דוח חדש של האו"ם: דאע"ש ביצע פשעים בינלאומיים במהלך הקרב על העיר מוסול

ארבעה חודשים לאחר שהעיר מוסול שבצפון עיראק נכבשה באופן מלא מידיו של ארגון דאע"ש, קובע היום האו"ם בדוח חדש כי ארגון הטרור ביצע פשעים בינלאומיים במהלך תשעת חודשי הקרבות על העיר.

הדוח פורסם על ידי משלחת הסיוע של האו"ם לעיראק (UNAMI) ומשרד הנציב העליון של האו"ם לזכויות אדם (OHCHR). הוא מבוסס על עדויות אישיות, ומתעד כיצד במהלך המערכה הארוכה אנשי ארגון הטרור חטפו אזרחים, השתמשו באלפים מהם כמגנים אנושיים, הפציצו בתי מגורים באופן מכוון ופגעו ללא הבחנה באזרחים שניסו לברוח מהעיר הנצורה.

הנציב העליון של האו"ם לזכויות אדם, הנסיך הירדני זיד בן רעד אאל חוסיין, אמר כי במהלך המבצע לכיבוש מוסול אלפים מאזרחי העיר היו נתונים ל"הפרות מזעזעות של זכויות אדם והפרות ברורות של החוק הבינלאומי ההומניטרי", וכי האחראים לכך צריכים לעמוד לדין על פשעיהם.

הדוח מציין כי בנובמבר 2016 הפיצו אנשי דאע"ש בעיר פתווה (פסק הלכה), לפיה תושביהם של האזורים שייכבשו בידי כוחות הביטחון העיראקיים ייחשבו כ"מטרות לגיטימיות" בגלל 'כשלונם' לעמוד מול הכוחות. הפתווה לוותה לאחר מכן בהתקפות מתמשכות של אנשי ארגון הטרור על חלקה המזרחי על מוסול, אשר כוונו באופן ישיר כנגד אזרחים: הפגזות, שימוש במטענים, וירי באזרחים נמלטים.

יאן קוביס, השליח המיוחד של האו"ם לעיראק, אמר כי בדוח מובאות עדויות למעשי זוועה בקנה מידה המוני שבוצעו על ידי דאע"ש נגד אזרחים ונגד העיר מוסול עצמה, שלדבריו פעלו להרוס אותה באופן מכוון: "שלטון הטרור של דאע"ש לא חמל על איש, וגרם סבל בלתי יתואר לתושבים הלא חמושים, שאשמתם היחידה היא שהם חיו באזורים שתחת שליטת דאע"ש. מעשיהם המרושעים לא נעצרו בהרג תושבים ובהפעלת טרור כנגדם, שכן הם הרסו בזדון מונומנטים תרבותיים ודתיים, כולל את "המינרט הגיבן" [אל-מנארה אל-חדבאא] המפורסם, תוך התעלמות מוחלטת מההיסטוריה ומהאסלאם – הדת אותה ארגון טרור זה התיימר באופן כוזב לייצג". [בסרטון הוידאו המצורף – מראות מההרס הכבד במערב מוסול, כפי שתועדו ב- 9 ביולי].

הדוח קורא לקהילה הבינלאומית – ובכללה מועצת הביטחון והמועצה לזכויות אדם של האו"ם – לפעול כדי להעמיד לדין את האחראים לפשעים הבינלאומיים שבוצעו במוסול, כדוגמת ג'נוסייד (רצח עם), פשעים נגד האנושות ופשעי מלחמה.

על פי הנתונים המובאים בדוח – אותם יש לקחת בערבון מוגבל וכהערכות מינימום בלבד (כפי שמצוין בדוח עצמו) – תועדו לפחות 2,521 מקרי מוות של אזרחים במחוז נינוה (שבירתו הינה מוסול) שאירעו במהלך המערכה הצבאית לשחרור מוסול – רובם כתוצאה מהתקפות של דאע"ש. 741 מאזרחים אלו הוצאו להורג על ידי ארגון הטרור. למעלה מ- 1,600 בני אדם נפצעו. למספרים אלו יש להוסיף את הנתונים שמסרו יחידות ההגנה האזרחית (הכפופות למשרד הפנים העיראקי) על חילוץ שרידיהם של 1,642 אזרחים מבין ההריסות (רובם המכריע אותר במערב מוסול).

הדוח כולל גם פנייה לשלטונות עיראק לחקור הפרות לכאורה של זכויות אדם שבוצעו על ידי כוחות הביטחון העיראקיים ובעלי בריתם במהלך המבצע הצבאי לכיבוש מוסול. הדוח תיעד 461 מקרי מוות של אזרחים כתוצאה מהתקפות אוויריות בשלב האינטנסיבי ביותר של המערכה שהחל בחודש פברואר, אך במקרים רבים לא ניתן היה לקבוע בוודאות מי נושא באחריות לכך.

יצוין עוד, כי מספר גדול של תושבי העיר נאלצו לברוח ממנה בשל הקרבות. על פי הנתונים המעודכנים נכון ל- 11 ביולי, נעקרו מבתיהם למעלה מ- 137 אלף משפחות (824,034 בני אדם).