים להגדיל את סחר החליפין בין שתי המדינות, וכן בהגדלת היצוא הירדני לרוסיה – במיוחד בתחומי מוצרי החקלאות והתרופות. יצוין, כי סחר החליפין בין רוסיה וירדן גדל בשנת 2014 פי שלושה והגיע ל- 543 מיליון דולר – רובו נובע מיבוא של חומרי גלם מרוסיה לירדן.

גם מוחמד בן זאיד אאל נהיאן הגיע לרוסיה כדי לקדם את שיתוף הפעולה הכלכלי עם רוסיה, בפרט בתחומי ההשקעות והאנרגיה. בשנת 2014 חלה נסיגה של 20% בסחר החליפין בין שתי המדינות, והוא הסתכם בשני מיליארד דולר. במחצית הראשונה של השנה נמשכה הירידה, ואף החריפה ל- 43% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

הפן הכלכלי בביקורו של הנשיא המצרי הוא אולי השאפתני ביותר – ובהתאם גם הציפיות של המשטר מהביקור, כפי שאלו משתקפות בדיווחיהם של כלי התקשורת הפרו-משטריים במצרים. א-סיסי, המעוניין להרחיב את מעגל ההשקעות הזרות בארצו, אמור להציע למארחו בפגישתם מחר את כינונו של אזור תעשייה רוסי חופשי באזור תעלת סואץ, ואת השתתפותה של רוסיה במרכז הלוגיסטי המתוכנן להיבנות בפורט סעיד.

מקורות ברוסיה מדווחים, כי בפגישת הפסגה בין א-סיסי ופוטין ייחתם הסכם לבנייתה של תחנת כוח גרעינית ראשונה במצרים לייצור חשמל, במסגרת התוכנית המצרית לבנות שתי תחנות כוח גרעיניות לייצור חשמל בעיר א-דבעה (הנמצאת בצפון מערב המדינה). "אל-ערבי אל-ג'דיד" דיווח אתמול, מפי מקורות ממשלתיים במצרים, כי נותרו מספר נקודות שנויות במחלוקת בין הצדדים ביחס לפרויקט, שעל ביצועו תופקד החברה הרוסית הממשלתית "רוס אטום" העוסקת בבניית תחנות כוח גרעיניות.

א-סיסי ייפגש במהלך ביקורו עם ראשי החברות הרוסיות הגדולות במשק הרוסי. במסגרת ביקור זה הוא אף שואף לחתום על עסקת נשק, שתכלול בין היתר מטוסי מיג ומערכות הגנה אווירית.

(מקורות: "אל-יום א-סאבע"; "אל-ערבי אל-ג'דיד"; "אל-ערב אל-יום", ירדן; RT; אתר הקרמלין; סוכנות הידיעות האמירותית וא"ם; סוכנות הידיעות הירדנית "פטרה")

[עודכן: 23:55]