דובר משמרות המהפכה האיראניים: לא שולל מתקפת טילים נוספת – תלוי בהתנהגות האויביםדובר "משמרות המהפכה האיראניים", הגנרל רמזאן שריף, העלה היום את האפשרות להיתכנותה של מתקפת טילים נוספת שאיראן תבצע נגד אויביה, בדומה לטילים שנורו לעבר מטרות דאע"ש במזרח סוריה.

שריף אמר כי האפשרות לתגובות מוחצות, כהגדרתו, תהיה תלויה באופן בו יתנהגו האויבים "בזירות שונות".

בכיר ה"משמרות" אמר עוד, כי מתקפת הטילים שלחה מסר ברור "לטרוריסטים, לתומכיהם האזוריים והבינלאומיים, ולכל מי שרק יחשוב לאיים על בטחונה הלאומי של איראן".

תלוי בהתנהגות האויבים: שריף (Tasnim, CC BY 4.0)
תלוי בהתנהגות האויבים: שריף (Tasnim, CC BY 4.0)

מאז שיגור הטילים האיראניים לעבר מטרות דאע"ש בתחילת השבוע, דוברים רשמיים של המשטר האיראני טוענים כי מבצע "לילת אל-קדר" (כפי שמכונה הפעולה) הוכתר בהצלחה מלאה ובפגיעות מדויקות במטרות (בניגוד להערכות בישראל), ומנצלים זאת כדי להעביר מסרים של הרתעה ליריביה של איראן באזור ומחוצה לו. כך, למשל, בראיון שלשום לערוץ הלבנוני "אל-מיאדין" אמר יועצו של שר החוץ האיראני, חוסיין שייח' אל-אסלאם, כי "ישראל היא האויב הבסיסי שלנו. על ישראל לדאוג, אני סבור שהם הבינו את המסר".

יועצו הצבאי הבכיר של מנהיג איראן, האלוף יחיא רחים ספווי, אמר היום כי שיגור הטילים לעבר דאע"ש היווה מסר לארה"ב ולמדינות אזוריות מסוימות, כלשונו: "כוחה של הרפובליקה האסלאמית של איראן להחליט ולהגיב הינו כוח מהיר והחלטי, והתקפות הטילים נגד עמדות הטרוריסטים של דאע"ש… הפגינו את עוצמתה וכוחה של איראן לקבל החלטות ולהגיב. תגובה זו היא מסר ברור לאויבים האמריקניים ולמדינות אזוריות מסוימות, שחושבות שאם הן תתקופנה את איראן – התוקפנות שלהן תישאר ללא מענה". בתחילת החודש הזהיר ספווי את ארה"ב כי במידה והיא תבצע פעולה צבאית עוינת כל שהיא נגד איראן – כל בסיסיה באזור יהיו חשופים למתקפת תגובה.

וגם נשיא איראן חסן רוחאני הוציא אמש – יומיים לאחר מתקפת הטילים האיראנית – תגובה ראשונה על הפעולה הצבאית. בדברים שנשא בפני אנשי דת במהלך סעודת איפטאר (שבירת צום הרמדאן), רוחאני – המזוהה עם המחנה הרפורמיסטי – טרח להבהיר כי באיראן קיים קונצנזוס לגבי המבצע. הוא שיבח את ה"משמרות" על הפעולה, ואמר כי מדובר בצעד נכון ונחוץ שהגיע בזמן: "גישתה של איראן ביחס לנושאים אזוריים וגלובליים לא השתנתה, אך אם קבוצה רוצה לפגוע בתפארתה של איראן – היא תקבל תגובה מוחצת. הרפובליקה האסלאמית תמשיך בדרכה בגדוּלה ובכבוד". רוחאני הוסיף כי "האינטרסים הלאומיים, הביטחון הלאומי, החוקה כמו גם המנהיג העליון אינם נושאים סיעתיים. גם הממשלה אינה נושא סיעתי… ברגע שהיא נבחרת באמצעות הצבעה של הציבור, היא שייכת לכולם וכולם מחויבים לתמוך בה".

הנשיא האיראני – הידוע בחילוקי הדעות שלו עם המחנה השמרני בכלל ועם "משמרות המהפכה האיראניים" בפרט – הדגיש כי ההחלטה על ירי הטילים לא התקבלה על ידי אדם או קבוצה מסוימת: "החלטות כאלו מתקבלות על ידי המועצה העליונה לביטחון לאומי" [שהוא העומד בראשה].

בישיבת ממשלה שהתקיימה היום בראשותו, הבהיר רוחאני כי איראן תמשיך לקדם את תכנית הטילים שלה, שלדבריו נועדו למטרות הגנה, והוסיף כי איראן אינה מבקשת אישור מאף אחד להגן על עצמה. בהתייחסו לפעולה נגד מטרות דאע"ש בסוריה, ציין רוחאני כי העם האיראני כולו נחוש בדעתו להיאבק בטרור.